Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (321) Data wydania: 02.01.13

Miasto 2012 w pigułce

Miasto 2012 w pigułce.

 

Pierwszy urodził się Rafał

1 stycznia o godzinie 15.00 pojawił się na świecie Rafał Zerzon pierwszy noworodek urodzony w roku 2012 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Rafałek jest pierwszą pociechą państwa Henryki i Krzysztofa z Rybnika. – Rafał trochę się pospieszył z przyjściem na świat, ponieważ termin porodu wyznaczony był na 12 stycznia – mówiła pani Henryka, mama noworocznego malucha. – Sylwestra spędziłam już w szpitalu, ponieważ bóle rozpoczęły się 31 grudnia o godzinie 20.00 – dodała pani Henryka.

Apteki realizowały „ostemplowane” recepty

1505 z 1589 aptek na Śląsku podpisało umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2012 rok. W naszym regionie umów nie podpisały zaledwie cztery apteki. – Adnotacja czy pieczątka „Refundacja do decyzji NFZ” nie mają znaczenia dla ważności i dla wartości recepty. Jeżeli pacjent otrzyma więc receptę z taką pieczątką, po prostu idzie do apteki ją zrealizować – podkreślał Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ. Fakt realizacji recept potwierdzali aptekarze. Farmaceuci zrezygnowali z żądania stuprocentowej odpłatności bo uznali, że takiej recepty nikt nie zdecydowałby się wykupić.

Pobili ich za nic, a karetka nie przyjechała

W sylwestrowy wieczór 2011/2012 dwudziestolatkowie Marta oraz jej chłopak Andrzej wybrali się z rodziną na  zabawę do lokalu w Wielopolu. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że tę noc zapamiętają do końca życia. Zostali pobici i co gorsza pogotowie odmówiło im udzielenia pomocy. – Byłam w szoku. Jak pogotowie ratunkowe może odmówić udzielenia pomocy? To jest skandal – mówiła jedna z uczestniczek zajścia.

Miasto chciało rozdzielić Szkołę Życia

O tym, że urząd ma zamiar rozdzielić Specjalny Zespół Szkolno–Przedszkolny, czyli tzw. Szkołę Życia, rodzice dzieci uczęszczających do zespołu dowiedzieli się późno. W planach rybnickiego magistratu było utworzenie dwóch odrębnych jednostek. Gimnazjum przeniesione miało zostać do Boguszowic, przedszkole i podstawówka – na ul. Piasta w Rybniku. Cała sprawa zakończyła się kompromisem. Po czasie wielu rodziców uznała, że całe zamieszanie wyszło na plus im dzieciakom. A to przecież najważniejsze.

Frycz najlepszy w regionie

Ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w kraju został opublikowany przez Rzeczpospolitą oraz portal perspektywy.pl. W naszym regionie najlepiej wypadło II LO im. A. Frycza–Modrzewskiego w Rybniku.

Była szansa na A1 za darmo

Z końcem grudnia 2011 r. na ręce ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej trafiła interpelacja Krząkały w sprawie bezpłatnych przejazdów mieszkańców naszego regionu autostradą A1. W ubiegłym roku ministerstwo infrastruktury przygotowało nowe rozwiązania dotyczące autostrad płatnych oraz krajowego funduszu drogowego, który zakładał zwolnienie samochodów osobowych do 3,5 t i motocykli z obowiązku płacenia za przejazd odcinkami autostrad budowanych ze środków budżetu państwa przebiegających w pobliżu miast i aglomeracji. Pominięto jednak aglomerację rybnicką na odcinku autostrady A1 od granicy z Czechami do węzła Sośnica.  Niestety, do dziś sprawy nie udało się załatwić.

Sprzedali samochód legendę

W piątek, 17 lutego, w salonie Chevrolet Fijałkowski w Rybniku odbyło się oficjalne przekazanie samochodu chevrolet camaro. To drugie tego typu auto sprzedane w Polsce.

Spór o Telewizję TRWAM, czyli lekcja lojalności

Lutowa sesja rady miasta na pewno nie należała do najspokojniejszych i mimo że znaczna część radnych uczestniczyła w debacie nad zajęciem stanowiska w sprawie kontrowersyjnej decyzji KRRiTV właśnie tam, wszystko zaczęło się godzinę przed sesją, podczas posiedzenia komisji samorządu i bezpieczeństwa. Przewodniczący rybnickiego klubu Prawa i Sprawiedliwości, Stanisław Jaszczuk, mówił – Ta uchwała to jeden z wielu głosów w obronie Telewizji TRWAM. To, co zrobiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dla nas jest bulwersujące, stąd ta uchwała. To sprawa o charakterze moralnym – komentował na posiedzeniu komisji. Co do zasadności podejmowania takiego rodzaju uchwały najwięcej wątpliwości mieli radni PO. Nie obyło się bez ostrych słów o upolitycznianie samorządu.

