Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (288) Data wydania: 15.05.12

Tych samochodów nikt nie chce

Problem porzuconych na mieście samochodów nie jest może częsty – jest natomiast uciążliwy. Co zrobić, gdy widzimy samochód, który w jednym miejscu stoi sporą ilość czasu, jest zniszczony, bądź unieruchomiony? I kto de facto zajmuje się tym problemem w Rybniku?

Dwa tipo w zeszłym roku

W 2011 roku Rybnik przejął dwa „bezpańskie” samochody – dwa fiaty tipo, które dziś stoją jeszcze na parkingu przy siedzibie Rybnickich Służb Komunalnych. – Po ustawowym czasie, od zabrania takiego pozostawionego samochodu z ulicy lub innego miejsca, samochód staje się własnością miasta. Pozostaje jednak koszt jego utylizacji, którym czasem udaje się obciążyć właściciela, który samochód pozostawił – komentuje Adam Fudali, prezydent Rybnika. – Za okres pobytu samochodu na parkingu miejskim to 750 zł miesięcznie. Najczęściej jednak nie udaje się właściciela odnaleźć – dodaje.

Miasto na utylizację tych pojazdów chce pozyskać pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, w kwocie 4 tys. zł na jeden samochód. – Na razie jeszcze termin składania wniosków nie minął, mamy jednak nadzieję, że nasze pisma zostaną pozytywnie rozpatrzone – komentuje włodarz miasta. Pozostawiane przy drogach i na parkingach samochody najczęściej nie nadają się do eksploatacji, wygląda więc na to, że niektórzy obywatele znaleźli niezły sposób na pozbycie się samochodu bez ponoszenia kosztów jego wyrejestrowywania i zezłomowania.

Policja sprawdza, ale ręce ma związane

Służby policyjne wzywane są w przypadku odnalezienia porzuconego samochodu. Jak się jednak okazuje, niewiele – prócz pewnych proceduralnych czynności – mogą w tym temacie zrobić. – Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy samochód nie zagraża bezpieczeństwu. Jeśli pozostawiony jest na drodze, możemy go usunąć, jeśli jednak stoi na przykład na parkingu, gdzie nikomu nie zagraża, nie ruszamy go. Być może sąsiad z innego bloku zaparkował dalej od miejsca zamieszkania i wyjechał na jakiś czas – to może się zdarzyć – tłumaczy nadkom. Aleksandra Nowara z rybnickiej policji.

Mundurowi sprawdzają także inny – bardzo ważny aspekt – mianowicie, czy samochód nie został skradziony, lub czy nie jeździł na skradzionych tablicach rejestracyjnych. – Najczęściej znajdowane są po prostu samochody skradzione i porzucone przez złodziei – mówi nadkom. Nowara. Co jednak, jeśli auto nie jest kradzione, a właściciel nie odjeżdża nim już dłuższy czas, bądź samochód po prostu niszczeje na parkingu? – Prócz tych czynności proceduralnych nie wiele jesteśmy w stanie jeszcze zrobić – mówi rzecznik KMP w Rybniku.

Związane ręce ma także magistrat. – Możemy auto usunąć i zabezpieczyć na naszym parkingu. Jednak cała procedura musi dojść do skutku, musimy odszukać właściciela, wnioskować o odbiór i dopiero po tych czynnościach samochód przechodzi na własność miasta i jest utylizowany. Nie może być tak, że zabieramy i niszczymy auto od razu, bo ktoś może nas oskarżyć o kradzież i zniszczenie mienia – mówi Fudali.

Okazuje się, że kolejna luka w prawie powoduje, że niektórzy mieszkańcy znaleźli prosty sposób na pozbycie się starych, wysłużonych aut. Na szczęście skala problemu jest na razie marginalna – nie usprawiedliwia to jednak ustawodawców, którzy dając takie możliwości, powinni liczyć się z potencjalną skalą tego problemu.

(mark)