Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Certyfikat ISO dla ZST

06.03.2012 00:00 red

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku uzyskał Certyfikat Jakości ISO 9001. – Podczas planowania działań na rok szkolny 2010/11 narodził się pomysł wprowadzenia ISO, ale jednocześnie pojawił się też problem, jak ten pomysł sfinansować. 

Na szczęście w ramach POKL pojawiły się działania, w które nasz pomysł się wpisywał. I tak,  od  stycznia 2011 roku rozpoczęliśmy w szkole realizację projektu: „Lepszy start młodzieży w życie zawodowe dzięki doradztwu zawodowemu i poprawie jakości kształcenia w szkołach zawodowych Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku” – wyjaśnia Grażyna Kohut dyrektor ZST i koordynator projektu. 

Celem projektu, którego budżet wynosi 101 tys. zł jest podniesienie poziomu kształcenia oraz poprawa warunków kształcenia w szkołach zawodowych ZST,  poprzez wdrożenie w nich programu rozwojowego polegającego na doradztwie zawodowym oraz usprawnieniu zarządzania. Zaplanowane w projekcie działania obejmowały realizację m.in.: utworzenia Szkolnego Klubu Doradztwa Zawodowego, prowadzenia warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego, prowadzenia konsultacji indywidualnych z doradztwa zawodowego, analizę istniejącego sytemu zarządzania, organizację szkoleń zapoznających personel szkoły z normą ISO 9001, SZJI i opracowanie odpowiednich dokumentów. 

– Realizacja projektu potrwa jeszcze do listopada 2012 roku, ale 24 lutego zakończył się 2–dniowy audyt certyfikujący (audytorzy zewnętrzni – LL–C (Certification) Czech Republic s.r.o.), w wyniku którego został nam przyznany Certyfikat ISO 9001 – System Zarządzania Jakością – tłumaczy Grażyna Kohut .

Jak wynika ze statystyk tylko 63 szkoły w Polsce posiadają certyfikat ISO. Są to w większości szkoły prywatne. Osobami zaangażowanyi w realizację projektu były: koordynator projektu: Grażyna Kohut, pełnomocnik ds. ISO: Alojzy Zimończyk oraz koordynator działań i audytor: Barbara Kuwaczka. 

(opr.pm)

  • Numer: 10 (278)
  • Data wydania: 06.03.12