Osiem lat dla prokuratora

Historia Jerzego Hopa, prokuratora z Rybnika, który został skazany na 8 lat pozbawienia wolności może posłużyć jako gotowy scenariusz filmu. Filmu, który z jednej strony ukazuje niezwykły talent aktorski oskarżonego, a z drugiej ukazuje bezsilność wymiaru sprawiedliwości wobec przewlekania spraw.

Sześć gmin planuje drogę

Włodarze sześciu gmin leżących na planowanej trasie Rudnik – Rydułtowy 28 lutego podpisali z marszałkiem województwa porozumienie w sprawie inwestycji. Potrzeba nań przynajmniej miliard złotych, tymczasem budżet województwa jest wydrenowany przez kolejarskie Przewozy Regionalne i przebudowę Stadionu Śląskiego. – Oddech finansowy złapiemy za dwa lata – obiecywał Matusiewicz. Dobrze by było, bo wówczas zapowiadany jest start największej inwestycji drogowej ostatnich lat nie tylko w naszym powiecie, budowa drogi Racibórz-Pszczyna.

Szatan mordował czym się da

Prokuratura Rejonowa w Rybniku 16 marca zakończyła śledztwo w sprawie zabójstwa małżeństwa z Nowej Wsi. 20-letni wówczas Mateusz N. działał sam. Zatłukł ofiary młotkiem i żeliwną maszynką do mielenia mięsa. Ciała małżeństwa były tak zmasakrowane, że nie udało się ustalić, czy oprawca torturował ich przed śmiercią. On sam nigdy się do tego nie przyznał. Za przestępstwa grozi mu kara 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Psy terroryzowały Popielów

Na początku była ich trójka, po kilku dniach jednak dołączyły jeszcze dwa – piątka bezpańskich psów grasowała w Popielowie. – Sąsiadowi zagryzły już dziesięć kur. Ja swoich nie wypuszczam nawet na pole, tylko po podwórku mi chodzą – mówił jeden z mieszkańców ul. Źródlanej. Wataha miała już na koncie co najmniej kilkanaście kur, mieszkańcy mówili też o zagryzionej sarence.

Biali Patrioci – nacjonaliści z Rybnika?

Dariusz Kancerek, jeden z organizatorów m.in. marszu przeciwko ACTA, na Facebooku występował pod pseudonimem Politischer Soldat. Pod tym nickiem stworzył wydarzenie na popularnym portalu. Zresztą nie trwało długo, gdy inni internauci – m.in. o przydomku „fuhrer” – zainteresowali się inicjatywą. Kancerek zapytany wprost o Białych Patriotów odpowiadał, że o niczym nie wie i nie ma do czynienia z tym ruchem. Co innego dało się wywnioskować, gdy podczas marszu przeciwko ACTA media próbowały dowiedzieć się czegokolwiek o prowadzących i organizatorach, ubranych w kurtki z naszywkami tego ruchu, lub noszący chusty z charakterystycznym logo.

Castorama kupiła działkę

Sfinalizowano przetarg na działkę w okolicy marketu Carrefour, między ul. Gliwicką a Rudzką. Powstanie tam sklep Castorama. Nieruchomość poszła za 4,5 mln zł. Deweloper, który działkę zakupił, zapowiadał otwarcie sklepu na 12 grudnia 2012 roku. Według informacji urzędu, pracę znajdzie tam 130 pracowników działu sprzedaży, kilkunastu ochroniarzy oraz 10 pracowników biurowych. Do dziś jednak sklep nie został otwarty.

RYFAMA protestowała przeciwko rządowym planom

Kazimierz Zięba, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Rybnickiej Fabryki Maszyn „RYFAMA”, skierował do premiera Donalda Tuska pismo w imieniu pracowników rybnickiego zakładu. – Ze zdumieniem przyjęliśmy informacje o wydłużeniu progu emerytalnego do 67 lat – pisze do premiera. – Taki projekt należy zdecydowanie odrzucić! Jako organizacja związkowa uczynimy wszystko, aby pańskie przedsięwzięcie się nie udało – dodaje.

