Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1113) Data wydania: 22.03.22
Czytaj e-gazetę

Dodatek do emerytury strażaków jest, ale nie bez problemów

POWIAT Długo oczekiwany dodatek emerytalny w kwocie 200 zł, który może otrzymać każdy strażak ochotnik został przyznany ustawą o OSP. Strażacy jednak muszą udowodnić, że pełnili służbę przez odpowiedni czas. Sprawdzamy, co stanowi największy problem, przy ubieganiu się o dodatkowe 200 złotych.

Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi – ochotnikowi, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Muszą być jednak spełnione konkretne warunki, które należy udokumentować. Wymagane jest aby strażak brał udział co najmniej raz w roku przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet w akcji. Przy naliczaniu tego okresu nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego, który składa do komendanta powiatowego lub miejskiego PSP- tj organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP do której należy. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a dla kobiet od 60 roku życia.

Problem z dokumentacją

Problem, z którym borykają się strażacy to brak dokumentacji. Okazuje się, że nie było przepisów, które wymagały rejestrowania strażaków uczestniczących w akcji w taki sposób w jaki wymaga tego obecna ustawa. Praktycznie od tego roku wykaz ten będzie obowiązujący. Od roku 2012 były prowadzone pewne rejestry, jednak mogą okazać się one niewystarczające. Ustawodawca przewidział taką sytuację i wprowadził możliwość zastąpienia dokumentacji zeznaniem trzech świadków. Jednak i co do tej formy zaistniały komplikacje, gdyż według przepisów co najmniej jeden ze świadków musi być osobą publiczną i jednocześnie pracownikiem gminy w okresie co do którego będzie świadczył o udziale strażaka w akcji.

Taka sytuacja występuje w wielu, o ile nie w każdej jednostce OSP z naszego regionu. – W jednostce OSP Zawada trzy osoby spełniają kryteria ustawowe na podstawie, których mogą składać wniosek o dodatek emerytalny, we wszystkich trzech przypadkach potrzebne są zeznania świadków. Nasz zarząd stara się pomagać tym osobom w zbieraniu dokumentacji – mówi prezes OSP Zawada Janusz Rassek.

Podobną pomoc otrzymują strażacy z OSP Syrynia. W naszym przypadku osiem osób spełnia kryteria dotyczące przyznania dodatku emerytalnego, najczęstszym problemem jest poprawne przygotowanie dokumentacji. Uważam, że sama ustawa jest bardzo dobrym pomysłem gdyż za długoletnią służbę dodatek ten w pełni się należy – mówi prezes OSP Syrynia Sebastian Bauer.

Ile urzędów, tylu świadków

Zdecydowanie bardziej skomplikowaną sytuację w tym zakresie mają strażacy z gmin, które wyłączyły się z Wodzisławia Śląskiego. Tak jest m.in. w OSP Pszów, gdzie kryteria przyznania dodatku spełniają 4 osoby. Problem polega na tym, że często lata ich służby przypadają na okres zarówno samodzielności Pszowa jako gminy, jak również Pszowa jako dzielnicy Wodzisławia Śląskiego. To niestety, przy braku dokumentacji i konieczności powołania świadków, sprawia trudności, bo świadczyć musi co najmniej jedna osoba, która pracowała w urzędzie w Wodzisławiu, jak i później inna, która pracowała w urzędzie w Pszowie. Podobna sytuacja może wystąpić m.in. w Radlinie, Rydułtowach oraz w Marklowicach, które kiedyś także były częścią Wodzisławia Śląskiego.

Fryderyk Kamczyk