Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (363) Data wydania: 22.10.13

10 lat walki i w końcu się udało

Polskie pielęgniarki w Europie na pełnych prawach.

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął 9 października  dyrektywę, dzięki której uznawanie kwalifikacji zawodowych w Unii Europejskiej stanie się prostsze i szybsze. Poseł Małgorzacie Handzlik udało się wywalczyć automatyczne uznawanie kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych.

– Cieszy mnie fakt, że udało się to, o co zabiegaliśmy od 2005 roku. Moje nieustanne zaangażowane sprawiło, że uwzględniono polskie poprawki, dzięki którym kwalifikacje zawodowe wszystkich polskich pielęgniarek i położnych będą uznawane na takich samych zasadach jak wszystkich innych pielęgniarek w Unii Europejskiej. Dotyczy to w szczególności absolwentek liceów medycznych czy studium medycznego, które stanowią ponad 70 proc. czynnych zawodowo polskich pielęgniarek, a więc około 250 tysięcy pielęgniarek oraz około 40 tysięcy położnych – powiedziała niedawno mediom poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzlik.

Podobnie o zmianach wypowiada się naczelna pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, Barbara Bartosiewicz. – Można powiedzieć „nareszcie”. To, co się do tej pory działo, było bardzo krzywdzące. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę stopień kwalifikacji naszego białego personelu – pielęgniarek i położnych – który był niejednokrotnie wyższy niż ten zachodni – mówi Bartosiewicz.

Dyrektywa przewiduje m.in. dobrowolne wprowadzenie Europejskiej Karty Zawodowej dla niektórych profesji, umożliwienie wykonywania zawodu w innym państwie członkowskim dzięki częściowemu dostępowi do zawodu, uaktualnia minimalne wymogi kształcenia czy wprowadza system wczesnego ostrzegania dla zawodów medycznych.

Biorąc pod uwagę spore różnice spory rozdźwięk w sektorze płac pomiędzy Polską a zachodnią Europą oraz pakiety socjalne, polski pacjent spodziewa się z pewnością sporego odpływu białego personelu do innych krajów Unii Europejskiej. Barbara Bartosiewicz jest jednak w stosunku do takiej wizji sceptyczna. – Myślę, że tak się nie stanie. Widać to zresztą już teraz, nasz doświadczony personel, w przedziale wiekowym 40-50 lat zostaje w Polsce, być może absolwenci szkół będą myśleli o wyjeździe. Prawda jest też taka, że wiele się u nas zmienia – komentuje naczelna pielęgniarka WSS nr 3 w Rybniku. Dekadę polskie pielęgniarki i położne czekały na to, by oficjalnie uznano ich kwalifikacje w pozostałych krajach członkowskich. Dotychczas, nawet dyplomowana pielęgniarka znajdowała zatrudnienie jako „opiekunka”, gdyż by np. w Wielkiej Brytanii pracować w swoim zawodzie, musiałaby w tym kraju zdobyć odpowiednie wykształcenie. – Wszyscy się z tego cieszymy, to było uwłaczające i wreszcie, po dziesięciu latach, możemy o tym zapomnieć – kończy Bartosiewicz.

(mark)