Okno życia... dla psów i kotów

Spore zmiany zaszły w sektorze ekologii w Rybniku. Komisja jak i rada miasta pozytywnie, choć nie bez oporów, rozpatrzyły projekt uchwały, wprowadzający w życie nowy program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Podczas debaty nad projektem nie obyło się bez wyrazów niezadowolenia, iż to nie ludziom, a zwierzętom pomaga się na pierwszym miejscu.

Komendant rybnickiej straży miejskiej odchodzi

Janusz Bismor po pięciu latach szefowania komendą podjął decyzję o opuszczeniu Rybnika. Dotychczasowy szef rybnickich stróżów porządku wygrał konkurs na stanowisko komendanta w jednostce w Gliwicach.

Oddajcie skrzynki, weźcie Tuska!

Kilkaset osób przeszło ulicami miasta 10 kwietnia w celu upamiętnienia katastrofy smoleńskiej. Organizatorem marszu był rybnicki klub „Gazety Polskiej”, a udział w inicjatywie wzięły także rodziny Radia Maryja, związek piłsudczyków oraz rybniccy przedstawiciele klubu Prawo i Sprawiedliwość – łącznie na ulice Rybnika wyszło tego dnia, według szacunków samych organizatorów, przynajmniej 200 osób.

Motocykl ratowniczy bez kontraktu

Z nastaniem wiosny motocykliści w całej Polsce uroczyście ogłosili rozpoczęcie sezonu. Niestety, motocykl ratowniczy, na którą Bractwo Kurkowe Miasta Rybnika zbierało przez kilka lat pieniądze, stał w garażu. Wszystko przez brak pieniędzy na jego użytkowanie. Kłopoty wynikały z ustawy o ratownictwie medycznym, której zapisy nie mówią nic o finansowaniu jednośladów.

Nabór do przedszkoli zakończony. Zabrakło 851 miejsc

Prezydent Adam Fudali i jego współpracownicy mieli poważną zagwozdkę – jak zmieścić ponad 850 w wypełnionych po brzegi przedszkolach. – To poważny problem, jednak jego źródło nie leży w zarządzaniu lokalnym, a sposobie przeprowadzenia reformy, a raczej odroczenia decyzji o wysłaniu sześciolatków do szkół – mówił włodarz Rybnika.

Szpital w Rybniku zbankrutuje?

Z początkiem marca dyrektor placówki, Jerzy Kasprzak, zwrócił się do dyrektora śląskiego NFZ o wcześniejszą spłatę faktury w wysokości ponad 5 mln zł, z czego sfinansowana miała być część zadłużenia wobec firm, którym szpital zalega pieniądze. Powód? Widmo przerwania dostaw leków oraz bankructwo. Cały czas trwa walka o wyprowadzenie rybnickiego szpitala na prostą.

Kradli kapliczki na potęgę

W regionie doszło do kilku zagadkowych kradzieży figur sakralnych. – Myślałem, że to jakiś primaaprilisowy żart, bo naszej Maryi nie było. Zaczęliśmy szukać, czy może ktoś jej nie przeniósł albo nie wrzucił gdzieś do rowu. To jednak nie przyniosło rezultatu, więc zgłosiliśmy sprawę na policję – opowiadał pan Alojzy z Gotartowic.

Z rybnickich dzielnic zniknęły komisariaty

Nowa polityka Komendy Głównej Policji zakładała zwiększenie bezpieczeństwa obywateli poprzez... zamykanie małych komisariatów i posterunków. Zmiany nie ominęły także Rybnika, który stracił Posterunek Policji w Rybniku – Niedobczycach oraz Rewir Dzielnicowych Wydziału Prewencji KMP w Rybniku przy ul. Zebrzydowickiej na Nowinach. – W przypadkowej rozmowie dowiedziałam się, że nasz posterunek będzie zlikwidowany – mówiła Grażyna Gdańska,  mieszkanka ul. Wrębowej, która jako pierwsza skontaktowała się z „TR”.

Chcieli rozwiązać straż miejską

Kongres Nowej Prawicy złożył w urzędzie miasta wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie rozwiązania straży miejskiej na terenie Rybnika. – Straż miejska realizuje w Rybniku zadania, którymi winna zajmować się policja – argumentują członkowie KNP w swym wniosku, a Szymon Kempny w rozmowie z „TR” dopowiada: – Nie jest prawdą, że problemem jest fakt, iż policjantów jest za mało. W Żorach sytuacja jest podobna i model ten działa, jest tam bezpiecznie – mówił.

