Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (210) Data wydania: 16.11.10

Mają pomysł na lepszą gminę

We wtorek 9 listopada w sali bankietowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowicach na zaproszenie „Tygodnika” z mieszkańcami spotkali się trzej kandydaci na wójta gminy Świerklany.
Na nasze zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli Henryka Krypczyk (KWW Nasza Przyjazna Gmina), Ryszard Wowra (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz Piotr Bernacki (KWW Przyjazna Gmina Przyjazny Powiat). Pozostali kandydaci, w tym obecnie urzędujący wójt odmówili udziału w debacie, usprawiedliwiając się m.in. sprawami rodzinnymi oraz brakiem czasu. Szczególnie ostro potraktował nas wójt Stanisław Gembalczyk, który już na wstępie skrytykował nasz pomysł, jednak w czasie debaty uczestniczył w spotkaniu z Kołem Gospodyń Wiejskich w tym samym budynku.
 
Podczas spotkania każdy z kandydatów odpowiadał na 7 pytań zadanych przed redakcję „Tygodnika” oraz pytania mieszkańców.  Przedstawiamy opracowanie wybranych fragmentów debaty. Nagranie całej debaty dostępne jest na naszym portalu nowiny.pl
 
Dopłaty ekologiczne
 
Wszyscy kandydaci byli zgodni, co do pozytywnego wpływu na środowisko inwestycji ekologicznych takich jak kolektory słoneczne, piece ekologiczne oraz kanalizacja sanitarna. – Są również programy, które pozwalają dotować przydomowe oczyszczalnie ścieków, bo na dzień dzisiejszy wiemy, że w okręgu jankowickim nie można zrobić kanalizacji ze względu na szkody górnicze – mówił Piotr Bernacki. Ryszard Wowra przypomniał, że już podczas projektowania budynku zaplecza dla Fortecy Świerklany wnioskował o zaopatrzenie go w solary. Henryka Krypczyk poinformowała mieszkańców o możliwości skorzystania ze specjalnych kredytów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pozyskanie środków unijnych na dotacje do inwestycji ekologicznej. Podkreśliła również, że wymierne oszczędności można by osiągnąć po zainstalowaniu kolektorów czy pieców ekologicznych w budynkach gminnych.
 
Poprawa infrastruktury
 
W temacie dróg kandydaci mieli wypowiedzieć się głównie na temat skrzyżowania ulic Rybnickiej z Żorską oraz Boryńską, na którym pomimo sygnalizacji świetlnej zdarza się sporo wypadków i kolizji. Wszyscy kandydaci podkreślili, że obecny system stanowi problem, który trzeba rozwiązać. Ryszard Wowra zapewnił, że pierwszą inwestycją, którą wykona jeśli mieszkańcy wybiorą właśnie jego będzie przebudowa skrzyżowania na rondo z wykorzystaniem terenu wykupionego przez gminę. Ta opcja stanowiłaby dobre rozwiązanie problemów komunikacyjnych oraz łatwe połączenie skrzyżowania z centrum przesiadkowym. Henryka Krypczyk zaznaczyła, że około 20 lat temu, plany zakładały w tym miejscu właśnie utworzenie ronda, jednak wymieniła również inne węzły komunikacyjne w gminie, którymi należy się zająć. Znalazło się w tym miejscu m.in. skrzyżowanie w Świerklanach Dolnych, którego usytuowanie ogranicza widoczność kierowców. Jako przykład rozwiązania problemu kandydatka chciałaby wzorować się na rozwiązaniach z sąsiednich Żor. Piotr Bernacki poinformował o możliwości pozyskania środków z narodowego programu przebudowy dróg lokalnych, którego pula wynosi 1 mld zł na rok.
 
Inwestycje
 
Jako najważniejsze działania w tematyce inwestycji Henryka Krypczyk wymieniła m.in. rozwój oraz wyznaczenie nowych terenów dla strefy przemysłowej. Zaznaczyła przy tym, że należy wziąć pod uwagę cel i użyteczność inwestycji zanim się ją zrealizuje. Wszyscy w swoich wypowiedziach wspomnieli o pozyskiwaniu środków unijnych, bez których nie można się obejść. Piotr Bernacki sięgnął do zagadnienia strategii rozwoju, której gmina nie posiada. – Bez tego dokumentu żaden program unijny nie jest osiągalny – tłumaczył.
 
