Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (107) Data wydania: 25.11.08

Nie wstydzić się śląskiej godki

W DK Niedobczyce zorganizowano konkurs gwary śląskiej.
– Kiedyś jak byłem z rodzicami w Zakopanem, to mi kazali mówić po polsku. Ale dlaczego mam się wstydzić śląskiej godki? Przecież w domu też godomy – zauważa Mateusz Kuchcik z Popielowa.
 
Uczeń szóstej klasy w SP 24 był jednym z uczestników Biesiady Śląskiej „U nos na Śląsku”, czyli konkursu gwary śląskiej, jaki odbył się w Domu Kultury Niedobczyce. Chłopak przedstawił monolog „Drachy”, którego bohaterowie porzucili ulubioną grę w piłkę nożną na rzecz puszczania latawców. – Chyba raz puszczałem latawce. Wolę grać z kolegami w piłkę. Jestem napastnikiem albo bramkarzem – zdradza szóstoklasista z Popielowa, który kibicuje polskiej reprezentacji i właśnie cieszy się z wygranej z Irlandią. Monolog o latawcach znalazła w Internecie jego nauczycielka historii Sylwia Kuś, która zachęca uczniów do udziału w konkursach gwarowych. – Brałem już udział w kilku takich konkursach, a w grudniu jedziemy na kolejny. Nigdy nie musiałem się uczyć gwary, bo ją znam od zawsze. Czasem z chłopkami to nie rozumiemy nawet niektórych słów, takich mówionych po polsku – wyjaśnia Kuchcik.
 
„W Rybniku różne są dzielnice, ale najpiękniejsze są Zebrzydowice” – zachwalała w monologu swoją dzielnicę Magda Matlingiewicz z SP 12. W konkursie uczestniczyli także reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 21 w Niedobczycach, Zespołu Szkolno –Przedszkolnego nr 2 w Niewiadomiu oraz SP w Jejkowicach. Prezentacje podzielono na trzy części. W pierwszej wystąpili soliści, którzy opowiadali gwarą o wakacjach, dożynkach, szkole, gotowaniu klusek, czy pieczeniu kołocza. Były też śląskie wersje „Pana Hilarego”, czy „Lokomotywy”. W drugiej części konkursu występowały duety i tria, a na koniec zaprezentowały się liczniejsze grupy. W tej ostatniej odsłonie można było usłyszeć hit „Wodzionka”, jak i obejrzeć pokaz tańca „Trojaka”, czy scenkę „Szkubaczki”. W przerwach publiczność zajęła się tłumaczeniem słówek z polskiego na śląski i odwrotnie. W kategorii solistów pierwsze miejsce zdobyła Martyna Radecka z SP 12 za monolog „Jak Wiluś poszukoł se gryfno dziołcha”. Jury wyróżniło także: Agatę Raszczyk oraz Roberta Psotę z SP Jejkowice. Za najlepszy duet uznano Natalię Wiaterek i Natalię Berger z SP 12, które przedstawiły tekst „Wspomnienie”. Natomiast w kategorii zespołów wygrał ZSzP nr 2, który zaprezentował scenkę „Szkubaczki”, zaś wyróżnienie otrzymała SP 21 za historię „Co z niego wyrośnie”.
 
(bea)