Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (291) Data wydania: 05.06.12

Rybniczanka na Warsaw Fashion Street

Rybnicka projektantka i autorka nietuzinkowych dzianin Bogusława Jaworska–Zniszczoł, została finalistką konkursu dla projektantów mody New Look Design 2012. Kolekcja ubiorów artystki zostanie pokazana na IX Warsaw Fashion Street.

Warsaw Fashion Street to jedno z najważniejszych wydarzeń modowych w Polsce, a kolekcja rybniczanki zostanie zaprezentowana na najdłuższym wybiegu w kraju. Konkurs New Look Design został powołany do życia przez właścicielkę warszawskiego Domu Mody „Forget–mi–Not” Dorotę Wróblewską. Producentka pokazów, promotorka mody, kultury i sztuki, zaprosiła najzdolniejszych projektantów mody wyłonionych w półfinale. Projektanci musieli poradzić sobie z tematem „Malarstwo jako sztuka inspiracji”, który stał się wyzwaniem dla rybnickiej projektantki. Bogusława Jaworska–Zniszczoł sięgnęła po twórczość Odilona Redona – prekursora wczesnego surrealizmu w malarstwie i grafice. Jej kolekcja zatytułowana „Czernidła” za pomocą szlachetnych tkanin opowiada o czarno–białym świecie malarza. Rybniczanka zaprojektowała ubiory, które są uszyte z czarnego i białego jedwabiu, wełny,  a dopełniają je ręcznie wykonane elementy bawełniane. – W moim projekcie wzorowałam się na dziełach Odilona Redona, ponieważ jest jednym z moich ulubionych twórców. Mam ich kilku, ale on jest jednym z bliższych, bardzo lubię malarstwo czarno–białe. Odilon Redon jest głównym twórcą wczesnego surrealizmu i używa głównie czarnego koloru – mówi Bogusława Jaworska–Zniszczoł i dodaje – Pokaz na Warsaw Fashion Street jest dla mnie dość znaczącym wydarzeniem na mojej drodze projektowania. Stanowi on kolejny etap w rozwoju mojej twórczości. Ja jestem bardziej twórcą mody, bardziej jestem bliższa sztuce niż typowej komercji, więc dla mnie jest to kolejny krok w tworzeniu sztuki modowej – twierdzi rybniczanka.

Bogusława Jaworska–Zniszczoł brała już udział w jednej z poprzednich edycji konkursu, jednak dopiero w tym roku jej sukienka odwołująca się do obrazu „La Tentation de Saint Antoine” wywołała zachwyt komisji i została wybrana przez Dorotę Wróblewską do wykorzystania w filmie promującym projekt „Moda dla każdego”. Mieszkańcy Rybnika mieli okazję poznać już talent projektantki podczas teatralizowanego pokazu mody pn. „Opowieści z mojej szafy” zorganizowanego przez Grupę Artystyczną Konar na schodach Rybnickiego Centrum Kultury podczas pierwszych Dni Rybnika. Wydarzenie zostało uznane przez Tygodnik Rybnicki za pokaz roku zaś prezydent Adam Fudali swój wyraził wielki zachwyt, proponując pokazy w miastach partnerskich Rybnika. W tym roku czeka nas nie mniejsza uczta zmysłów, kiedy to w lipcu najnowsza kolekcja zostanie zaprezentowana w Galerii w Drodze, prowadzonej przez GAK „Konar” w Gaszowicach. Sukces rybnickiej projektantki, która przeciera szlaki modowe może napawać nas dumą oraz dać szanse i nadzieje młodym, utalentowanym osobom.

(oprac.ska)