Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (152) Data wydania: 06.10.09

Twardy facet z Rybnika

Rybniczanin został drugim wicemistrzem Polski w enduro.
Patryk Bielec, 18-latek z Rybnika został drugim wicemistrzem Polski w enduro, najbardziej ekstremalnej odmianie sportów motorowych. W przyszłym sezonie zawodnik, na co dzień reprezentujący klub KTM Nowi Kielce, chciałby wystartować w mistrzostwach Europy
 
Bielec jest zaliczany do grupy najbardziej utalentowanych adeptów tej dyscypliny. Wciąż startuje w klasie junior, w której mogą rywalizować zawodnicy do 24 roku życia. W tym roku na wielu zawodach pokonywał jednak bardziej doświadczonych motocyklistów. Dzięki równiej jeździe przez cały sezon zdobył tytuł drugiego wicemistrza. Patryk mierzy jednak jeszcze wyżej. – W przyszłym roku chciałbym wystartować w kilku eliminacjach mistrzostw Europy, a także pojechać na sześciodniówkę do Portugalii – przyznaje Rybniczanin.  O tych zawodach środowisku mówi się „olimpiada motocyklowa”. – Tam jedzie się non stop przez 6 dni. I choć jest oczywiście prowadzona normalna klasyfikacja, jednak zawody są o tak dużym stopniu trudności, że każdy, kto je ukończy, otrzymuje złoty medal – dodaje. Pierwszy motor do enduro Patryk otrzymał od ojca, który też pasjonuje się tą dyscypliną sportu. Jak przyznaje, początkowo musiał namawiać syna do jazdy. – Aż przyszły pierwsze zawody, moje pierwsze w życiu, w Siemiatyczach. Pojechałem tam 5 lat temu, zupełnie „zielony”. I… wygrałem. Wszyscy byli w szoku, nie wiedzieli, co się dzieje. Ja też do końca nie wiedziałem – śmieje się 18-latek. Wtedy załapał tzw. bakcyla.
 
W jeden dzień przejechał 500 km
 
Enduro należy do grupy najtrudniejszych sportów motorowych. – Na motocrossie jeździ się 40 – 50 minut, w trialu podobnie. W enduro szybkość i sprawność muszą iść w parze, bywają zawody, gdy motocyklista musi jechać przez 9 godzin non stop – opisuje Bielec.  Na mistrzostwach Europy w zeszłym roku Patryk w jeden dzień przejechał 500 kilometrów, w drugim dniu zawodów następne 300. – Była to nieustanna jazda na pełnym gazie. W trakcie takich zawodów można schudnąć nawet 4 – 5 kilogramów – mówi. Najważniejsza w tym sporcie jest dobra kondycja, trzeba bardzo dużo trenować, ćwiczyć jazdę po rozmaitych oślich łączkach, torach crossowych, ekstremalnych podjazdach. –  Bez treningu niczego się nie osiągnie, chodzę na basen, na siłownię, biegam, treningi odbywam 2 – 3 razy w tygodniu. W ten sposób pracuje się nad kondycją – przyznaje.
 
W tym roku Patryk wystartował w kilku eliminacjach Mistrzostw Polski i we wszystkich świetnie punktował: w Kielcach zajął 5 miejsce, w Opolu (2 miejsce), w Siemiatyczach (3 miejsce), Łodzi (4 miejsce) i Lublinie (4 miejsce). Dzięki temu został nie tylko indywidualnym wicemistrzem Polski, ale i drużynowym mistrzem Polski ze swoim zespołem z Kielc. Został również zwycięzcą mistrzostw w country crossie.
 
Lubi poćwiczyć freestylowe akrobacje
 
Patryk startuje w klasie junior już trzeci sezon i jak przyznaje, był to znakomity rok. – Miałem świetnie przygotowany sprzęt, startowałem też w country crossie – mówi. Enduro to taki niebywały związek wytrzymałości człowieka z maszyną. – Przygotowanie sprzętu to niekończąca się opowieść, motor jest nieustannie składany i rozbierany, Patryk ślęczy nad nim przynajmniej trzy dni w tygodniu – przyznaje Adrian Bielec, ojciec Patryka, jego pierwszy nauczyciel. To właśnie ojciec zaraził syna pasją. To sport dla twardych facetów, którzy lubią mieć poczucie, że coś się dzieje – przyznaje starszy z Bielców. Choć enduro jest bardzo kontuzjogennym sportem, ojciec wierzy w rozsądek syna. – Jestem rozsądnym facetem, choć czasami mnie ponosi, lubię czasami poćwiczyć jakieś freestylowe akrobacje – śmieje się Patryk. Jego marzeniem jest nie tylko walka o kolejne tytuły Mistrzostw Polski czy dobre występy w mistrzostwach Europy. Chciałby kiedyś wystartować w zawodach w Erzbergu, czyli najtrudniejszej imprezie enduro w całej Europie.
 
Marcin Mońka