Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (245) Data wydania: 19.07.11

Poradzą sobie z tarczycą i cukrzycą

Oddział Endokrynologii i Diabetologii to najmłodszy oddział rybnickiego szpitala. Jest też jedynym w tej części województwa śląskiego oddziałem o takim profilu. 

Najwyżej trzyosobowe sale z łazienką – w takich warunkach leczeni są pacjenci Oddziału Endokrynologii i Diabetologii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu nr 3 w Rybniku. 

Na pomoc mogą tu liczyć chorzy mający istotne zaburzenia hormonalne oraz trudną do leczenia w poradni cukrzycę. – Zajmujemy się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób układu wewnętrznego wydzielania i chorób metabolicznych, w tym cukrzycy i jej powikłań – mówi prof. dr hab. n. med. Bogdan Marek, ordynator oddziału. Do tej pory pacjentów ze schorzeniami endokrynologicznymi i diabetologicznymi leczono na oddziale chorób wewnętrznych. W związku z dużym zapotrzebowaniem w regionie na tego typu usługi i tłokiem panującym na oddziałach wewnętrznych stworzono nowy oddział. Oddział Endokrynologii i Diabetologii działa w Rybniku od dwóch lat, ale już zyskał renomę w całej Polsce. Jest jednym z czterech takich oddziałów na Śląsku i jedynym w tej części województwa. – W ciągu dwóch lat udało się nam z zupełnie nowego oddziału zrobić ośrodek z prawdziwego zdarzenia, który dziś jest rozpoznawalny w całej Polsce – stwierdza ordynator. Do Rybnika trafiają pacjenci nie tylko z powiatów rybnickiego, wodzisławskiego, raciborskiego, gliwickiego, Jastrzębia Zdroju i Żor, ale też z Częstochowy i województwa opolskiego. Lekarze z Rybnika prowadzą wykłady w ośrodkach w całej Polsce. Oddział współpracuje z II Oddziałem Chorób Wewnętrznych oraz z licznymi innymi oddziałami. – Z okulistami np. tworzymy zespół leczący chorych na orbitopatię tarczycową, a z kardiologami zespół leczący ciężkie postacie nadczynności tarczycy współistniejące z chorobami serca – mówi profesor.

Kontrakt za mały

To, ilu pacjentów oddział może przyjąć, zależy od wielkości przyznanego przez NFZ kontraktu. W tym roku fundusz dał trochę więcej pieniędzy niż rok temu. To jednak wciąż za mało w stosunku do potrzeb. – W tym roku dostaliśmy trochę większy kontrakt na maj i czerwiec. Cały czas jednak ubiegamy się o zwiększenie kontraktu na drugie półrocze – mówi prof. Bogdan Marek.  Średnio w ciągu roku w oddziale hospitalizowanych jest około 480 pacjentów. Do maja br. hospitalizowanych było 30 – 40 chorych miesięcznie. Obecnie na przyjęcie na oddział chorzy oczekują od 1 – 2 miesięcy. – Kolejki udało się „rozładować” dzięki dokładnej weryfikacji zasadności skierowań, która odbywa się w każdą środę.  Pacjenci z pilnymi wskazaniami  są przyjmowani na bieżąco – wyjaśnia dr hab. n. med. Dariusz Kajdaniuk. Chorzy przed przyjęciem na oddział  powinni być wstępnie zdiagnozowani w poradniach endokrynologicznej lub diabetologicznej i w przypadkach kiedy dalsza diagnostyka ambulatoryjna nie jest możliwa, powinni być skierowani do naszego oddziału.  Na oddziale chorzy przebywają  przeciętnie około tygodnia, w zależności od rodzaju schorzenia.

Od tarczycy po cukrzycę 

Na Oddział Endokrynologii i Diabetologii trafiają pacjenci w różnym wieku i z różnymi schorzeniami. Lekarze diagnozują u nich choroby tarczycy (w tym nadczynność tarczycy współistniejącą z ciężkimi zaburzeniami rytmu serca, orbitopatię tarczycową, zapalenia tarczycy, przełomy tarczycowe), przytarczyc, nadnerczy, układu podwzgórzowo – przysadkowego, powikłania otyłości, przyczyny osteoporozy oraz nadciśnienie tętnicze o podłożu endokrynnym. – W oddziale prowadzimy również diagnostykę i leczenie zaburzeń hormonalnych gonad, zaburzeń cyklu płciowego u kobiet oraz zaburzeń andrologicznych, czyli niepłodności i zaburzeń seksualnych u mężczyzn – wylicza ordynator Bogdan Marek. Na oddziale są przeprowadzane badania pozwalające na wczesne rozpoznanie cukrzycy, zespołu metabolicznego oraz ich następstw. Trafiają tu pacjenci w różnym wieku i z różnymi postaciami cukrzycy. Pacjenci z cukrzycą typu 1 to zazwyczaj młodzi ludzie lub osoby, u których jest ona schorzeniem występującym rodzinnie. Jeśli chodzi o cukrzycę typu 2 będącą chorobą cywilizacyjną są to ludzie starsi,  przede wszystkim otyli – wyjaśnia profesor.  

