Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (288) Data wydania: 15.05.12

Długa droga do kościoła

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Zwonowicach drogę do samodzielności rozpoczęła w czasie II wojny światowej. Wcześniej, ponad sześć wieków była częścią parafii w Lyskach.

ZWONOWICE. Parafia w Zwonowicach jest jedną z najmniejszych parafii golejowskiego dekanatu. Liczy 1217 osób. Usamodzielniła się 48 lat temu. W całej historii miejscowości wybudowane zostały dwa kościoły.

Z Lysek do Golejowa

Historia zwonowickiej parafii sięga XIII wieku. Będąca wówczas własnością  opactwa Cystersów w Rudach Raciborskich wieś według administracji kościelnej należała do parafii w Lyskach. Taki stan rzeczy trwał ponad sześć wieków. Od września 1909 roku zwonowiczanie mogli uczestniczyć w nabożeństwach we własnej miejscowości. Raz w miesiącu były one odprawiane w nowo wybudowanej kaplicy. Pełniła ona rolę kościółka, na patronkę którego wybrano Matkę Bożą Różańcową. Z czasem, gdy kościółek okazał się za mały na potrzeby wciąż rosnącej liczby parafian, zaczęto myśleć o budowie nowej świątyni. Zwonowiczanie zaczęli też zabiegać o utworzenie własnej parafii i odłączenie się od Lysek. Przełomową datą w tych staraniach okazał się dzień 30 listopada 1942 roku, kiedy Zwonowice zostały ustanowione lokalią. Na parafię mieszkańcy musieli jednak poczekać jeszcze 22 lata. W tym czasie duszpasterstwo prowadzili tu księża z Lysek. Historycznym wydarzeniem dla zwonowiczan była Wielkanoc 1964 roku, bo 29 marca miejscowość podniesiono do rangi parafii. Obecnie parafia należy do dekanatu Golejów.

Proboszczowie parafii

W całej swojej historii, począwszy od 1942 roku aż do czasów współczesnych zwonowicka parafia miała siedmiu proboszczów. Jako pierwszy posługę w Zwonowicach rozpoczął z chwilą erygowania tu lokalii ks. Antoni Gasz (1942–1950). Kolejnym lokalistą w kościele Matki Bożej Różańcowej został ks. Oswald Niedziela (1950–1954). Po nim duszpasterstwo w Zwonowicach prowadzili: lysecki proboszcz ks. Jerzy Stefani (1954–1956) oraz  ks. Antoni Kraus (1956–1962). Pierwszym proboszczem u Matki Bożej Różańcowej został ks. Kazimierz Wyciślik (1962–1978). Początkowo jako wikariusz ekspozyt, potem jako administrator, a od 1972 roku jako proboszcz. Ks. Wyciślik wybudował w Zwonowicach probostwo oraz dom gospodarczy i dwukrotnie wyremontował kościół. Od 1978 roku służbę proboszcza rozpoczął we wsi ks. Antoni Pieczka (1978–1995). On też wystarał się o wybudowanie tu nowego kościoła. Ks. Pieczka był też inicjatorem budowy w 1981 roku groty Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w miejscu starego krzyża przy drodze do Rybnika. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Roman Gołąb. Posługę duszpasterską w Zwonowicach pełni od 17 lat.

Droga do kościoła

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, w którym obecnie modlą się wierni to nie jedyna świątynia w historii wsi. Wcześniej w Zwonowicach istniał jeszcze jeden. Początek pierwszemu kościołowi dała wybudowana pod koniec XVIII wieku w centrum wsi kapliczka pw. św. Jana Nepomucena z figurą świętego oraz z małym dzwonem. Jej budowę i wystrój ufundowali mieszkańcy. W 1909 roku w miejsce kaplicy zbudowano kościółek. Nadano mu wezwanie Matki Bożej Różańcowej, a w latach 30. powiększono. Jako nowy kościół został poświęcony 6 października 1931 roku. Niestety w czasie II wojny światowej kościółek został splądrowany a jego wnętrze zniszczone. Ucierpiał również kościelny dzwon, który w 1945 roku został przedziurawiony na wylot odłamkiem pocisku. Po wojnie stary kościół dalej służył mieszkańcom, a w 1962 i w 1972 roku ks. proboszcz Kazimierz Wyciślik przeprowadził w nim generalne remonty. Starania o budowę nowej świątyni rozpoczął z końcem lat 80. ówczesny proboszcz  ks. Antoni Pieczka. Teren pod jej budowę parafii przekazała rodzina Paprotny. Prace ruszyły jesienią 1984 roku, a budowa kościoła trwała pięć lat. W fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny poświęcony przez Papieża Jana Pawła II. nowy kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Zwonowicach został poświęcony przez biskupa katowickiego Damiana Zimonia 31 maja 1989 roku. Historia zwonowickiego kościoła dopełniła się w maju 1996 roku. Wtedy rozebrano stary kościół, który stał na skrzyżowaniu dróg i zagrażał bezpieczeństwu wiernych, a w  jego miejsce wybudowano rondo. W centralnym punkcie ronda stanęła figura św. Jana Nepomucena ze starego kościoła.

Grupy parafialne

Przy zwonowickiej parafii działa wiele grup. Mieszkańcy chętnie angażują się w jej życie poprzez uczestnictwo m.in. w: Żywym Różańcu czy Zespole Charytatywnym. Ale nie tylko. Ludzie dbają też o wnętrze i otoczenie kościoła. U Matki Bożej Różańcowej działa wiele grup skupiających dzieci i młodzież: ministranci, Eucharystyczny Ruch Młodych, Dzieci Maryi czy modlitewna grupa młodzieżowa. Dumą parafii jest chór mieszany „Laudate”. Jego prezesem jest Jerzy Procek, a dyrygentem Mirela Szutka.

Małgorzata Sarapkiewicz

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Zwonowicach

  • Adres, kancelaria: ul. Rudzka 4, 44–292 Zwonowice (Rybnik 13), kontakt: tel. 32/421 00 04
  • Kancelaria: czynna codziennie po mszy św., e–mail: zwonowice@katowice.opoka.org.pl, strona internetowa: www.zwonowice.katowice.opoka.org.pl
  • Proboszcz: ks. Roman Gołąb
  • Liczba parafian: 1217
  • Odpust parafialny: pierwsza niedziela października
  • Wieczna adoracja: 27 maja
  • Msze św. w tygodniu:  godz.17.00, w środę godz.7.00, sobota –godz.17.00, niedziela –godz.7.30, godz.10.00, godz.16.30 (nieszpory niedzielne)  i godz.17.00, inne nabożeństwa w parafii: do Miłosierdzia Bożego –w niedzielę po 3 piątku miesiąca, Nabożeństwo Fatimskie –od maja do października każdego 13 dnia miesiąca, modlitwa różańcowa –pół godziny przed mszą św.
  • Ulice: Buczka, Dębowa, Gaszowicka, Jankowicka, Kamieniec, Krasickiego, Lipowa, Plebiscytowa, Rudzka, Sporna, Stodolska, Sumińska, Wyzwolenia, Zwycięstwa.
  • Cmentarz: parafialny
  • Dekanat: Golejów