Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (345) Data wydania: 18.06.13

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Od dziecka jestem niepełnosprawny. Mam przyznaną rentę socjalną, ale w wyniku zdarzeń losowych teraz będę składał wniosek o rentę rodzinną. Czy mogę pobierać te dwa świadczenia równocześnie?

Jakub z Rybnika

Renta rodzinna jest jedynym świadczeniem, które można pobierać wraz z rentą socjalną. Łączna wysokość tych świadczeń nie może jednak przekroczyć 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca br. wysokość tej renty wynosi 831,15 zł, a więc 200 proc. to 1662,30 zł.


Prowadzę jednoosobową firmę. Natłok zleceń sprawił, że będę potrzebowała osoby do pomocy. Chciałam zatrudnić pracownika na umowę zlecenie. Jakie składki należy odprowadzać za taką osobę, jeśli będzie to jedyne zatrudnienie?

Ania A.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i ubezpieczeniu wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Zleceniobiorca obowiązkowo podlega także ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z umowy zlecenia nie podlegają uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimanzjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci do ukończenia 26 lat.


Z ZUS pobieram rentę socjalną. Ostatnio pojawiła mi się szansa pracy za granicą. Czy przebywając w innym kraju nadal będę otrzymywał z ZUS pieniądze?

Czytelnik z Rydułtów

Nie będzie Pan mógł pobierać tego świadczenia. Zgodnie z przepisami renta socjalna przysługuje tylko osobom mieszkającym i przebywającym na terytorium RP.


Prowadziłem firmę w latach, które objęte są teraz ustawą abolicyjną. Mam zaległości wobec ZUS. Przez kilka miesięcy, ze względu na trudności na rynku, nie płaciłem składek zarówno za siebie, jak i moich pracowników. Zastanawiam się, czy ja mógłbym również złożyć wniosek o abolicję?

Były przedsiębiorca

Może Pan skorzystać z przepisów tzw. ustawy abolicyjnej i złożyć wniosek o umorzenie zaległości. Jednak proszę pamiętać umorzeniu podlegać będą jedynie składki na ubezpieczenie społeczne za okres przewidziany w ustawie za osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Natomiast składki za pracowników należy uregulować w ciągu roku od uprawomocnienia się decyzji o warunkach umorzenia lub w ciągu roku podpisać układ ratalny na składki, które mogą być rozłożone na raty na podstawie ustawy o systemach ubezpieczeń społecznych.


W 2010 roku przeszłam na emeryturę i dalej pracuję. Czy mogę przeliczyć sobie emeryturę? Jakie trzeba spełnić warunki do przeliczenia?

Grażyna z Raciborza

W pytaniu nie ma niestety informacji, na jakich zasadach jest obliczone jej świadczenie. W myśl obowiązujących przepisów ustawy emerytalnej, jeżeli emerytura jest obliczona według dotychczasowych zasad może Pani wystąpić z wnioskiem o przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem wynagrodzeń uzyskanych po przyznaniu świadczenia (art.110), uwzględniając w tym przeliczeniu aktualną kwotę bazową, pod warunkiem, że wskaźnik z lat uwzględnionych będzie wyższy od poprzednio obliczonego. Ponadto może również zostać doliczony dodatkowy okres ubezpieczenia przebyty po dniu przyznania emerytury. Natomiast w przypadku ustalenia wysokości emerytury według zasad zreformowanych przeliczenie wysokości świadczenia może nastąpić na Pani wniosek, poprzez doliczenie składek zgromadzonych po dniu podjęcia wypłaty emerytury, na Pani indywidualnym koncie ubezpieczeniowym.