Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (1163) Data wydania: 07.03.23
Czytaj e-gazetę

Wodzisławianka, Karolina Janetta napisała powieść dla kobiet

Karolina Janetta z Wodzisławia Śląskiego napisała książkę pt. „Jeszcze jeden raz”, która premierę będzie mieć 25 kwietnia. A my już dziś zamieniliśmy z autorką kilka słów, by dowiedzieć się czegoś więcej o publikacji.

– Jak powstała książka? Co było inspiracją do napisania książki „Jeszcze jeden raz”? Okazuje się, że codzienność autorki.

– Pomysł na książkę zrodził się w grudniu 2021 roku i wtedy zaczęła się cała przygoda. Oczywiście wcześniej podejmowałam próby bardziej lub mniej udane pisarsko, ale nigdy przedtem nie podjęłam się napisania dzieła tak obszernego i spójnego. Impulsem do stworzenia stała się otaczająca mnie rzeczywistość, co na pewno nie jest czymś wyjątkowym, ale właśnie takie codzienne „przebłyski” inspirują. Jestem zafascynowana złożonością psychiki kobiecej i pozycja ta skierowana jest głównie do kobiet – mówi autorka, Karolina Janetta.

Książka powstawała trzy miesiące. – Od pierwszego zarysu kiełkującego w głowie do napisania pierwszej strony minęło kilka tygodni, a cały okres tworzenia tekstu poprzedzony był układaniem poszczególnych scen i rozdziałów. Jeszcze wcześniej tworzyłam bohaterów, którzy spełniliby konkretne funkcje z mojej powieści. A po postawieniu ostatniej, satysfakcjonującej kropki podpisałam umowę z Wydawnictwem Replika z Poznania – komentuje autorka.

– O czym jest „Jeszcze jeden raz”?

– Główną bohaterką powieści jest Nina i taką Niną może być tak naprawdę każdy. Często w życiu przestajemy dostrzegać to, co mamy, szukając szczęścia gdzie indziej (w myśl zasady: inni to mają dobrze, a ja mam źle). To, że popełniamy błędy jest normalne i po prostu ludzkie. Takie potknięcia przydarzają się tytułowej bohaterce, jak i postaciom drugoplanowym – mówi pani Karolina. – Książka skierowana jest dla osób dorosłych przez wzgląd na sceny miłości cielesnej, których nie przedstawiłam w formie zapychaczy, a wprowadziłam bardzo intencjonalnie, by wskazać na naszą ludzką ułomność, gdy rozum ustępuje miejsca sercu, a nawet żądzy. Na wielu etapach powieści Nina mogła postąpić inaczej lub ktoś z jej otoczenia mógł zrobić coś więcej, ale tak się nie stało – dodaje.

Do czego to wszystko doprowadziło? Wyjaśni się już 25 kwietnia, w dzień promocji książki. – A jeśli wprowadzi czytelnika w chwilę refleksji, zadumę, albo skłoni do przewartościowania swoich działań to fantastycznie, niemniej jednak każde uczucie, które wzbudzi będzie dla mnie cenną lekcją, z której skorzystam w przyszłości – dodaje pani Karolina.

AgaKa


Karolina Janetta

Ukończyła bezpieczeństwo wewnętrzne z tytułem magistra, a od kilku lat pracuje w katowickiej korporacji, dzięki czemu łączy pasję z pracą. Od najmłodszych lat związana z Teatrem Wodzisławskiej Ulicy i środowiskiem artystycznym. Prywatnie miłośniczka kina grozy, suspensu i gier komputerowych. Podczas pisania potrzebuje kilku kubków kawy z mlekiem i nastrojowej muzyki w tle.