Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (338) Data wydania: 30.04.13

Fudali szczerze o chorobie: – Trudno mi było uwierzyć

Prezydenta miasta (na zdjęciu) nie było w Rybniku półtorej miesiąca. Wiele się działo i wiele go ominęło. O tym, o chorobie i przyszłych zabiegach, a także o planach i problemach, które czekały na niego w mieście rozmawiał z nim Marek Grecicha.

Panie prezydencie, trochę czasu pana w urzędzie nie było. A my dostawaliśmy sprzeczne informacje. Że było ciężko, potem, że się poprawiło. Że wyszedł pan ze szpitala, że pan wrócił do szpitala...

I że umarłem? (śmiech)

To był chaos informacyjny. Wspominał pan po powrocie o dwóch operacjach, które na pewno pana czekają. Czy moglibyśmy usłyszeć coś więcej?

Doskwierają mi dwie sprawy – jedna to problem geriatryczny, związany z jelitami. Druga – kręgosłup. Ta druga sprawa ciągnie się już za mną miesiącami. Po rozmowach z lekarzami dochodzę do wniosku, że choruję na tzw. choroby cywilizacyjne. Stres i mój tryb życia w końcu zaczęły odbijać się na układzie pokarmowym, nerwowym, a także na kręgosłupie. Gdy powiedzieli mi to po raz pierwszy, bardzo trudno mi było w tę chorobę uwierzyć.

Podczas pana nieobecności wiele się działo.  Pojawiła się np. sprawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który ma zamiar rozstać się z Rybnikiem. Wiele się o tym mówi i pisze, jednak w środowisku akademickim o wyprowadzce słyszało się już od dłuższego czasu. Czy roszczenia profesora Banysia nie są przypadkiem drogą do szukania pretekstu? Gdy miasto nie da pieniędzy, UŚ będzie musiał opuścić kampus.

Można również tak ten problem interpretować. Pan rektor rzeczywiście o całym tym problemie mówi w pięknych słowach, dobrze ubranych. Powiedział, że szuka partnera, który ma wspomóc działanie uniwersytetu. Szkoda, że ani razu nie powiedział o tej drugiej części, która ciąży na mnie i jest dla mnie przypisana – ja muszę działać zgodnie z prawem. Nie mogę wydawać pieniędzy tak, jak mi się podoba – na uczelnię, na transport dla studentów, na ich mieszkania. To są rzeczy trochę graniczące z absurdem. Rozumiem rektora, który szuka jakiegoś rozwiązania. Jednak byłoby łatwiej, gdybym widział światło w tunelu. Gdyby rektor przedstawił konkretny plan – w tym roku dajemy pół miliona, w przyszłym milion i za trzy lata mamy wydział i problem znika. Jednak takiej deklaracji nie usłyszałem. Od prof. Banysia usłyszałem w bezpośredniej rozmowie, że propozycję stworzenia wydziału złożył środowisku profesorskiemu i nie ma z ich strony zainteresowania. Dlaczego więc mam wyrzucić duże pieniądze z budżetu miasta na coś, co może się nie urodzić? I to jest bardzo przykre.

Dziękuję za rozmowę.