Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (291) Data wydania: 05.06.12

17-tka świętowała w Boguszowicach

Stowarzyszenie zaangażowane w pomoc dzieciom i młodzieży obchodziło jubileusz.

Od 30 maja do 3 czerwca trwały uroczyste obchody 10–lecia działalności Stowarzyszenia „17–tka” z Boguszowic. W ramach urodzin zorganizowano wernisaże, konferencje oraz festyn dla wychowanków i ich rodzin.

Stowarzyszenie „17–tka” zostało powołane do życia w czerwcu 2001 roku, jednak dla wszystkich jego członków faktycznym dniem „urodzin” została niedziela 1 czerwca 2002 roku, kiedy to otworzona została pierwsza z placówek – Placówka Wsparcia Dziennego „Klub 17–tka”.

– Od tej pory co roku w niedzielę najbliższą daty 1 czerwca obchodzimy wraz z naszymi wychowankami, ich rodzinami i zaproszonymi gośćmi, kolejne „Urodziny 17–tki”. W tym roku nasze urodziny przypadają na niedzielę 3 czerwca, jednak ze względu na okrągłą rocznicę, która stuknęła „17–tce” zaplanowaliśmy kilka wydarzeń towarzyszących urodzinom. Gdy w 2002 roku otwieraliśmy „Klub 17–tkę” zajmowaliśmy się niespełna siedemdziesięcioma dziećmi. Dzisiaj stowarzyszenie ma pod swoją bezpośrednią opieką ponad 370 osób, dzieci i młodzież od 4 do 27 roku życia, a dodatkowymi działaniami obejmujemy jeszcze 400 osób, stanowiących m.in. rodziny wychowanków – mówi Mariusz Wiśniewski, założyciel i szef stowarzyszenia.

Chęć niesienia pomocy

Z początku „17–tka” zatrudniała 4 osoby, które pracowały jako wychowawcy w klubie. Dzisiaj kadrę stanowi 21 osób. W 2002 roku stowarzyszenie powołało do życia pierwszą w Rybniku placówkę wsparcia dziennego, prowadzoną przez organizację pożytku publicznego. Dzisiaj „17–tka” prowadzi dwie placówki stacjonarne dla dzieci i młodzieży, trzy programy pedagogiki ulicznej w różnych częściach Rybnika, placówkę wsparcia dla rodziców wychowanków oraz nasz najnowszy pomysł, czyli Rybnicki Bank Drugiej Ręki. Co roku stowarzyszenie zabiera swoich wychowanków na letnie obozy wychowawcze nad morzem, w Bieszczadach, Kotlinie Kłodzkiej, na Litwie, w Czechach, a nawet we Włoszech. Pieniądze na działalność udaje się pozyskiwać z dotacji, od sponsorów czy z Unii Europejskiej, dzięki czemu dzieci i młodzież z Boguszowic mogą aktywnie i bezpiecznie spędzać czas, unikając zagrożeń związanych z różnego rodzaju patologiami.

Bank dla potrzebujących

Przez dziesięć lat działalności „17–tka” zyskała ogromny bagaż doświadczeń i nie zamierza spocząć na laurach. W swojej działalności załoga stowarzyszenia wykorzystuje często bardzo dobre powiązania z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rybniku i rybnickimi stowarzyszeniami pozarządowymi. Przykładem jest Rybnicki Bank Drugiej Ręki, gdzie potrzebujący mogą znaleźć używane przedmioty oddane przez osoby i instytucje, którym są już niepotrzebne, ale mogą się przydać innym. – Te wszystkie instytucje wokół nas, wspomagają nas pomysłami. Np. pomysł Rybnickiego Banku Drugiej Ręki podchwyciłem od pana Piotra Masłowskiego z Cris, a OPS do naszego banku kieruje swoich podopiecznych. Ten bank jest pomysłem, który pozwala skupić aktywność różnych osób, instytucji, organizacji i firm – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski.

Zaktywizują rodziców

W najbliższych planach „17–tki” jest utworzenie Klubu Integracji Społecznej. Tego typu kluby i centra wpisane są w ustawę o pomocy społecznej. Mają to być miejsca aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych. – Czyli, wypisz wymaluj, sporej części rodziców naszych podopiecznych. Stąd wymyśliłem sobie, że utworzymy placówkę dla dorosłych, którą od początku powiążemy z już istniejącymi placówkami. Czyli podstawowymi adresatami będą rodzice i nasi najstarsi wychowankowie. Jednocześnie KIS ma być miejscem, gdzie zdobyć będzie można kwalifikacje zawodowe, podnieść poziom motywacji do poszukiwania zatrudnienia. Chcę, aby był to element wzbogacony o program asystentury rodzin, program asystentury osób niepełnosprawnych, program samopomocowej opieki nad dzieckiem, ale prowadzony nie przez kadrę, której się płaci, a przez samych uczestników. Mamusia jednego dziecka będzie np. na jakimś szkoleniu, a mamusia drugiego malucha będzie się opiekować w tym momencie dwoma i na odwrót – zdradza swój pomysł prezes „17–tki”. Na efekty pewnie nie będzie trzeba długo czekać.

Szymon Kamczyk