Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (311) Data wydania: 23.10.12

Ekoserwis: Pytanie do eksperta

Czy warto inwestować w pompy ciepła?

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności pompami ciepła. Wzrost świadomości beneficjentów funduszu o korzyściach płynących z zabudowany tego innowacyjnego źródła ciepła, powoduje że coraz częściej rozważa jest możliwość zabudowy pompy ciepła w eksploatowanych obiektach.

Obecnie głównym czynnikiem zniechęcającym inwestorów do wyboru pompy ciepła jest cena zakupu tego urządzenia, która w zależności od mocy i rodzaju „dolnego źródła” może kształtować się od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy. Warto dodać, że cena zakupu pompy ciepła z całym wyposażeniem jest niejednokrotnie większa od ceny zakupu niskoemisyjnego kotła węglowego lub gazowego, dlatego, żeby przedsięwzięcie było opłacalne niezbędne jest dotacyjne wsparcie inwestycji przewidujących zabudowę pomp ciepła np. przez WFOŚiGW.

Pompa ciepła jest to urządzenie wymuszające przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Ciepło odbierane jest z niskotemperaturowego źródła (woda, grunt, powietrze) w parowniku. Następnie kieruje je się do sprężarki, która podwyższając ciśnienie, powoduje wzrost temperatury.

Kluczową kwestią, która będzie się bezpośrednio przekładać na sprawności działania pompy ciepła jest dobór źródła, z którego pompa będzie pozyskiwać ciepło tzn. „dolne źródło”.

W przypadku, gdy „dolnym źródłem” jest powietrze zewnętrzne, pompa ciepła będzie pracować ekonomiczne tylko w dodatnich temperaturach powietrza zewnętrznego, natomiast w przypadku zastosowania gruntu, jako „dolnego źródła” uzyskujemy optymalne parametry pracy pompy ciepła w ciągu całego roku, z uwagi na stosunkowo stałą temperaturę gruntu.

Przykładową inwestycją, na którą beneficjent uzyskał dofinansowanie w formie dotacji w wysokości 189.279 zł oraz pożyczki w wysokości 219.408 zł jest zrealizowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Nowoczesna” zadanie pn.: „Zabudowa powietrznych pomp ciepła i instalacji kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej w trzech budynkach mieszkalnych wielorodzinnych przy ulicy Chodkiewicza 13-15, 1921 i 38-40 w Raciborzu”.

Inwestycja ta polegała na modernizacji obecnego systemu produkcji ciepłej wody użytkowej na system powietrznych pomp ciepła wspomaganych przez instalację solarną. W ramach zadania wykonano zabudowę kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 94 m2 oraz 3 szt. pomp ciepła. Dzięki zabudowie kolektorów oraz pomp ciepła planuje się wyprodukowanie 593 GJ/rok energii cieplnej, która zaspokoi potrzeby mieszańców w ciepłą wodę użytkową.

Podsumowując, choć zasada działania pompy ciepła jest znana od ponad wieku, to w dalszym ciągu zbyt mało jest inwestorów zainteresowanych tym urządzeniem. Z pewnością wzrost popytu na pompy ciepła przełoży się bezpośrednio na spadek cen tego typu urządzeń, co w konsekwencji zainicjuje dalszy wzrost ich popularności. WFOŚiGW w Katowicach, udzielając dofinansowania w formie dotacji i pożyczki przyczynia się znacząco do wzrostu popularności tych urządzeń.

Dawid Piosek –  Zespół Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi WFOŚiGW w Katowicach