Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (314) Data wydania: 13.11.12

Grzyby mogą zabić

W Polsce jest około 200 odmian grzybów trujących, co stanowi 5% wszystkich grzybów rosnących. W związku z tym rocznie dochodzi do niespełna tysiąca zatruć ciężkich. Grzyby rocznie zabijają  aż 20–80 osób. Stanowi to poważnie niebezpieczeństwo w okresie jesiennym, kiedy grzybów jest najwięcej.

Do zatruć dochodzi przez spożycie. Spowodowane jest to zaliczeniem grzyba trującego do jadalnych lub spożywanie grzybów nieznanych. Zatrucia mogą także spowodować grzyby źle przyrządzone lub nieświeże. Czasami dochodzi do zatruć w skutek szczególnej wrażliwości na grzyby jadalne. Objawy wskazujące na zatrucie neuryną (to substancja toksyczna w grzybach) występują w ciągu pierwszych 6–12 godzin od spożycia, są jednak znane zatrucia ujawnione po 48 godzinach. Objawami zatrucia są: bóle brzucha, nudności i wymioty, biegunki – dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaburzenia psychoneurologiczne mogą objawiać się rozszerzeniem źrenic, zawrotami głowy, oszołomieniem, omamami wzrokowymi oraz słuchowymi. Postępowanie pierwszej pomocy w sytuacji zatrucia grzybami polega na tym samym bez względu na nasilenie dolegliwości czy rodzaj wywołanych objawów. Polegać ma na sprowokowaniu wymiotów (nawet kilka godzin po spożyciu), zabezpieczeniu wymiocin, zabezpieczeniu dania z grzybów lub grzybów surowych (do analizy toksyn), można pomóc w przyjęciu węgla aktywowanego oraz wezwać ambulans.  Oczywiście nieustannie należy kontrolować czynności życiowe oraz zbierać wywiad od osoby poszkodowanej. W razie rozpoznania zatrzymania krążenia należy wdrożyć działania resuscytacyjne (uciskanie klatki piersiowej oraz prowadzenie oddechów ratowniczych).

Każda osoba spożywająca potrawę z grzybów, którymi zatruła się inna osoba koniecznie musi być skonsultowana przez lekarza. Żadna „domowa” metoda rozpoznawania grzybów trujących nie jest wiarygodna!

Dawid Kazaniecki


Dawid Kazaniecki – ratownik medyczny oraz instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502-085-190 lub wysłać e-mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com