Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (314) Data wydania: 13.11.12

Śmieci narobiły zamętu w powiecie

Na ostatnich lub nadchodzących sesjach radnych w różnych gminach główny temat to uchwały dotyczące wywozu odpadów. Radni uchwalają kryteria wywozu odpadów, wzory deklaracji o wysokości opłat czy częstotliwość opłat, jednak o stawkach na razie nie ma mowy. Jakie zmiany odczują w przyszłym roku mieszkańcy?

Całe zamieszanie spowodowane jest wejściem w życie ustawy śmieciowej z dniem 1 stycznia bieżącego roku. Od tego dnia gminy otrzymały 18 miesięcy na wprowadzenie u siebie nowego systemu gospodarki odpadami, który będzie zupełnie inny niż do tej pory. Obecnie jeszcze mieszkańcy mają podpisane własne umowy z firmami odbierającymi odpady. Zasadnicza zmiana, która nastąpi w 2013 roku będzie taka, że to nie mieszkaniec, a gmina będzie podpisywała umowę z firmą. Nadal jednak będziemy płacić za śmieci, choć tym razem gminie, a sam koszt według zapowiedzi będzie nieco większy. W całej gminie obowiązywać będzie jedna stawka, bo tylko jedna firma będzie obsługiwała jedną gminę po wygraniu przetargu. Jako, że przetargi muszą być przeprowadzone jak najszybciej, gminy spieszą się teraz z podejmowaniem uchwał określających kryteria wywozu potrzebne do rozpisania przetargów.

Meldunek niepotrzebny

W większości gmin powiatu rybnickiego podjęto już ponad połowę z potrzebnych uchwał śmieciowych. – Trzeba podjąć 7 lub 8 uchwał, w naszej gminie podjętych zostało 5. Uchwała o stawkach musi zostać podjęta do końca grudnia. W naszym regionie z wyjątkiem Żor, wszystkie gminy będą naliczały stawki na głowę mieszkańca – mówi wójt Gaszowic Andrzej Kowalczyk. W przypadku stawki za mieszkańca nasuwa się pytanie o weryfikację osób, ponieważ od 2014 roku znika w naszym kraju obowiązek meldunkowy. – Różne są głosy na temat zmian w obowiązku meldunkowym, bo raz pojawia się data 2014, a raz 2016, jednak co do weryfikacji weźmiemy pod uwagę konkretną ilość osób zamieszkujących daną posesję. Takie informacje będą również zawarte w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które będą składane przez mieszkańców. Obecnie również występują sytuacje, że ludzie mieszkają, a niekoniecznie są zameldowani. Te deklaracje w ciągu roku będziemy weryfikować. W małych miejscowościach można nad tym zapanować, bo bez problemu można przeprowadzić wywiady wśród mieszkańców, gorzej będzie w większych miastach – wyjaśnia Andrzej Kowalczyk, zwracając jednocześnie uwagę na wysokość opłat.

Na pewno drożej

– Wszystko wskazuje na to, że będzie to drożej niż obecnie. Ciężko mi się z tym pogodzić, po obecny system w naszej gminie w miarę dobrze funkcjonował. Obecnie nasi mieszkańcy płacą ok. 8 zł. Teraz wyjdzie na to, że stawka na osobę może podskoczyć nawet o 3 zł więcej. Po przetargach będziemy wiedzieli, ile będzie nas to kosztowało – ucina wójt Gaszowic. Przetargi mogą się odbyć nawet na początku 2013 roku. Do końca grudnia rada gminy zobowiązana jest do podjęcia uchwały o wysokości stawek. Według zapewnień ministerstwa środowiska mniej za śmieci zapłacą osoby, które prowadzą selektywną zbiórkę odpadów. To jednak również okaże się po rozstrzygnięciu przetargów. Jedno jest pewne – płacić będzie każdy, więc nie będzie się opłacać wywożenie śmieci do lasu, czy wyrzucanie przy drogach. Skoro i tak zapłacimy za wywóz, to po co zawracać sobie  tym głowę?

Szymon Kamczyk