Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (295) Data wydania: 03.07.12

Afery z przedszkolami ciąg dalszy

ŚWIERKLANY. Według wójta Antoniego Mrowca, gospodarz gminy Mszana potraktował na początku temat przedszkoli zbyt lekko.

Na ostatniej sesji radni wrócili do głośnej sprawy chęci przyłączenia do gminy mieszkańców ulicy Granice w Połomi. Nie zabrakło pytań do wójta o początek sporu, a gospodarz gminy niespodziewanie otworzył się przed radnymi stwierdzając, że nie miał wyboru. Sprawą zainteresowali się radni ze Świerklan, zaniepokojeni losem sąsiadów z Granic, którzy notabene cały czas żyją w Świerklanach, a tylko formalnie są mieszkańcami Połomi w gminie Mszana. – Od czego zaczął się ten temat? Zaczął się w ubiegłym roku, kiedy wybuchła duża awantura odnośnie przyjmowania dzieci do przedszkoli i pojawiły się pretensje mieszkańców, którzy są stale zameldowani na terenie gminy, płacą podatki do gminy, a ich dzieci do przedszkoli się nie dostały – rozpoczął swoją spowiedź wójt Antoni Mrowiec. – Ja sprawdziłem po zameldowaniach i mieliśmy 35 dzieci spoza terenu gminy. Powiem nawet, że w niektórych przypadkach były podane fałszywe adresy, tylko aby dziecko dostało się do nas do przedszkola. Powiedziałem wtedy, że od następnego roku zrobię z tym porządek, ale w ubiegłym roku już wysłałem pismo do wszystkich gmin, z których te dzieci były, w sumie do pięciu samorządów. Odpowiedziano mi lakonicznie. M.in. Żory odpowiedziały, że mają dość miejsca u siebie, Rybnik to samo, Radlin to samo, Mszana odpowiedziała, że zajmie się tematem w tym roku, a do tej pory jeszcze się nim nie zajęła. Dzieci w tym roku nie zostały z tego powodu przyjęte – stwierdził wójt.

Byłoby nowe przedszkole

Kiedy dzieci nie zostały przyjęte do przedszkola w Świerklanach, do urzędu przyszła delegacja rodziców z Granic. – Znam tych państwa, bo sam chodziłem z nimi do szkoły podstawowej. Przez 23 lata, ja to policzyłem, na ceny z roku 2011/2012 jakie dopłacamy do przedszkola, od początku ustawy o samorządzie i o finansach  samorządowych, zafundowaliśmy jedno przedszkole na zewnątrz. Za rok 2011/2012 to jest ponad 200 tysięcy. Jeśli to pomnożyć przez 23, to jest 4,6 mln zł! – wylicza Mrowiec, chwytając się za głowę. Nie są to dane wyssane z palca. Obecnie Świerklany przygotowują się do budowy nowego przedszkola na „Dolnioku”. Kosztorys inwestorski na nowe przedszkole opiewa na kwotę 5,4 mln zł. Po przetargu cena inwestycji może zejść właśnie na ok. 4,6 mln.

Znajomości i oszustwa

– Tak jak powiedziałem, pojawiła się masa oszustw, dotyczących dzieci z innych samorządów. Ten problem jednak nie dotyczył dzieci z Granic. Granice pisały według faktycznego stanu rzeczy. Mamy przedszkola dobrze wyposażone i tanie, więc jest presja, aby przez znajomości kogoś tam wepchnąć. Nasze dzieci też nie zostały przyjęte do przedszkoli ościennych. Była oczywiście korespondencja i rozmowy pomiędzy gminą Mszana i gminą Świerklany. Pan wójt Mszany potraktował na początku temat bardzo lekko.  Na podstawie odpowiednich artykułów możemy zawrzeć porozumienie między gminami. Wtedy ja byłbym w jakiś sposób usprawiedliwiony przed mieszkańcami i nikt by mi nie mówił, że on płaci podatek, a jego dziecko nie chodzi, a tamten nie płaci i jego dziecko chodzi. Miałbym pokrycie, że gmina Mszana by za to dziecko zapłaciła, jednak takiego zobowiązania nie było – powiedział do radnych wójt, zapewniając, że w najbliższym czasie mają się odbyć spotkania władz Świerklan i Mszany, które być może przyniosą rozwiązanie problemu.

Szymon Kamczyk