Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (314) Data wydania: 13.11.12

Nie płacisz czynszu, dostaniesz sublokatora

W Rybniku najemcy kilku tysięcy mieszkań zalegają ze spłatą czynszu, a cierpią na tym wszyscy. – Często jest tak, że zadłużeni mieszkańcy blokują ważne projekty. Nie możemy np. podłączyć węzła ciepła na osiedle do Niedobczyc – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika. Dług wygenerowany przez mieszkańców „na gapę” to przeszło 20 mln zł. Ten problem dotyczy wielu samorządów. Niektóre chwytają się rozwiązań radykalnych. Zamiast dłużników eksmitować – dokwaterowują ich do innych dłużników. Lokale zwalniają się, dając miejsce mieszkańcom, którzy czynsz będą płacili. Zmniejsza się także liczba zadłużonych mieszkań. Czy podobnie może być w Rybniku? – To rozwiązanie dość radykalne, jednak pokazuje, że na każdy problem spojrzeć trzeba z perspektywy całego miasta, a nie jednej rodziny czy mieszkania – mówi Fudali.

Każdy samorząd w Polsce boryka się z podobnym problemem. W mieszkaniach komunalnych bardzo często zalegają spore sumy pieniędzy, które mogłyby zostać przeznaczone na modernizację czy remonty. Zdarza się także, że to właśnie z tego powodu wstrzymywane są ważne dla mieszkańców inwestycje, jak podłączenie do węzła ciepła. W Rybniku nie jest inaczej – kilka tysięcy mieszkań zalega ze spłatą czynszu, a cierpią na tym wszyscy.

Radykalne wyjście

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Krapkowicach (woj. opolskie) wymyślił rozwiązanie oryginalne i przez wielu nazywane radykalnym. Zamiast dłużników eksmitować – dokwaterowuje ich do innych dłużników. Mieszkania zwalniają się, dając miejsce mieszkańcom, którzy czynsz będą płacili. Zmniejsza się także ilość zadłużonych mieszkań. W Krapkowicach dług w mieszkaniówce sięga niemal miliona złotych. Stąd pomysł na odebranie pokoi lub dokwaterowywanie innych mieszkańców, zalegających z opłatami. – Mieszkanie socjalne, które powinniśmy zabezpieczyć, musi mieć odpowiednie parametry, czyli 5 metrów kwadratowych na osobę, dostęp do wody bieżącej i to właściwie tyle – mówił niedawno Radiu Opole burmistrz Andrzej Kasiura. W Krapkowicach jest stu dłużników, a wygenerowali dług grubo ponad 800 tys. zł. W Rybniku dłużników jest kilka tysięcy, a dług wobec miasta sięga kilkudziesięciu milionów. Czy nas także czeka rewolucja w mieszkaniówce?

Tylko, gdy będziemy pod ścianą

Adam Fudali na razie uspokaja, choć przyznaje, że pomysł rodem z Krapkowic do głupich nie należy. – To rozwiązanie dość radykalne, jednak pokazuje, że na każdy problem spojrzeć trzeba z perspektywy całego miasta, a nie jednej rodziny czy mieszkania – mówi Fudali. Decyzja krapkowickiego ZGM podyktowana była sporymi kolejkami oczekujących na mieszkania socjalne i komunalne. Rybnik także boryka się z tym problemem, a budżet nie jest z gumy. Zdaniem Adama Fudalego, liczba zadłużonych mieszkań zaczyna osiągać niemal astronomiczne wartości. – Mówimy tutaj o 5–6 tysiącach dłużników – mówi włodarz Rybnika. Okazuje się więc, że jeden na niemal 20 mieszkańców miasta regularnie nie płaci czynszu. Jaki dług udało się wygenerować tym mieszkającym „na gapę”? 20 milionów złotych. – Często jest tak, że zadłużeni mieszkańcy blokują ważne projekty. Nie możemy np. podłączyć węzła ciepła na osiedle do Niedobczyc, gdy tam spora ilość ludzi nie płaci czynszu. A przecież nie da się podłączyć wszystkich, prócz kilku mieszkań – mówi Fudali.

Poznaj swojego najemcę

Magistrat na razie powziął strategię małych kroków. A pierwszym z nich jest akcja „Poznaj swojego najemcę”. Pracownicy ZGM w Rybniku od 2 listopada odwiedzają mieszkania, celem weryfikacji gminnego zasobu lokali mieszkalnych. Sprawdzają wolne mieszkania, ilość mieszkańców w jednym gospodarstwie, a także czy mieszkający w danym loku robią to zgodnie z prawem. Projekt ten, powstały na bazie rozporządzenia prezydenta miasta, ma pomóc nie tylko w weryfikacji ilości mieszkańców pod względem nowych przepisów tzw. ustawy śmieciowej i naliczania opłat za media, ale także określić jaki jest „na dzisiaj” stan mieszkaniówki w Rybniku. Choć Adam Fudali nie potwierdza, że następnym krokiem względem nieuczciwych lokatorów będą eksmisje lub dokwaterowania, rozporządzenie włodarza Rybnika to wyraźny sygnał, że cierpliwość magistratu w temacie generowania długu z tytułu masowego niepłacenia czynszu właśnie się skończyła.

(mark)