Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (149) Data wydania: 15.09.09

Zobaczyć przyjaźń

Profesor Uniwersytetu w Glasgow prowadzi w Rybniku badania dla Unii Europejskiej.
Marion Hersch, profesor ze Szkocji, zrezygnowała z przeprowadzenia analizy swoich badań w Paryżu. Zbiór rozwiązań, przyjaznych dla poruszania się niewidomych, niedowidzących i głuchoniewidomych zostanie opracowany w Rybniku. I nie tylko dlatego, że miasto jest w miarę dobrze przygotowane dla potrzeb tych ludzi. Chodzi o przyjaciółkę, którą szkocka profesor znalazła w osobie Hani Pasterny z CRIS.
 
Woli Rybnik od Paryża
 
Profesor ze Szkocji prowadzi w Rybniku badania dotyczące poruszania się niewidomych, niedowidzących i głuchoniewidomych. Ich celem jest wypracowanie katalogu „dobrych praktyk”, które będą polecały instytucje Unii Europejskiej. – Gdy dowiedziałam się o tych badaniach, przekonałam Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, że warto zaprosić Marion do Rybnika – wspomina Hania Pasterny. A Marion zaproszenie przyjęła! – Niecałe dwa lata temu otrzymałam stypendium od organizacji Leverhulme Trusb, dzięki któremu jeżdżę i robię swoje badania. Zaczynałam we Francji. Tam też, w Paryżu, miałam zrobić analizę. Ale wybrałam Rybnik – uśmiecha się Marion Hersch z Wydziału Elektroniki i Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu w Glasgow.
Przyjaciółka Hania
 
Ale dlaczego akurat tutaj? – Z powodu Hani Pasterny, CRIS, waszej biblioteki, która ma specjalny dział dla niewidomych... – tłumaczy profesor, ale między słowami można wyczytać, że to przyjaźń miała tutaj największe znaczenie. – Hania pomogła mi zorganizować pracę, zapewniła kontakty w innych miastach, razem ze mną przeprowadzała wywiady z niewidomymi. Jest zarówno moją asystentką, jak i przyjaciółką – przyznaje.
 
Cały plecak sprzętu
 
– Pod koniec września wracam do Glasgow. Zaczęłam już pisać dokładną analizę. Pierwsze wyniki zaprezentuję na konferencji w Turcji. Celem moich badań jest dowiedzieć się, co tym ludziom jest potrzebne. Używają na przykład laski czy psa przewodnika. Jest też GPS, ale dokładność tych urządzeń dochodzi czasem i do 20 metrów, w zależności od warunków pogodowych czy wysokości pobliskich budynków – mówi o przedmiocie swoich badań profesor. Innym przydatnym urządzeniem jest wielofunkcyjny pilot, który może na przykład otworzyć drzwi w metrze, przywołać w sklepie asystenta do pomocy w robieniu zakupów, albo sprawić, że z głośników popłynie informacja, przy jakiej instytucji się aktualnie znajduję, jak wygląda budynek i jak się do niego dostać. – Takie systemy działają na przykład w 20, 30 czeskich miastach. U nas też się pojawiają. Ale to, co działa w Łodzi, w Toruniu już niekoniecznie. Trzeba by nosić cały plecak sprzętu – żartuje Pasterny.
 
Trzeba popracować
 
A czy Rybnik jest przyjazną przestrzenią dla niewidomych? – Nasze warunki są dobre, ale trzeba by jeszcze trochę nad tym pomyśleć. W wielu miejscach, tuż przy przejściach dla pieszych, zamontowano barierki. One są chyba po to, by na chodnik nie wjeżdżały samochody, ale nam pomagają w orientacji. Z drugiej strony jest na przykład bardzo mało udźwiękowionych autobusów, a tak naprawdę to chyba tylko jeden, numer 52. A gdy na przystanek podjedzie więcej pojazdów, drugi słyszę słabo, a trzeci to już w ogóle mogę „przegapić” – wskazuje na częsty kłopot Pasterny. – Po to właśnie stworzono systemy informacji dźwiękowych. Niewidomy usłyszy numer autobusu, kierunek jazdy. Nie musi pytać innych pasażerów, przez co właściwy pojazd może w tym czasie odjechać – tłumaczy Hersch.
 
Ludzie najważniejsi
 
– Ważniejsi od technologii są jednak ludzie, a ci w Rybniku są bardzo życzliwi – chwali rybniczan szkocka profesor. A Hersch wie, co mówi. Przecież znalazła tutaj nie tylko pracowitą asystentkę, ale i oddaną przyjaciółkę. Z czasem znajomość z Hanią Pasterny rozwijała się już nie tylko na polu prowadzonych badań. – W lutym Marion zaprosiła mnie do siebie. Zwiedziłyśmy więc razem wiele miejsc, nie tylko w naszym regionie i nie tylko w związku z badaniami. O naszych przygodach napisałam nawet książkę. Mamy już zresztą wydawcę. Na razie jednak wszystko przejść musi przez ręce Marion, a ona jest bardzo surowym cenzorem – śmieje się Pasterny.
 
Krystian Szytenhelm