Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Co dalej z drogą Racibórz-Pszczyna?

11.05.2021 00:00 sub

REGION Jeszcze w maju odbędzie się pierwsze spotkanie reaktywowanej grupy roboczej d/s Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna przy marszałku województwa śląskiego. Marszałek Wojciech Kałuża będzie pełnił osobisty nadzór nad pracami grupy. Senator Ewa Gawęda z poziomu centralnego będzie lobbować o środki na budowę kolejnych etapów drogi, a jedną z szans na ich pozyskanie ma być Krajowy Plan Odbudowy.

To tylko niektóre z ustaleń środowego (5.05) spotkania grupy interesariuszy budowy RDRP. Spotkanie na zaproszenie burmistrza Marcina Połomskiego odbyło się Rydułtowach, a udział w nim wzięli marszałek Wojciech Kałuża, senator Ewa Gawęda, prezydent Dariusz Polowy, starosta raciborski Grzegorz Swoboda oraz wójtowie: Gaszowic – Paweł Bugdol, Lysek – Grzegorz Gryt, Kornowaca – Grzegorz Niestrój i Rudnika – Piotr Rybka.

Etapy realizacji budowy drogi Racibórz-Pszczyna: 8 kilometrowy odcinek od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu, dokończenie „wschodniej obwodnicy” Raciborza (luty 2022 roku), ponad 2 kilometrowy odcinek od ul. Sportowej w Rybniku do Radoszów w ciągu DW 935 (gm. Rydułtowy), odcinek do ul. Pstrązkiej (gm. Kornowac), niespełna 10 km odcinek łączący Kornowac z ul. Piaskową w Raciborzu

Zbierają niezbędną dokumentację

Trwają prace w zakresie dokumentacji projektowej dla wymienionych odcinków. Wykonano już m. in. wielowariantową koncepcję przebiegu całej trasy, raport o oddziaływaniu na środowisko i audyt bezpieczeństwa ruchu. Gotowe są projekty budowlane, w trakcie opracowywania jest dokumentacja geodezyjna i projekty wykonawcze. Rozwiązania wymaga m. in. problem kolizji przebiegu drogi z linią kolejową 176 relacji Markowice – Olza.

To będzie kosztowało...

Wartość etapów, które czekają jeszcze na realizację szacuje się na blisko 700 milionów złotych (poziom cen z 2016 r.). Kluczowe jest więc pozyskanie finansowania. Jeszcze w maju odbędzie się spotkanie grupy roboczej o której reaktywacji postanowiono w czasie spotkania.oprac. AgaKa

  • Numer: 19 (1068)
  • Data wydania: 11.05.21
Czytaj e-gazetę