Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1129) Data wydania: 12.07.22
Czytaj e-gazetę

Bez Fundacji Wspólnota Dobrej Woli nie byłoby Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży

20 czerwca w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. odbyło się posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Stało się ono doskonałą okazją do wspomnień, gratulacji, ale i podziękowań.

POWIAT Posiedzenie otworzyła przewodnicząca Rady Joanna Rduch-Kaszuba, która powitała przybyłych gości i oddała głos staroście Leszkowi Bizoniowi. Ten podziękował za możliwość spotkania z reprezentantami środowisk osób z niepełnosprawnością. Słowa szczególnego uznania skierował do przybyłych na jego zaproszenie przedstawicielek Fundacji Wspólnota Dobrej Woli, która od trzydziestu lat działa na rzecz Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. Starosta podziękował ustępującej prezes organizacji Wiesławie Kiermaszek-Lamli za lata owocnej pracy na rzecz osób potrzebujących. Wspominał czasy, gdy pani Wiesława była najpierw naczelnikiem, a potem wójtem gminy Lubomia, z której sam się wywodzi. Podkreślał, że honorowa prezeska fundacji przez wszystkie te lata dała się poznać jako osoba bardzo skuteczna i walcząca o osoby z niepełnosprawnościami na wszelkich możliwych polach. O sprawie pisaliśmy w artykule pn. Wiesława Kiermaszek-Lamla zrezygnowała z funkcji prezesa Fundacji Wspólnota Dobrej Woli.

Naturalna zmiana u steru

Podziękowania i gratulacje otrzymała również nowa przewodnicząca Fundacji, którą została Anna Białek, była dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., w ramach którego powstały jedne z pierwszych w regionie oddziałów integracyjnych w liceum ogólnokształcącym. – Pani Anna – podobnie jak pani Wiesława – działają w fundacji niemalże od początku, dlatego zmiana przy sterach organizacji odbywa się w sposób naturalny – podkreśla Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Podczas spotkania Anna Białek zapewniła o dużej woli fundacji w rozwijaniu kontaktów z powiatowymi służbami i czerpania z ich wiedzy oraz doświadczenia, zwłaszcza na polu pozyskiwania funduszy na cele społeczne, m.in. na kulturę i sport osób niepełnosprawnych.

Wielka rola fundacji i WORiTU

Przewodnicząca rady Joanna Rduch-Kaszuba zwracała uwagę na funkcję, jaką pełniła Wspólnota Dobrej Woli w procesie zmiany sposobu myślenia o osobach z niepełnosprawnościami. – To, że dzisiaj tak, a nie inaczej postrzegamy osoby z niepełnosprawnościami, że je dostrzegamy, że nie są one już uwięzione w czterech ścianach swoich mieszkań, że pracują, uczą się, że są po prostu między nami, to wszystko duża Wasza zasługa – powiedziała Rduch-Kaszuba.

Obecne na spotkaniu przedstawicielki fundacji opowiadały m.in. o pomyśle i o walce, aby w budynku dawnego żłobka przy ul. Wyszyńskiego utworzyć ośrodek zajmujący się profesjonalną rehabilitacją dzieci i młodzieży. Ośrodek powstał przy udziale ówczesnych władz Wodzisławia Śl., ale głównie dzięki determinacji – jak to określili uczestnicy desperacji – osób i podmiotów, które powołały do życia fundację, a wśród nich największą grupę stanowili księża z kilkunastu parafii. – Do dzisiaj z usług Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży korzysta średnio ponad 500 dzieci miesięcznie z całego powiatu wodzisławskiego i spoza niego, m.in. Jastrzębia-Zdroju, Żor, powiatu raciborskiego, a nawet z okolic Katowic – zwraca uwagę Wojciech Raczkowski.

Dyrektor PCPR Irena Obiegły podkreśliła wielką rolę fundacji i WORiTU w kształtowaniu przyszłego powiatowego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. – Gdy zaczynaliśmy tworzenie powiatowego systemu pomocy osobom z niepełnosprawnościami mieliśmy tylko WORiT. Później udało się utworzyć warsztaty terapii zajęciowej i to były te milowe kroki, które pozwoliły na dalsze działania. Dzisiaj mamy 2 WTZ-y, 2 ośrodki wsparcia, domy pomocy społecznej, instytucje edukacyjne nastawione na osoby o szczególnych potrzebach itp. ale wszystko zaczęło się od tego pierwszego kroku, jakim było utworzenie przed 30 laty WORiT-u – powiedziała Irena Obiegły.

(juk)