Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (341) Data wydania: 21.05.13

Bezpieczne słupy dla kierowców na Nowinach

Dzielnica – Drogi

Bezpieczeństwo w najludniejszej dzielnicy Rybnika to nie tylko patrole policji i straży miejskiej. Miasto podczas remontu ul. Raciborskiej zadbało także o to, aby stworzyć bezpieczne warunki dla kierowców.

Chodzi o latarnie, a raczej słupy, na których oświetlenie przy Raciborskiej jest zamontowane. Wykonała je wodzisławska firma, specjalizująca się w konstrukcjach kompozytowych. Takie rozwiązanie powoduje, że słupy nie są śmiertelnym zagrożeniem dla kierowców, tak jak klasyczne słupy betonowe. – Na słupach betonowych auto najczęściej, nawet jadące z małą prędkością, po prostu się zawija. Bezpieczeństwo naszych słupów polega na tym, że kiedy samochód w nie uderza, składają się jak papier. To nie zwykły plastik, ale kompozytowe włókno szklane, odporne na uderzenia i podpalanie. Takie słupy stawiamy nie dla piratów drogowych, ale dla zwykłych kierowców, którym może przytrafić się na drodze coś niespodziewanego i stracą panowanie nad pojazdem. Dlaczego po uderzeniu w słup ktoś w naszym kraju musi ginąć, albo ponosić ciężkie obrażenia? – pyta Zbigniew Szkopek, prezes firmy Alumast z Wodzisławia, która wyprodukowała innowacyjne słupy oświetleniowe na Raciborskiej. Słupy z latarniami tej firmy zamontowano również na skrzyżowaniu ulic Podmiejskiej z Gliwicką. W promowaniu idei bezpieczeństwa biernego przoduje Szwecja, a Polska powoli czerpie wzorce ze skandynawskiego kraju. – Czasami spotykam się z dylematem urzędników, którzy mówią, że kiedy samochód uderzy w słup, praktycznie jest nieuszkodzony, a kierowca może jechać dalej. Wtedy nie ma kogo obciążyć kosztami zniszczonej latarni, bo kierowca najczęściej odjeżdża. Trzeba się jednak zastanowić, co jest ważniejsze – życie ludzkie, czy względy ekonomiczne dla miasta – mówi Zbigniew Szkopek. Warto podkreślić, że według rozporządzenia ministra infrastruktury, od 2015 roku przy ulicach montowane będą tylko słupy z certyfikatem bezpieczeństwa biernego. Sama idea takiego rozwiązania wzięła się z lotnisk, gdzie takie słupy montowano już od lat osiemdziesiątych. Tam w momencie wypadnięcia samolotu z pasa startowego przy uderzeniu w cokolwiek może nastąpić katastrofa. Przez słupy i maszty kompozytowe samolot (tak jak samochód) po prostu przejeżdża i później w sposób naturalny się zatrzymuje.

(ska)