Zamieszanie na Sobieskiego – będzie deptak czy ulica?

Mieszkańcy rybnickiego Śródmieścia bardzo szybko zareagowali na robotników, którzy pojawili się na skrzyżowaniu Gliwickiej z Sobieskiego i Powstańców. Żółte kamizelki zaczęły dobierać się do sygnalizacji świetlnej, co błyskawicznie zwróciło uwagę lokatorów i właścicieli pobliskich przedsiębiorstw. – Istniejący dotychczas „naturalny” ciąg pieszy od Bazyliki poprzez ul. Powstańców i Sobieskiego do Rynku został skutecznie utrudniony – pisał w swym liście do „TR” Wojciech Piotrowski.

Rybnik pożegnał Adama Bezega

Adam Bezeg ukończył liceum w Rybniku, następnie Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Tam też pracował jako pracownik naukowy, od roku 1978 opiekował się młodzieżą w katowickiej AWF.– Każdy z nas ma jakieś powołanie. On miał do sportu. I realizował je do samego końca – mówił Janusz Taranczewski. Adam Bezeg zmarł w wieku 82 lat. Msza żałobna odbyła się w kościele pw. św. Józefa Robotnika, pogrzeb na cmentarzu komunalnym w Rybniku.

Pierwsza sesja z tabletami

Rybniccy radni na czerwcowej sesji pracowali już na nowiutkich tabletach. Inwestycja kosztowała magistrat ok. 90 tys zł, a radni dostęp mają do specjalnej „platformy radnego”. – Oprogramowanie to pozwala na przeglądanie i edytowanie wszystkich dokumentów w formie elektronicznej – zapewnia prezydent Adam Fudali.

Zażądali 40 tysięcy złotych okupu

Kryminalni z rybnickiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 35 i 41 lat podejrzanych o kradzież z włamaniem na teren budowy w Rybniku, przy ulicy Zebrzydowickiej. Łupem przestępców padła koparka marki JCB o wartości 140 tysięcy złotych. Ponadto zatrzymanym mężczyznom zarzucono próbę wymuszenie od właściciela pojazdu kwoty 40 tys. złotych.

Komendant Sowula odchodzi

– Na spotkaniu w sprawie reorganizacji śląskiej policji, komendant wojewódzki poinformował mnie, że od 15 lipca, rybnicki komendant miejski przeniesiony zostanie do Gliwic, a w jego miejsce przyjedzie komendant gliwicki – poinformował Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Raciborska otwarta

W sobotę, 30 czerwca został przywrócony dwukierunkowy ruch na ul. Raciborskiej. Przypomnijmy, że na remontowanym odcinku drogi od jesieni ubiegłego roku obowiązywał ruch jednokierunkowy, pomiędzy ulicą Pilarczyka a ulicą Krzywoustego.

Burza, grad i wichura

Uszkodzone samochody, podziurawione dachy i zdziesiątkowane uprawy – to tylko niektóre ze zniszczeń dokonanych przez burzę, która przetoczyła się nad naszym regionem. Straty szły w setki tysięcy złotych. O ile w powiecie rybnickim było stosunkowo spokojnie, to już wodzisławianie nie mieli tyle szczęścia.

Milionerzy są wśród nas

W Urzędzie Skarbowym w Rybniku 68 osób zadeklarowało, że w 2011 roku zarobiło ponad milion złotych. W Wodzisławiu było ich 34, w Raciborzu 23 a w Żorach 15. – Znam powiedzenie, że pierwszy milion trzeba ukraść. Ale nie do końca się z nim zgadzam. Uważam, że na początku ważne oczywiście jest szczęście, trzeba znaleźć się w dobrym miejscu i dobrym czasie ale jeszcze ważniejsza jest determinacja i pracowitość. Nie znam nikogo kto ma pieniądze i jest leniem – mówił rybnicki biznesmen z branży budowlanej.

Rumuni okradali cmentarze

Rybniccy policjanci zatrzymali pięciu Rumunów w wieku od 18 do 31 lat, podejrzanych o szereg kradzieży z terenu cmentarzy na terenie powiatu rybnickiego. Łupem najczęściej padały metalowe krzyże, figurki, i wazony. W sobotę Sąd Rejonowy w Rybniku zastosował wobec zatrzymanych tymczasowe aresztowania. Za popełnione przestępstwa grozi im nawet do 8 lat więzienia.

