Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (278) Data wydania: 06.03.12

Krupniok będzie reklamować Śląsk

Rejestracja produktów regionalnych i tradycyjnych stwarza realne możliwości promocji.

Grupa przedsiębiorców z województwa śląskiego stara się o zarejestrowanie śląskiego krupnioka w systemie Chronionych Oznaczeń Geograficznych jako produkt regionalny. 

Jak informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, pierwszym krokiem w tym procesie jest założenie formalnej grupy producentów, która będzie mogła złożyć stosowny wniosek o rejestrację produktu w systemie unijnym. Kolejny krok to określenie obszaru wytwarzania krupnioka, ustalenie dokładnej specyfikacji produktu oraz udokumentowanie historii, znaczenia i związku z obszarem wytwarzania. Producenci „krupnioka śląskiego” zadeklarowali chęć przystąpienia do grupy producenckiej oraz wyrazili gotowość włączenia się w proces rejestracji. Proces rejestracji krupnioka ruszył i prawdopodobnie produkt zostanie zarejestrowany. Warto wspomnieć w tym miejscu także o produktach tradycyjnych. Produkty takie są łatwiejsze do rejestracji niż regionalne, ponieważ w tym przypadku nie trzeba powoływać grupy producentów. Produkt tradycyjny może zarejestrować jeden producent, którym może być np. koło gospodyń. Do rejestracji produktów tradycyjnych żywo zachęca Stowarzyszenie LYSKOR, działające na terenie gmin Lyski i Kornowac. W ubiegłym roku odbyło się szkolenie dla wszystkich zainteresowanych tematem rejestracji produktów. Wtedy też zrodził się pomysł, aby zarejestrować dwa produkty – rybę w glinie, która jest specjalnością LYSKOR oraz kreple z makiem, które tworzy KGW Kobyla. Pomysł rejestracji produktów znalazł zainteresowanie i obecnie tworzone są wnioski o rejestrację. Proces ten jest czasochłonny i wymaga dużych przygotowań. – Sam wniosek nie sprawia dużych trudności. Więcej pracy trzeba włożyć w przygotowanie załączników. Trzeba dokładnie opisać produkt i jego produkcję. Wymagane są m.in. cechy takie jak smak, konsystencja czy zawartość alkoholu w produkcie – informuje Małgorzata Dorna ze Stowarzyszenia LYSKOR. Kolejnym działaniem, jakie należy podjąć, aby zarejestrować produkt, jest udowodnienie, że tradycja tworzenia produktu ma przynajmniej 25 lat. W tym celu należy wyszukać wzmianki w literaturze i prasie dotyczące naszego produktu lub przeprowadzić wywiad etnograficzny potwierdzony przez zawodowego etnografa. Jakie są zalety rejestracji? – Przede wszystkim promocja regionu i samego producenta produktu, także na polu europejskim. Rejestracja pozwala także na zastrzeżenie nazwy i metod produkcji – odpowiada Małgorzata Dorna. 

Wybrane potrawy wpisane na listę produktów regionalnych lub będące w trakcie rejestracji na Śląsku

1. Kołocz weselny

2. Moczka

3. Miodula

4. Siemieniatka

5. Żur śląski

6. Rolada wołowa

7. Kardinadle

8. Szpajza cytrynowa

9. Ule miodowo–orzechowe

(ska)