Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (396) Data wydania: 10.06.14

W Polsce brakuje przedsiębiorczych postaw

Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie: szukać pracy, czy może stworzyć coś własnego? Okazuje się, że możliwości dofinansowania nowej firmy jest całkiem sporo. Z Radosławem Kneszem rozmawiamy o jego pomyśle na biznes, tworzeniu portalu internetowego oraz formach wsparcia dla młodych przedsiębiorców.

Czym jest Alergis?

Alergis jest częścią Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, ale przed wszystkim jest serwisem skierowanym do alergików oraz dla biznesu który ma produkty i usługi skierowane dla alergików. Skupiamy się głównie na rynku HoReCa czyli hotele, restauracje i catering.

W 60 mln kraju jak Włochy mamy ponad 2000 certyfikowanych miejsc gdzie np. osoby z alergią pokarmową czy z celiaką mogą zjeść bezpiecznie i smacznie. W 37 mln Polsce takich miejsc mamy ok. 70, ale od niedawna tych miejsc zaczyna dynamicznie przybywać. Chcemy z jednej strony uświadomić właścicieli firm usługowych, że warto wprowadzić usługi i produkty skierowane dla alergików, drugiej strony chcemy pokazać alergikom gdzie mogą znaleźć przyjazne im miejsca.

W jaki sposób wpadłeś na pomysł prowadzenia portalu o tej tematyce?

Zauważyłem, że wokół mnie jest wielu alergików lub rodziców alergików, którzy mają sporo problemów, na które nikt nie reaguje, albo reaguje niewielu. Sprawdziłem jak wygląda sprawa poza granicami naszego kraju, udało się zebrać zespół i razem staramy się po prostu implementować najlepsze rozwiązania.

W jakich konkursach grantowych i przedsięwzięciach brałeś udział i gdzie udało ci się zdobyć dofinansowanie na rozwój projektu?

Ponad rok temu wystartowałem z pomysłem na serwis dla alergików w Narodowym Programie Przedsiębiorczości, gdzie na ponad 9500 zgłoszeń dostałem się do finałowej 10-tki. Niestety nie udało się wygrać, ale wiele się wtedy nauczyłem. Ponad pół roku temu wystartowałem ponownie, również w ogólnopolskim konkursie „Kanwa Przedsiębiorczych” i tym razem się udało. Zdobyłem pierwsze miejsce w tym konkursie i nagrodę główną – 30 000 zł.

Na co przeznaczysz te pieniądze?

Zbudowanie serwisu Alergis wraz z promocją trochę mnie kosztowało, mam zamiar w dużej części spłacić te zobowiązania, a resztę ponownie zainwestuję w rozbudowę Alergis.

W jakim kierunku chciałbyś rozwinąć platformę Alergis?

Moim zdaniem przyszłość to e-usługi oraz proste i użyteczne aplikacje na smartfony. Chciałbym pozyskać inwestora, który będzie podzielał moje plany i wizję rozwoju Alergis. Obecnie kilku poważnych inwestorów (w tym jeden z Rybnika) jest zainteresowanych wsparciem naszych działań. Wierzę, że uda się pozyskać dodatkowy kapitał na rozwój naszego startupa.

Czy dzisiaj trudno jest się przebić z pomysłem?

Jeśli masz tylko pomysł, to na pewno nie będzie łatwo. Jeśli masz już pierwszą sprzedaż, albo znaczne zainteresowanie twoim pomysłem potencjalnych klientów, to masz już spore szanse. Niestety, takie pomysły wymagają często pracy zespołu kilku osób oraz kilku miesięcy pracy, a to już o wiele trudniejsze do realizacji.

Jakie są formy wsparcia dla młodych przedsiębiorców i czy wymagają dużej biurokracji?

W dobie bezzwrotnych dotacji dla firm mało mówi się o pożyczkach w bankach czy funduszach pożyczkowych, a to właśnie tam powinniśmy szukać na samym początku. Młodzi przedsiębiorcy mogą się również starać się o środki z Unii Europejskiej, Funduszu Pracy, inwestorów indywidualnych, funduszy Ventures czy Seed Capital i wielu innych. Dzisiaj w Polsce nie ma problemu z kapitałem, to brak kształtowania postaw przedsiębiorczych w społeczeństwie oraz skomplikowane prawo jest barierą. Musi jeszcze trochę minąć zanim nauczymy się patrzeć na biznes tak jak patrzą na niego w USA czy Izraelu, gdzie jest największa kuźnia szybko rozwijających się innowacyjnych firm na świecie. Ale wszystko przed nami.

Dziękuję za rozmowę i powodzenia.

Rozmawiał Szymon Kamczyk