Pielgrzymka to miód

Wszystko zaczęło się w 1946 roku, kiedy panowie Stanisław Pol i Emil Lesik obiecali Matce Bożej, że jeśli przeżyją wojnę to pójdą podziękować osobiście na Jasną Górę. Tak też się stało – wojnę przeżyli i w 1946 po raz pierwszy poszli z Rybnika do Częstochowy. W kolejnych latach dołączyli znajomi, koledzy, ich rodziny. Z tych pierwszych dwóch osób dziś jest ponad cztery tysiące – opowiadał ks. Mark Bernacki, organizator rybnickiej pielgrzymki na Jasną Górę.

Na Reja libacje co noc

Choć z przejścia pomiędzy Placem Wolności i rybnickim rynkiem korzysta codziennie wiele osób, niewielu zwraca uwagę na efekty działania wandali, którzy pojawiają się na ul. Reja bardzo często.

Pili nad dziecięcym łóżeczkiem

Wielką awanturą i odebraniem dziecka zakończyła się interwencja policjantów w Rybniku–Niedobczycach. Wszystko działo się na ul. Andersa. Kiedy policjanci dojechali na miejsce, okazało się, że w mieszkaniu poza kompletnie zamroczonymi alkoholem rodzicami znajduje się dziesięciomiesięczne niemowlę. Rodzice podczas legitymowania mieli poważne problemy z utrzymaniem równowagi, mimo to próbowali brać dziewczynkę na ręce. Gdy policjanci próbowali ich powstrzymać, zaczęli być agresywni. Jak się okazało, kobieta w przeszłości straciła już prawa do opieki nad dzieckiem za podobne przestępstwo.

Rybnickie długi, czyli ile zalegamy miastu

Sporo zalegamy miastu z opłatami. – Na dzień 30 czerwca 2012 łączne zaległości gospodarstw domowych to 33,5 mln zł. Bez odsetek – informowała Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego urzędu. W tych ponad 30 milionach prawie 2 miliony złotych to przejazdy komunikacją miejską bez biletu.

Koniec darmowego parkowania w centrum

Od początku września każdy kto wjeżdża na parking w Plazie musi liczyć się z opłatą za postój. To samo rozwiązanie zastosowano w Focusie. – Niestety, każde dobro kosztuje, a takim dobrem jest parking w centrum miasta – tłumaczy decyzje Plazy i Focusa Adam Fudali, prezydent Rybnika. Jeszcze kilka lat temu władze miasta odpowiadając na zarzuty, że tak duże centra handlowe powstają w centrum miasta, twierdziły że wartością dodaną takich inwestycji będą darmowe parkingi. Już nie są.

Nowiny mają nową parafię

Weekend – 25 i 26 sierpnia – był dla części mieszkańców Nowin bardzo ważny – arcybiskup Wiktor Skworc erygował wtedy nową rybnicką parafię – pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wielki Brat w szpitalu

Nie o kamery i podsłuchy w tym wypadku chodzi, a o kontrolę czasu pracy pracowników. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku podjął decyzję o zamontowaniu czytników kart.

Pił czeską wódkę i stracił wzrok

Do tej pory sąsiedztwo z Czechami kojarzyło się z dobrym piwem i zabawą na Stodolni w Ostrawie. Rybniczanie chętnie również korzystali z ich pól golfowych i ścieżek rowerowych. Teraz wszystko się zmieniło za sprawą zatrutego alkoholu, który zbiera śmiertelne żniwo.

Referendum nie wypaliło

Komisja rady miejskiej zweryfikowała i podliczyła podpisy w sprawie rozpisania referendum ws. likwidacji straży miejskiej. Choć fizycznie podpisów było prawie 12,3 tys., aż półtorej tysiąc komisja zakwestionowała. – Te półtorej tysiąca błędnych podpisów to jawny przykład, że ludzie chcieli coś podpisać, ale nie chcieli nic zmienić – mówił Andrzej Wojaczek, przewodniczący rady miasta, członek komisji.

Zmarł Henryk Wilk

28 sierpnia zmarł Henryk Wilk, wieloletni działacz lokalny, samorządowiec, radny i społecznik. Na sesji rady miasta wygaszono jego mandat. Zastąpił go Henryk Frystacki.

