Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (295) Data wydania: 03.07.12

Ekoserwis: Pytanie do eksperta

Czy małe elektrownie wodne ochronią przed powodzią?

Jak można zauważyć, obiektów wodnych skojarzonych z pozyskaniem energii nie powstaje zbyt wiele. Brak jest również działań prowadzących do restytucji czy modernizacji starych tradycyjnych młynów wodnych. Otóż przyczyną takiego stanu rzeczy są wysokie koszty badań geologiczno-inżynierskich, dokumentacji, budowy obiektów, budowy przyłączy energetycznych, kontroli i monitoringu oraz ich konserwacji a także skomplikowane prawo i inne uzgodnienia i decyzje jakie należy uzyskać. Przekroczenie progu opłacalności produkcji energii jest trudne. W obecnej sytuacji, przy intensywnej gospodarce leśnej, rolnej i dużej antropopresji (pozyskiwanie nowych terenów do zamieszkania) na obszary górnej Wisły i Odry pojawia się potrzeba zmiany w funkcji małych elektrowni wodnych. Dzisiaj podstawowym przeznaczeniem małych elektrowni wodnych jest ich funkcja gospodarcza w zakresie gospodarowania zasobami wodnymi w tym głównie funkcja przeciwpowodziowa, a dopiero na dalszym miejscu funkcja energetyczna oparta na lokalnych sieciach. Usytuowane w dolinach rzecznych małe zbiorniki wodne wyposażone w małe elektrownie wodne spełniają trzy funkcje w zakresie gospodarki wodnej i profilaktyki przeciwpowodziowej. Po pierwsze zmniejszają energię kinetyczną płynących wód – progi wodne wyposażone w małe turbogeneratory zwiększają szorstkość strumieni i rzek wzdłuż ich biegu. Zamiast brukować dna rzek i strumieni i umacniać brzegi w przypadku fali wezbraniowej małe elektrownie wodne mogą przejąć część energii kinetycznej i zamienić ją na energię elektryczną. Zmiana reżimu przepływu, związana ze zmianą prędkości będzie skutkować wydłużeniem czasu spływu fali wezbraniowej, co w efekcie zmniejszy negatywne oddziaływanie na budowle wodne (wały, przyczółki, przepusty) oraz sąsiadujące obiekty budownictwa lądowego (domy, mosty, drogi) na całej długości. Przepływ przez liczne stopnie wodne i elektrownie wodne zmniejszy energię fali wezbraniowej, która kumuluje się u ujścia rzek. Po drugie, małe zapory na obszarze górnej Wisły i Odry zwiększą małą retencję. Dzięki nim więcej wody i dłużej pozostanie „wyżej”, co w okresie niskich przepływów w okresie suszy może stanowić o przepływach niżówkowych podtrzymujących życie w rzekach i strumieniach sezonowych. Po trzecie zapory zbiorników małych elektrowni wodnych zmniejszają erozję – stają się lokalnym poziomem erozji. Od małego progu wodnego erozja cofa się poziomo, a nie pogłębia koryta. Trzeba jednak przyznać, że ilość uzyskanej energii jest niewielka w stosunku do obiektów energetyki opartej na paliwach kopalnych, a w związku z tym małe elektrownie wodne nie są dziś konkurencją dla energetyki zawodowej.