Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (311) Data wydania: 23.10.12

Meksykańska dziewczyna

LESZCZYNY. 17–letnia leszczynianka uczy się w szkole w Navojoii w Meksyku.  Razem z kolegą z Niemiec są tu jedynymi europejczykami.

Marta Skoczykłoda za Oceanem przebywa od  lipca. Na co dzień nastolatka z Leszczyn uczy się w liceum w Orzepowicach. Do Meksyku pojechała na wymianę z organizacji Rotary Int. W ramach programu poznawania innych kultur jako promocji międzynarodowego zrozumienia i pokoju. – Program  jest dla licealistów, a że Marta biegle mówi po angielsku, zgłosiła się do niego – mówi Anna Skoczykłoda, mama licealistki. Zanim Marta pojechała do Meksyku, w ramach wymiany rodzina Skoczykłodów gościła u siebie w Leszczynach młodych ludzi z USA i Brazylii. W Navojoii, gdzie obecnie uczy się leszczynianka, razem z kolegą z Niemiec są jedynymi europejczykami. Prowadzi więc dla innych zajęcia na temat Europy i Polski – kultury, historii, obyczajowości. – Marta opowiada również o Czerwionce–Leszczynach. Ostatnio m.in. prowadziła prezentację dzielnicy Leszczyny, w której uczestniczyli jej rówieśnicy z całego świata, nauczyciele, a nawet prezydent Navojoii – mówi Anna Skoczykłoda.

Podróż z przygodami

Do Meksyku Marta leciała cztery dni, z dwoma przesiadkami. Jak mówi, podróż była dość ciężką, ale i zabawna. – Z Katowic do Frankfurtu dwie godziny. Tu na następny lot czekałam 18 godzin na lotnisku. Lot z Frankfurtu do Mexico City to kolejne12 godzin. Na lotnisku w Mexico City miałam szczęście, poznałam sympatycznych ludzi, którzy także wysyłali swojego syna na wymianę. Leciał do Niemiec. Jestem im strasznie wdzięczna, bo następny lot miałam dopiero za 15 godzin i zasypiałam już na stojąco, a oni najpierw zabrali mnie na wycieczkę po Mexico City, a potem pojechaliśmy na noc do hotelu. Mogę powiedzieć, że sam lot samolotem sprawił mi wiele adrenaliny, leciałam sama a na dodatek pierwszy raz w życiu, ale w końcu nie było czego się bać – opowiada Marta.

W Meksyku wiedzą o Leszczynach

Ponieważ przed wyjazdem czerwionecki magistrat zaopatrzył leszczyniankę w cała masę gadżetów, ta obdzieliła nimi wszystkich uczestników prezentacji. 17-latka napisała list do władz gminy, w którym dzieli się swoimi wrażeniami z pierwszych miesięcy pobytu. W Navojoii Marta chodzi do szkoły prywatnej, ITESM TEC. To najlepsza szkoła w mieście i bardzo ceniona w Meksyku. Lekcje wyglądają tu zupełnie inaczej niż w Polsce. Zaczynają się o 7.00 rano a kończą o 13.20 po południu. Każdego dnia są tylko cztery lekcje, ale za to jedna trwa aż godzinę i 20 min.  Pomiędzy lekcjami uczniowie mają 40 min. przerwę na lunch. Zajęcia kończą się językiem angielskim w zależności od stopnia zaawansowania. – Późnym popołudniem są zajęcia sportowe, do wyboru: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, basseball, biegi, taniec i wiele innych. Nauczyciel, wchodząc na zajęcia, wita się ze wszystkimi uczniami podając rękę i całując w policzek. Do szkoły nikt nie jeździ autobusem, bo każdy ma prawo jazdy od 15 roku życia – relacjonuje Marta.

Trzeba się przyzwyczaić

Nastolatka musi zmierzyć się z temperaturą. Ta na dworze wynosi nawet 41°C, a w szkole z kolei jest strasznie zimno ze względu na działającą cały czas klimatyzację. – Ciężko jest się uczyć z języka angielskiego na język hiszpański, ale daję radę. Moja host mother, w której mieszkam, nie rozumie po angielsku, więc czasami jest bardzo śmiesznie bo nie potrafimy sobie wyjaśnić pewnych rzeczy. Ja coś przytoczę po hiszpańsku, coś domacham rękami i nagle powstaje zdanie! Niewiarygodne, że tak prosto to działa – opowiada leszczynianka. Nastolatka nie narzeka na jedzenie, bo wszystko jest przepyszne. Każdego dnia dominują taco, tortilla, salsa, a do każdego posiłku lemoniada.

Z wizytą w Białym Domu

Od chwili przyjazdu do Meksyku 17-letnia mieszkanka Leszczyn zaliczyła już wizytę w Białym Domu. Cała grupa uczniów z wymiany – Marta, dwie dziewczyny z Brazylii oraz chłopcy z Niemiec i Tajwanu – została zaproszona na obchody Dnia Niepodległości. – Tutaj, w Meksyku przykładają wielką wagę do tego dnia. Świętują go już kilka dni przed. Czuliśmy się wspaniale, bo zostaliśmy przedstawieni prezydentowi Navojoii a później pozostałymi ważnym ludziom – dzieli się wrażeniami. Marta pojechała na rok i wróci w lipcu przyszłego roku. Mama licealistki Anna Skoczykłoda przyznaje, że roczna rozłąka to bardzo długi czas, ale obydwie dzielnie ją znoszą, bo często rozmawiają na Skypie.

(MS)