Fundacja po staremu. Na razie

Na początku września jeden z największych zakładów pracy – Elektrownia Rybnik zmieniła nazwę na EDF Rybnik SA. Czy ta zmiana będzie miała jakiekolwiek znaczenie dla Fundacji Elektrowni Rybnik? W rozmowie z „TR” prezes FER Stanisław Wójtowicz zapewniał, że nie.

Nowy strip-club w mieście

Cocomo – jedyna w Polsce sieć klubów go–go – opuściła Rybnik. Od jakiegoś czasu na masztach i słupach reklamował się nowy klub – Secret.– Do Cocomo wpadałem co jakiś czas, ale szału nie było. Wszystko ładnie, pięknie, ale często klub świecił pustkami. Tutaj jeszcze nie byłem, zobaczymy jak to wygląda – mówił Bartek, rybniczanin, którego spotkaliśmy przed wejściem do nowego lokalu w ostatni weekend sierpnia. Kluby ze striptizem w Rybniku przeważnie mają krótką, czasem bardzo burzliwą historię.

Udowodnię, że to nie ja zabiłem

Przed rybnickim wydziałem Sądu Okręgowego w Gliwicach rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa w Nowej Wsi. 22–letni Mateusz N. nie przyznaje się do winy. – Morderstwa dokonały inne osoby. Ja zostałem zmuszony do pozostawienia śladów na miejscu zbrodni. Bardzo się bałem o najbliższych, bo jakiś czas temu zginął mi klucz od domu i straszono mnie, że skrzywdzą moją rodzinę. Wziąłem więc początkowo wszystko na siebie – mówił przed sądem.

Dawid zgubił się w Czechach

Przez dwa dni niepełnosprawny chłopiec szedł z Czech do Polski. Dziecko zgubiło się w Ostrawie na wycieczce z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza w Rybniku. Dawid był poszukiwany przez policjantów, nauczycieli oraz rodzinę. Po licznych informacjach w radiu, prasie i internecie na komisariat zadzwonili mieszkańcy Zabełkowa, którzy zauważyli chłopca podobnego do zaginionego rybniczanina. Policjanci potwierdzili jego tożsamość.

Dopalacze spod lady

Sanepid już dwa razy interweniował w sprawie zakazanych substancji sprzedawanych w jednym z rybnickich sklepów z upominkami. Policja od miesięcy wiedziała o procederze, a w miejskiej prokuraturze już toczy się postępowanie w tej sprawie. Tymczasem sprzedaż dopalaczy nadal trwa – teraz jednak dostępne są tylko dla wtajemniczonych, którzy wiedzą o co i jak zapytać sprzedawcę.

Porsche przejmuje salon Volkswagena

Porsche Holding został właścicielem rybnickiej firmy Magro International. Holding należy do grupy kapitałowej Volkswagena, a przejęcie salonów Magro nie wiązało się z większymi zmianami – to znaczy, że w Rybniku nie powstanie salon kultowych samochodów. Nie zmieniła się nawet nazwa firmy. – Jedyne co się zmieni, to zatrudnienie. Mówi się głośno o zwolnieniach, na razie przewidziano zredukować dziesięć etatów – mówił w nieoficjalnej rozmowie jeden z pracowników firmy Magro.

Powstańcy obchodzili swój jubileusz

90 lat to nie przelewki – szmat czasu i kawał historii. Tyle właśnie liczy sobie rybnickie I LO im. Powstańców Śląskich, które w sobotę, 13 października, obchodziło swój jubileusz.

Rybnicki sport umiera

Decyzją urzędu miasta Klub Koszykarski ROW Rybnik nie otrzymał drugiej transzy dotacji. To praktycznie oznaczało, że jedyny zespół z naszego regionu występujący na poziomie ekstraklasy przestanie istnieć. I tak się stało. Klub wycofał się z ekstraklasy.

Czy uda się uratować park przy Domusie?

W Rybniku ruszyła kolejna obywatelska akcja. Zebrano kilkaset podpisów, a organizatorzy mają zamiar zwołać spotkanie, na którym zapytają samego prezydenta, dlaczego podjął taką a nie inną decyzję. O co chodzi? O park przy ul. Zebrzydowickiej (obok byłego centrum handlowego Domus), który przeznaczony został na sprzedaż. Do końca roku sprzedać się go nie udało.

