Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (153) Data wydania: 13.10.09

Listy do redakcji

Kilkadziesiąt lat temu z okien mieszkania moich rodziców patrzyłem na stary cmentarz w Rybniku, który powstał wokół pierwszego rybnickiego kościoła. Po kilkuset latach, zostało z kościoła prezbiterium, pełniące obecnie funkcję kościółka akademickiego. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rybniku korzysta również ze wspomnianego kościółka oraz z opieki duszpasterza akademickiego ks. dr Rafała Śpiewaka.
 
Odwiedzam go najczęściej z okazji inauguracji lub zakończenia roku akademickiego w Uniwersytecie, razem z pokoleniem, które podjęło studia ponownie po często nawet pięćdziesięcioletniej przerwie. Poproszony przez Panią Czesławę Kotulską o przybycie pod kościółek, by zobaczyć montaż prawdziwego ołtarza, który zafundowała, zobaczyłem coś niezwykłego. Pani Czesława Kotulska  dwa, trzy razy w tygodniu dojeżdża na zajęcia z języka francuskiego i włoskiego w Uniwersytecie TW, aż z Ustronia, gdzie samotnie tuż pod zboczem Czantorii  mieszka. Rybnik jest miastem, w którym przed wojną pracowała jej matka, miastem, w którym ukończyła szkołę średnią  (II LO). Zobaczyłem przed kaplicą trzy samochody o beskidzkiej rejestracji. Mistrza Antoniego, projektodawcy i wykonawcy ołtarza i stylowych stalli, obecnie też na emeryturze,  Czesławy Kotulskiej oraz półciężarówkę sąsiada, który przywiózł elementy ołtarza i siedzisk.
 
Był ostatni dzień września. Ks. Rafał Śpiewak, specjalnie  aby zobaczyć ten moment opuścił na chwilę szpital, w którym przebywał na badaniach. Oglądałem projekt ołtarza, wyrysowany w skali  1:10 w ołówku na początku wakacji, ale nie spodziewałem się, że zrobi na mnie takie wrażenie. Na koniec ciocia Czesia, tak o niej mówi ks. Rafał , wyciąga obrus, który służył będzie do nakrycia ołtarza. Koniakowskie koronki służą mu za obramowanie. Nachylam się bliżej i widzę coś niesamowitego!
 
Koronka składa się z okrągłych elementów, o średnicy siedem centymetrów każdy. Każdy element to dzieło sztuki! Nie są płaskie, są wielopoziomowe. Łączą się jak ziarna różańca! Patrzę na jeden i wyobrażam sobie Czesławę jak z rodzinnego Ustronia telepie się czterdzieści minut autobusem do Koniakowa, następnie drapie się dwadzieścia minut drogą pod górę do gaździny koronczarki, u której negocjuje termin i warunki wykonania koronki. Gaździna córkę wydaje za mąż a czasu tak niewiele. W końcu Matka Boska pomogła, mówi gaździna, nigdy mi się tak lekko nie robiło.
 
Patrzę na drugi i przypominam sobie zmartwienia Czesi: siostra dzwoniła, że Antoś rękę zwichnął upadając. Jak będzie rzeźbił? Czy zdąży? Koniec wakacji się zbliża, Antek wczoraj siedział w warsztacie do północy dzwoni siostra. Bolą go korzonki, dokucza reumatyzm, ale musi zdążyć.
 
Są na świecie różne rzeczy. Są różne wybory. Co ma większą wartość, czy elegancki samochód, czy wartość materialna może się zmierzyć z chwilą wzruszeń? Pani Czesława Kotulska  laureatka tytułu studentki roku  szkolnego 2008/2009 w imieniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku  udzieliła odpowiedzi.
 
Henryk  Węgrzyk