Poniedziałek, 25 września 2017

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Przegląd tygodnia

04.12.2012 00:00 red

Przegląd tygodnia.

WYDARZYŁO SIĘ

Można się ślizgać

Rybniczanie już w ten weekend wypatrywali długo zapowiadanego śniegu, dla niejednego mieszkańca naszego miasta zima nastała już jednak na dobre – ubiera łyżwy i wjeżdża na miejskie lodowisko, które już od 26 listopada otwarte jest dla chętnych. Wzorem lat ubiegłych zlokalizowane jest obok Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. Ulgowy bilet kosztuje 3 zł, normalny 4 zł. Można też zakupić karnet w cenie 35 zł, ważny na 10 wejść. Jeśli nie mamy w domy łyżew, na lodowisku w cenie 5 zł je wypożyczymy. Jeździć można przez 7 dni w tygodniu, a dokładne godziny otwarcia dostępne są na stronie www.lodowisko-rybnik.cba.pl. Obiekt postawiła – jak co roku – firma Hefal, a całe zadanie kosztowało magistrat 195 tys. zł.

Pustki na sali

Zaledwie pięć osób przyszło na spotkanie z posłem PO Markiem Krząkałą do Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Sala świeciła pustkami choć była to dobra okazja do tego, by porozmawiać o bieżącej sytuacji w kraju oraz problemach regionu i gminy. Mimo wszystko spotkania nie odwołano. Niezrażony nad wyraz skromną publiką, poseł Krząkała zrealizował to, po co do gminy przyjechał – omówił propozycje Platformy Obywatelskiej na najbliższe lata związane z rodziną, pracą i inwestycjami. Gość poruszył temat rocznych urlopów macierzyńskich, nowych rozwiązań w sprawie in vitro, budowy nowych żłobków, ułatwienia osobom młodym pozyskiwanie mieszkania, ułatwienie małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do kredytu. – Myślę, że gdyby nawet zjawiła się jedna czy dwie osoby to warto z nimi usiąść i porozmawiać. Cenny jest każdy człowiek, tym bardziej, że przyszedł tu z własnej i nieprzymuszonej woli – stwierdził Grzegorz Wolnik.

Komisja ds. referendum powołana

Na sesji 29 listopada radni gminy Świerklany powołali gminną komisję ds. referendum, której zadaniem będzie przeprowadzenie głosowania w sprawie odłączenia sołectwa Jankowice od gminy Świerklany i utworzenia z niego nowej gminy. W komisji znalazli się: Magdalena Fojcik, Zbigniew Kowalczyk, Grzegorz Nogły, Urszula Skiba, Joanna Bernacka, Ewa Skupień, Maciej Szulik i Grzegorz Wilk. Zadaniem komisji będzie powołanie do dnia 16 grudnia 2012 r., obwodowych komisji ds. referendum. Samo referendum zostanie przeprowadzone w niedzielę 6 stycznia 2013 roku, w godzinach 7.00-21.00.

Krwiodawcy świętowali

W DK w Niedobczycach odbyło się spotkanie Szkolno-Środowiskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Niedobczycach z okazji tygodnia krwiodawstwa. Krwiodawcy otrzymali odznaczenia i medale za 25 i 50 litrów oddanej krwi. Obecnie do klubu należy 13 osób, choć o wiele więcej oddaje krew podczas organizowanych akcji. W tym roku w pięciu akcjach zebrano aż 68 litrów krwi.

Jesteśmy małymi Europejczykami

19 listopada 2012 roku Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi  nr 37 w  Rybniku, zorganizowało II edycję Powiatowego Konkursu „Jesteśmy małymi Europejczykami”. Zadanie konkursowe polegało na prezentacji  wylosowanego kraju  w formie stoiska, na którym znalazła się  flaga, mapa, godło, ciekawostka kulinarna i architektoniczna wykonana własnoręcznie przez dzieci, a także  przedstawienie danego kraju w formie słownej. Decyzją jury pierwsze miejsce zajęło Przedszkole nr 31 za prezentację Bułgarii, drugie  – Przedszkole nr 37 przedstawiające Polskę i trzecie Przedszkole nr 32 promujące Hiszpanię. Wyróżnienia otrzymało Przedszkole nr 1 „Promyczek” z Czerwionki-Leszczyn, Przedszkole nr 11 i 14 z Rybnika, oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 z Rybnika.

WYDARZY SIĘ

Mikołajki w fundacji

6 grudnia o 17.00 Fundacja Elektrowni Rybnik oraz rada dzielnicy Rybnicka Kuźnia zaprasza na spektakl „List do św. Mikołaja”. Poza spektaklem na dzieci czekają prezenty, konkursy i nagrody oraz liczne zabawy.

Kto ma najładniejszy blok?

Do 12 grudnia trwa w Rybniku niecodzienny konkurs – mieszkańcy wybierają najładniejszą termomodernizację budynków należący do spółki Hossa. – Celem konkursu jest upowszechnianie idei termomodernizacji budynków jako oszczędności energii i ochrony środowiska – tłumaczy Lucyna Tyl z rybnickiego urzędu miasta. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem portalu Facebook, gdzie na stronie spółki uczestnicy konkursu oddają głosy na zdjęcia poszczególnych, zmodernizowanych budynków. Nagroda główna – 1500 zł, a jej wręczenie już 13 grudnia.

Zlikwidują kolejne fikcyjne szkoły

Na ostatniej sesji rady miasta w Rybniku rajcy zadecydowali o likwidacji kolejnych szkół, których organem założycielskim był urząd miasta. – Są to placówki, na których nie prowadzi się już naboru. Nikt tam nie uczy, nie pracuje, są to więc fikcyjne szkoły, które po prostu likwidujemy – przyznaje Adam Fudali, prezydent Rybnika. I tak z mapy edukacyjnej miasta w 2013 roku znikną: I Liceum Profilowane im. Stanisława Staszica, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych nr 4, IV Liceum Profilowane wchodzące w skład Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku, Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 2 wchodząca w skład Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku, Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 3, Szkoła Policealna nr 3 wchodząca w skład Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.

Pojedynek na słowa

7 grudnia o godz. 12.00 odbędzie się drugie spotkanie X jubileuszowego „Pojedynku na Słowa”. Uświetni je Mariusz Oziu-Orzechowski z Krakowa, laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA. Podczas spotkania zaprezentuje program zatytułowany „Zmyślik”. Fundacja Elektrowni Rybnik już 10 lat temu powołała do życia imprezę, która stała się kuźnią talentów. Każdego roku do rywalizacji przystępują drużyny szkół średnich Rybnika, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Knurowa i Raciborza. Uczestnicy mówią i śpiewają poezję i są oceniani przez jury. Występuje obowiązkowo także pedagog danej szkoły.

Wybiorą najlepszy film nakręcony komórką

Tylko do 7 grudnia przysyłać można prace w konkursie „Segregacja.avi”, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 1 w Rybniku. Konkurs polega na nakręceniu telefonem komórkowym filmu na temat segregacji śmieci. Inspiracją do zorganizowania przedsięwzięcia jest popularność kręcenia filmów aparatem telefonicznym, a cała akcja skierowana jest do młodzieży uczącej się w rybnickich gimnazjach i ma na celu zainteresowanie młodych ludzi działaniami na rzecz ekologii. Warto wziąć udział? Czasu pozostało niewiele, jednak nagroda główna to dobrej klasy kamera cyfrowa. Więcej informacji na stronie www.edukacja.rybnik.eu.

  • Numer: 49 (317)
  • Data wydania: 04.12.12