Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (149) Data wydania: 15.09.09

Podniebna klasa

W Zespole Szkół w Czerwionce uczą się przyszli lotnicy.
Klasa o profilu lotniczym istnieje w liceum Zespołu Szkół już od roku i cieszy się dużym zainteresowaniem. – Mamy w klasie osoby z Jastrzębia, Czeladzi, Pszczyny a nawet Istebnej – chwali się Adrianna Bąk, jedna z uczennic.
 
 – Wzorowaliśmy się m. in. na szkole w Poznaniu, gdzie już od kilku lat istnieje taka klasa. Nawiązaliśmy kontakt z aeroklubem i tak powstało koło lotnicze. Nauka w takiej klasie otwiera możliwości studiowania na kierunkach lotniczych. Ale nawet osoby, które nie zdecydują się w przyszłości na latanie, staramy się zachęcać do studiowania na kierunkach ścisłych, które ostatnio przeżywają kryzys. Dlatego młodzież w klasie lotniczej ma rozszerzony program z tych przedmiotów – mówi dyrektor szkoły, Piotr Buchta. Młodzież ma możliwość  zrobienia nieodpłatnie licencji szybownika. Szkolenie szybowcowe finansuje szkoła we współpracy ze starostwem.

Wakacje na lotnisku
 
Dla większości z tych młodych ludzi to nie tylko sposób na przyjemne spędzenie wolnego czasu, ale też prawdziwe spełnienie marzeń. – Latać chciałam od zawsze. Chciałabym pójść do szkoły wojskowej i latać wojskowymi samolotami. Myślę, że posiadanie licencji szybownika mi to ułatwi – zdradza Ula Musur, która w tym roku rozpoczęła naukę w liceum.  Swojej pasji poświęcają większość wolnego czasu. – Spędziliśmy tu na lotnisku praktycznie całe wakacje. Kiedy tylko były dobre warunki pogodowe lataliśmy od 6 rano do 9 wieczorem. Nawet spaliśmy tu w namiotach – opowiada uczeń podniebnej klasy Błażej Bukowiec, a jego kolega Mateusz Błaszczyk dodaje: – Ja samolotami i lataniem interesowałem się od dawna. Od szóstej klasy podstawówki byłem modelarzem w Klubie Energetyka. Kiedy dowiedziałem się, że jest taka klasa, chciałem spróbować.
 
Wylądowali w ogródku
 
Jak przyznają uczniowie, najwięcej obaw mieli ich rodzice.  –  Moja mama trochę się o mnie teraz martwi. W sierpniu miałem mały wypadek, ale wszystko skończyło się dobrze. Leciałem wtedy z instruktorem i wylądowaliśmy w ogródku. Kilka lotów po wypadku było lekko stresujących, ale na pewno bym z latania nie zrezygnował – opowiada Sebastian Szemszur. – Tak naprawdę nic złego nie może się wydarzyć – dodaje.
 
(luk)