Propozycje dla młodych mieszkańców
 
Piotr Bernacki przytoczył w tym temacie swoje doświadczenie zdobyte podczas pracy w jankowickim gimnazjum. Podkreślił, że gmina Świerklany to pustynia kulturalna pod względem zajęć dodatkowych dla młodzieży, a jego marzeniem jest, aby znalazła się w gminie osoba, która wystąpi w programie Mam Talent. Ryszard Wowra chce jeszcze bardziej promować te talenty, które już w gminie się odnalazły, jak np. młodych sportowców, przez przyznawanie im stypendiów oraz dodatkowych nagród. Henryka Krypczyk uważa, że podstawą do organizacji zajęć dla młodych jest budowa domu kultury na terenie gminy oraz dostępności informacji kulturalnych. – Remizy w takim wydaniu, jakim mamy je od 50. lat nie sprawdzają się już jako ośrodki kultury – informowała kandydatka Naszej Przyjaznej Gminy.
 
Kandydaci o debacie
Henryka Krypczyk
Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Przyjazna Gmina
Uważam, że inicjatywa debaty przez Tygodnik Rybnicki była bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza w sytuacji, w której z niezrozumiałych dla mnie względów nie było organizowanych u nas zebrań wiejskich, na których kandydaci zarówno na wójta, jak i do rady gminy mogliby się zaprezentować. Takie zebrania zawsze wcześniej były organizowane.
 
Ryszard Wowra
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
Inicjatywa podjęta przez Tygodnik okazała się świetnym pomysłem pomimo małej frekwencji mieszkańców. Ważne, że każdy mógł również zadać swoje pytanie. Uważam, że moje wystąpienie mogło być jeszcze lepsze, a pewne zagadnienia rozszerzone, aby mieszkańcy mieli pełny obraz. Czas był jednak określony i trzeba było się w nim zmieścić. Teraz pozostaje nam czekać na ocenę wyborców 21 listopada.
 
Piotr Bernacki
Przyjazna Gmina Przyjazny Powiat
Myślę, że w swoim wystąpieniu poruszyłem najważniejsze kwestie dla tej gminy, a debata była potrzebna, bo jest to obecnie element demokracji. Należy zapoznawać opinię publiczną z programem i należy rozmawiać z ludźmi. Szkoda, że frekwencja była taka mała, ale na to ma również wpływ zatajanie debaty przez wójta. W naszej gminie robi się wszystko, aby zamknąć usta kandydatom i nie zostało zorganizowane zebranie sołeckie, które zawsze miało miejsce przed wyborami.
 
Mieszkańcy oceniają
Krzysztof Michalczyk z Jankowic
Nad wyborem kandydata muszę się jeszcze zastanowić. Nie mogę jeszcze powiedzieć, który z obecnych na debacie byłby dobrym wójtem. Robiłem notatki z wypowiedzi i mam teraz czas na przemyślenia co do pomysłów i programu kandydatów.
 
Sylwia Szulik z Jankowic
Według mnie najbardziej kompetentną osobą, która ma odpowiednie podejście do ludzi jest pani Henryka Krypczyk. Wójt powinien doprowadzać do tego, aby rozwiązywane były nasze zwykłe problemy. Słuchając odpowiedzi trzech osób, ewidentną triumfatorką debaty jest właśnie pani Krypczyk.
 
Judyta Broda ze Świerklan Dolnych
Zauważyłam, że w wypowiedzi była wplatana gwara. Nie mam oczywiście nic przeciwko gwarze, ale wydaje mi się, że najlepiej i mądrze formułowała wypowiedzi Henryka Krypczyk. Ma także konkretny program i jest dla mnie zwyciężczynią debaty.
 
Szymon Kamczyk