Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (293) Data wydania: 19.06.12

Obraz nędzy i rozpaczy

LESZCZYNY. Otwarta z wielką pompą niespełna trzy lata temu ścieżka dydaktyczna w Leszczynach znajduje się w fatalnym stanie.

Ścieżka edukacyjna „Wśród leszczyn i śladów Bartelta” powstała z inicjatywy koła terenowego Ruchu Autonomii Śląska w Leszczynach. Przygotowana merytorycznie i sfinansowana wspólnie przez starostwo powiatowe w Rybniku oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, została oddana do użytku dzieciom, młodzieży oraz mieszkańcom we wrześniu 2009 roku. Jej trasa nie jest długa, jednak na szlaku wiodącym od „leszczyńskiego zomku” zbudowanego w 1883 roku przez Konrada Bartelta do starej szkoły „jedynki” znaleźć można zabytki oraz prawdziwe unikaty przyrodnicze. – Oprócz zamku na trasie ścieżki jest najstarszy budynek szkoły z 1878 roku, zabytkowy cmentarz, krzyż ufundowany w 1858 roku przez leszczyńskiego dziedzica Karola von Richthofena i zabytkowa kapliczka z kamienną figurą św. Jana Nepomucena z początków XIX wieku. Tyle jeżeli chodzi o zabytki – wylicza Krzysztof Kluczniok, jeden z pomysłodawców powstania ścieżki. Po drodze jest również przydworski park, na terenie którego znajduje się wiele bardzo ciekawych gatunków drzew, w tym chyba najpiękniejszy na Ziemi Rybnickiej dąb pomnikowy mający blisko 8–metrowy obwód pnia. Przechodząc ścieżką, spotkać można również zagospodarowany przez Rodzinne Ogrody Działkowe „Pod Dębami” staw z ciekawą florą i fauną. Uwagę przyciągają też okazały i wysoki na 18 metrów platan klonolistny oraz wysoka na ponad 12 metrów wierzba biała. Ścieżką opiekują się uczniowie zespołu szkół specjalnych wspólnie z miejscowymi wędkarzami. To jednak niewiele daje, bo chociaż systematycznie sprzątają teren ścieżki wystarczy kilka dni a nawet godzin, by po ich pracy nie pozostał ślad. Na terenie ścieżki zamontowanych zostało 10 tablic opisujących mijane zabytki i przyrodnicze ciekawostki oraz 20 specjalnych strzałek wskazujących trasę przemarszu. Niestety jej obecny stan ani nie napawa dumą, ani nie zachęca do spacerów. Ktoś ukradł wszystkie strzałki, a część tablic jest poważnie uszkodzona. Niektóre szkody to efekt działalności miejscowych wandali. Problem stanowi też kładka nad ciekiem, która w zamyśle miała być uatrakcyjnieniem, a okazała się utrapieniem. Twórcy ścieżki apelują o przywrócenie jej do stanu używalności. Szkoda, by jedno z atrakcyjniejszych miejsc w centrum betonowego osiedla zamiast cieszyć przedstawiało sobą obraz nędzy i rozpaczy. – Ze swej strony deklarujemy pomoc przy wszelkich działaniach konserwujących oraz uatrakcyjniających ścieżkę. Ta ścieżka ma wielką wartość dydaktyczną i przyrodniczą. Warto więc o nią zadbać – stwierdza Krzysztof Kluczniok.

(MS)