Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (249) Data wydania: 16.08.11

Mała dzielnica, niemałe potrzeby

Początki Chwałęcic sięgają XII wieku. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od imienia jej pierwszego właściciela „Chwałka”.

Powstanie zalewu zmieniło położenie wsi – wcześniej znajdowała się ona na niewielkim wzgórzu wzdłuż drogi z Rud do Rybnika. Stanowiła własność cystersów, którzy dbali o rozwój swej posiadłości. W okolicach dzisiejszych ulic Dworskiej i Czecha wybudowali wielki folwark, w którym miejscowi chłopi odrabiali pańszczyznę. Ciekawostką jest fakt, że Chwałęcice zarządzane przez cystersów, należały jednak do parafii w Rybniku i tamtejszemu proboszczowi płaciły dziesięcinę. Po likwidacji zakonu przez władze pruskie w 1810 roku, pocysterskie dobra przejął najpierw rząd, a później książę raciborski. Historia sprawiła, że musiał on sprzedać część swoich ziem. Otóż, w plebiscycie w 1922 roku, mieszkańcy Chwałęcic opowiedzieli się za przynależnością do Polski, natomiast książę rezydował po stronie niemieckiej w Rudach i na mocy reformy rolnej został zmuszony do sprzedaży polskiej ziemi.

W 1888 roku, przy dzisiejszej ulicy Grodzkiej wybudowano szkołę. Jednoizbowy budynek powiększono w 1910 roku. Dziś mieści się tam przedszkole. Po wojnie w dzielnicy wybudowano SP 27, oraz po wielu staraniach, czynionych od lat 50, kościół. Poświęcony w 1998 roku, powstał w miejscu starej karczmy.

Potrzeby tej małej dzielnicy nie są jednak niewielkie, a cele ambitne. – W naszej dzielnicy nie ma zbyt wielu dużych inwestycji – mówi Bogdan Kloch, przewodniczący rady dzielnicy Chwałęcice. – Stąd też cieszymy się z tych małych, dla niektórych dzielnic może nieistotnych osiągnięć, jak na przykład modernizacja chodników, w tym przy szkole, co było bardzo ważną sprawą – dodaje. Czego Chwałęcice naprawdę potrzebują? – Najważniejsze są dla nas dwie rzeczy: kanalizacja oraz modernizacja dróg – odpowiada przewodniczący rady. – Z kanalizacją jest ten problem, że płacimy naprawdę poważne pieniądze za wywóz nieczystości i jest to zmorą naszej dzielnicy. Stan niektórych dróg woła już o pomstę do nieba, a ciągłe łatanie i wypełnianie ubytków niestety na wiele się nie zdaje. Na szczęście miasto jest świadome tej sytuacji i docierają do nas głosy, że będzie to zrobione. Nie znamy jednak terminu – komentuje Bogdan Kloch. – Walczymy także z plagą dzikich wysypisk. Nasz na wpół rolniczy charakter sprzyja tym, którzy na polach i w lasach naszej dzielnicy upatrzyli sobie miejsce wyrzucania swoich odpadów. Kontener przy cmentarzu jest notorycznie zapełniony, służby komunalne nie nadążają z ciągłym wywozem tych śmieci – wspomina przewodniczący. Niemniej przyznaje, że jeśli pojawi się kanalizacja i drogi zostaną zmodernizowane, to nie będzie już zbytnio na co narzekać. – U nas jest wciąż jeszcze wiejsko, charakter tej dzielnicy jest niemal rolniczy i to właśnie ściąga tam ludzi już nie tylko z Rybnika, lecz różnych miejsc Polski, którzy szukają miejsca o właśnie takim charakterze – mówi Bogdan Kloch.

(ska)(mark)