Komfort leczenia 

Oddział liczy 26 łóżek. Chorzy przebywają w ośmiu salach – jedno, dwu i trzyosobowych z łazienkami. Mają do dyspozycji świetlicę, mogą też korzystać z kuchni. Chorymi opiekuje się siedmiu lekarzy – trzech endokrynologów, dwóch diabetologów, dwóch lekarzy będących w trakcie specjalizacji z endokrynologii oraz dziewięć pielęgniarek i jedna sanitariuszka. Oddział dysponuje doskonale wyposażoną salą zabiegową. Znajdują się tu m.in. aparat EKG, pompa infuzyjna i pompy strzykawkowe do podawania insuliny w trybie ciągłym. W trakcie insulinoterapii prowadzone jest monitorowanie glikemii. Lekarze mają do dyspozycji sprzęt znajdujący się w szpitalnym centrum diagnostycznym m.in.: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, aparaty USG. Istnieje więc możliwość  wykonania pełnej diagnostyki obrazowej – tomografii komputerowej, magnetycznego rezonansu jądrowego, ultrasonografii z użyciem dopplera, pełnego profilu badań radiologicznych, holtera EKG, holtera ciśnieniowy, badań endoskopowych, prób wysiłkowych EKG na bieżni. – W endokrynologii i diabetologii bardzo ważna jest diagnostyka laboratoryjna  poprzez badania biochemiczne, hormonalne, serologiczne oraz badania markerów nowotworowych. Wykonuje się także narządowe biopsje cienkoigłowe z oceną cytologiczną bioptatów – tłumaczy profesor Bogdan Marek. W przypadku niektórych chorych oddział współpracuje z innymi ośrodkami. – Jeśli chodzi o guzy przysadki współpracujemy z Kliniką Nowotworów Układu Nerwowego w Centrum Onkologii w Warszawie, w przypadku guzów nadnercza z klinikami chirurgicznymi w Katowicach i w Warszawie, operuje je również  nasza rybnicka urologia. Z kolei tarczyce są operowane przez ośrodki rybnicki, a w części zabrzański, bytomski lub gliwicki – stwierdza ordynator. Pacjentom chorym na cukrzycę wykonywane są m.in.: test tolerancji glukozy, HbA1c, lipidogram, kwas moczowy, wskaźniki czynności nerek, badanie Doppler naczyń tętniczych i żylnych, echokardiografia oraz próby wysiłkowe EKG na bieżni. Część pacjentów  wymaga współpracy z innymi oddziałami np. konsultacji okulistycznych. Chorzy są indywidualnie szkoleni w zakresie stosowania diety cukrzycowej i prowadzenia samokontroli stężenia glukozy we krwi. Każdy pacjent z cukrzycą, opuszczając oddział, potrafi posługiwać się piórem insulinowym oraz glukometrem.

Fachowa kadra 

Zespół lekarzy i personel pielęgniarski opiekujący się chorymi to fachowcy, którzy wciąż doskonalą swoje umiejętności, szkolą się i dokształcają. Lekarze aktywnie uczestniczą w konferencjach i szkoleniach podyplomowych w kraju i zagranicą – Szwecji, Holandii, Francji, Japonii, Portugalii oraz w USA. Są współautorami wielu publikacji o charakterze szkoleniowym dla lekarzy. Oddział ma akredytację resortu zdrowia i prowadzi specjalizację z endokrynologii oraz staż kierunkowy z endokrynologii w ramach specjalności choroby wewnętrzne, kardiologia, hipertensjologia i onkologia kliniczna. Jest też jednym z oddziałów prowadzących szkolenia podyplomowe z endokrynologii dla lekarzy z całej Polski. 

Personel oddziału Endokrynologii i Diabetologii WSS nr 3 w Rybniku

Ordynator – prof. dr hab. n. med. Bogdan Marek, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii. Asystenci: dr hab. n. med. Dariusz Kajdaniuk – specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii, dr n. med. Dorota Pakuła – specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, dr n med. Joanna Wierzbicka – Chmiel – specjalista chorób wewnętrznych, lek. Franciszek Mazur – specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii, lek. Joanna Tarabura- Dragon – specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Pielęgniarki: Danuta Dawia – pielęgniarka oddziałowa, Joanna Forajter, Maria Szczecińska, Małgorzata Rusicka, Henryka Mazur, Sylwia Mrozek, Bożena Sołowczuk, Ewa Mitręga – Porąbka. Sekretarka medyczna: Renata Staszczyk. Sanitariuszka: Barbara Dolnik.

Ordynator oddziału prof. Bogdan Marek jest przewodniczącym Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i prezesem Stowarzyszenia „Endokrynologia Śląska”. Dr Dorota Pakuła jest Sekretarzem Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, a doc. Dariusz Kajdaniuk członkiem Zarządu Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

Kontakt z oddziałem: sekretariat – (32) 429 10 02; ordynator – (32) 429 15 60; lekarze – (32) 429 10 22, 429 10 11; pielęgniarka oddziałowa – (32) 429 10 01; odcinek I – (32) 429 10 33; odcinek II – (32) 429 10 44; pokój konferencyjny – (32) 429 10 05.

Małgorzata Sarapkiewicz