Powietrze jak trucizna

W październiku stężenie pyłu zawieszonego w Rybniku tylko sześć razy nie przekroczyło dozwolonych norm. Apogeum przyszło w dniach od 18 do 21 października, gdzie stężenie przekroczyło normy ponad pięć razy! Andrzej Szczygieł z wydziału monitoringu środowiska WIOŚ tłumaczy, że najgorszą kompilację tworzą słoneczna pogoda, mróz i brak wiatru. – Walka z niską emisją musi być prowadzona na wielokrotnie większą skalę. Jeśli w 100–tysięcznym mieście wymienimy 5 tys. pieców na nowe, to wciąż będzie to za mało, aby odczuć poprawę – tłumaczył.

Adam Fudali obiecywał: do końca listopada Wodzisławska i Żorska będą przejezdne

Mieszkańcy Rybnika nie ukrywali oburzenia tym, co działo się na ul. Wodzisławskiej i Żorskiej. Drogi były rozkopane, pracowników nie było, a planowany termin zakończenia prac wciąż przesuwano. – Firma Hak Construction nie jest już głównym wykonawcą przebudowy ulicy Wodzisławskiej. Miasto zmieniło umowę z firmą i przekazało obowiązki lidera konsorcjum firmie Dromet z Częstochowy. Podobnie stanie się z ulicą Żorską. Mam nadzieję, że uda nam się zakończyć wszystkie procedury jeszcze we wrześniu. Dromet zapewnia, że wyrobi się z remontami w terminie, czyli do końca roku – mówił Adam Fudali, prezydent Rybnika. Już wiemy, że tak się nie stało.

Szpital w Rybniku dwukrotnie odmówił przyjęcia chorego dziecka

Kiedy państwo Ewa i Rafał jechali ze swoim synem Filipem do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku nie przypuszczali, że zostaną odprawieni z kwitkiem, a pomocy będą musieli szukać gdzie indziej. – Pani doktor nie przyjęła naszego dziecka do szpitala, bo uznała, że jest zdrowe. Stwierdziła, że do trzech dni dolegliwości powinny minąć i generalnie nie ma się czym martwić – wspominał pan Rafał. Na szczęście pomoc znaleźli w Rydułtowach.

Deptak jak ze snów – rybnickie science–fiction czy realny plan?

8 listopada rybniczanie poznali konkretną propozycję na rewitalizację ciągu ulic Sobieskiego i Powstańców. Czyżby deptak od rybnickiej bazyliki do rynku miał stać się za dwa lata tętniącą życiem starówką z prawdziwego zdarzenia? Pomysły są odważne, do ich realizacji jednak jeszcze wciąż bardzo daleko. Problem tylko w tym, że Adamowi Fudalemu czas ucieka, a mieszkańcy już teraz sygnalizują, że z wyczekiwanym remontem tego traktu zwleka do ostatniej chwili.

Pociągami mieliśmy jeździć taniej

Od 9 grudnia na śląskie tory wyjechały składy Kolei Śląskich. Przewoźnik miał obsługiwać wszystkie regionalne połączenia kolejowe w województwie śląskim. Zgodnie z nowym rozkładem jazdy Koleje Śląskie chciały uruchamiać dziennie 629 pociągów. Wszystko zakończyło się wielkim skandalem. Do końca roku nie udało się opanować chaosu na kolei.

Damian Mrowiec, rybnicki starosta, odmówił zostania marszałkiem województwa

Spytaliśmy Damiana Mrowca, dlaczego nie chciał objąć stanowiska szefa urzędu marszałkowskiego? – Myślę, że stanowisko powinien przejąć ktoś, kto był bliżej obecnego marszałka i dokończyć to, co wspólnie zaczynali. Ten rodzaj działalności samorządowej na zasadzie pogotowia ratunkowego zupełnie mnie nie interesuje – mówił Damian Mrowiec, starosta rybnicki.

Pacjenci bronią szpitala psychiatrycznego. Rzecznik milczy

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz Marszałek Województwa Sląskiego Adam Matusiewicz otrzymali szczegółowe wyjaśnienia dotyczące sytuacji w rybnickim szpitalu psychiatrycznym. Na siedmiu stronach dyrektor Andrzej Krawczyk dementował rewelacje zawarte w raporcie pracowników Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Na stronie szpitala opublikowano listy pacjentów i pracowników do dyrekcji,  którzy po publikacjach prasowych bronią szpitala.