Czwartek, 3 grudnia 2020

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Epidemia koronawirusa:

Potrzeba 14 mln zł na dokończenie Młodzieżowej

01.10.2019 00:00 sub

Radna sejmiku województwa śląskiego Ewa Gawęda zaapelowała do prezydenta Mieczysława Kiecy, żeby w sprawie kontynuacji remontu ul. Młodzieżowej w Zawadzie spotkał się w cztery oczy z marszałkiem województwa Jakubem Chełstowskim.

WODZISŁAW ŚL. W środę 25 września w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie odbyło się spotkanie dotyczące przebudowy ulicy Młodzieżowej, czyli DW 936. Przypomnijmy, że kompleksowa przebudowa drogi trwała przez wiele miesięcy, ale niespodziewanie umowę na inwestycję rozwiązano. Powód? Jak podał Zarząd Dróg Wojewódzkich - zbyt grząski grunt zanieczyszczony fekaliami z nieszczelnych przydomowych szamb.

– Chcemy się dowiedzieć co dalej z remontem ulicy Młodzieżowej? To najważniejsza sprawa. Ale jest jeszcze drugi aspekt. Poprawienie bezpieczeństwa na drodze przed okresem jesienno-zimowym. Przyjdą szarugi, intensywne opady deszczu i śniegu, może być gołoledź na drodze - mówił stanowczo Jan Zemło, przewodniczący rady dzielnicy Zawada i jednocześnie radny powiatowy. - Główny cel jest taki, by jak najszybciej dokończyć przebudowę. Żeby bezpieczeństwo poruszających się tą drogą nie było zagrożone - dodała Ewa Gawęda, radna sejmiku województwa śląskiego.

Spotkanie zostało zorganizowane przez radę dzielnicy Zawada wespół z radną sejmiku województwa śląskiego Ewą Gawędą, która zaprosiła urzędników Zarządu Dróg Wojewódzkich i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, by mogli odpowiedzieć na pytania obecnych na sali mieszkańców. Byli też wodzisławscy radni miejscy (Dezyderiusz Szwagrzak, Jakub Elsner, Jan Czyżak, Krystyna Warcok) oraz radny powiatowy Janusz Ballarin. Wodzisławski urząd miasta reprezentował Janusz Lipiński - dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śl.

Zwężenia, krawężniki

Radny Jakub Elsner mówił o największych utrudnieniach dla mieszkańców Zawady i Kokoszyc, jakie powstały po przerwaniu remontu Młodzieżowej. A tych nie brakuje. To m.in. niespodziewane zwężenia drogi. Do tego stopnia zaskakujące, że stanowią zagrożenie, bo nie każdy kierowca je w porę zauważy. - Widać po krawężniku, który zostały przesunięty przez siłę samochodów, które w niego uderzyły - radny Elsner pokazał wymowne zdjęcie. Do tego wysokie, niemal 10-centymetrowe krawężniki, bo brakuje warstwy asfaltu. Utrudniają one wjazd. Prócz tego drogowe uskoki i wystające studzienki oraz kratki. Ludzie boją się, że zimą woda nie będzie odpływać z drogi i zacznie się tworzyć lodowisko. Dużo swoich uwag dorzucili pozostali mieszkańcy. Na przykład brak regularności z przycinką drzew. A nawet, gdy gałęzie są podcinane, to nie zawsze zostają uprzątnięte. Ludzie narzekali też, że ZDW nie czyści odpowiednio przydrożnych rowów. - Rosną tam drzewa o średnicy 30 cm! - nie kryli oburzenia.

Przedstawiciele ZDW deklarowali, że podejmą działania, by uciążliwości były jak najmniejsze, np. zniwelują uskoki, a tam, gdzie są największe trudności z wjazdem na posesje, mogą przygotować podjazdy.

Problem z odśnieżaniem

Krytyczne głosy mieszkańców dotyczyły odśnieżania. Nie tylko drogi, ale też chodników. - Ubiegłej zimy jechał pług, odśnieżał drogę, a cały śnieg odrzucał na piękny, nowy chodnik. Nikt nie mógł przejść. Jakbym sam śniegu nie usunął, to bym nawet z domu nie mógł wyjechać - mówił jeden z mieszkańców.

Przewodniczący zarządu dzielnicy Zawada Wojciech Burda zaapelował do ZDW, żeby ul. Młodzieżowa została zakwalifikowana do dróg drugiej kategorii (obecnie jest drogą trzeciej kategorii). Taka zmiana przyczyni się do tego, że droga będzie częściej odśnieżana. - Bo zauważamy, że powiatowe drogi są szybciej odśnieżone niż wojewódzka. To przecież kwestia bezpieczeństwa. W ostatnich latach ruch na ul. Młodzieżowej zwiększył się i stąd prośba o podniesienie kategorii - argumentował Wojciech Burda. - Tym bardziej, że w stronę Kokoszyc jest podjazd i nieraz ciężarówki mają problem z pokonaniem go - mówił inny mieszkaniec. Dariusz Zabrowarny zadeklarował, że ZDW wystąpi do zarządu województwa o zmianę klasy drogi.

Najpierw pieniądze

Ze strony ZDW w Katowicach padła deklaracja: „jesteśmy gotowi, by dokończyć przebudowę Młodzieżowej”. Ale żeby to nastąpiło, najpierw w budżecie województwa na 2020 r. musi znaleźć się 14 mln zł na ten cel. Dopiero wtedy można ogłosić przetarg i wybrać firmę, która wykona zadanie. Dobra informacja jest taka, że ZDW przedstawiło już zarządowi województwa propozycję zadań drogowych do budżetu na przyszły rok. I na tej liście znalazła się Młodzieżowa. Ostateczna decyzja o zabezpieczeniu środków należy jednak do władz województwa.

Apel do prezydenta

Radna sejmiku Ewa Gawęda mówiła na spotkaniu, że wcześniej władze województwa chcą mieć jasną i klarowną informację od władz Wodzisławia odnośnie planów budowy kanalizacji w rejonie Młodzieżowej. Zaapelowała do prezydenta Mieczysława Kiecy, żeby spotkał się w tej sprawie w cztery oczy z marszałkiem województwa Jakubem Chełstowskim. Dyrektorowi Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Januszowi Lipińskiemu przekazała zaproszenie od marszałka dla prezydenta. Prezydent nie mógł być obecny na spotkaniu z Zawadzie - przebywa na planowanym od dawna urlopie. Dopiero, gdy wróci do pracy, zadamy włodarzowi miasta pytanie, czy zamierza skorzystać z zaproszenia marszałka.

– Prezydent Wodzisławia cały czas wzywa i prosi o podjęcie inwestycji - zapewniał Janusz Lipiński z Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu.

– Wygląda to tak, że województwo pisze do prezydenta, prezydent odpisuje po jakiś 3 miesiącach i dalej się to wszystko przeciąga. Zamiast doprowadzić do spotkania, porozmawiać i ustalić konkretne działania. Przerzucanie się korespondencją nie przyspieszy sprawy - stwierdziła z kolei Ewa Gawęda.

Przypomnijmy, że już w lipcu tego roku podczas wizji lokalnej w Zawadzie przedstawiciele ZDW zapewniali, że chcą dokończyć remont Młodzieżowej, ale musi być jasna deklaracja ze strony miasta odnośnie tego, czy w ciągu drogi będzie budowana kanalizacja, czy też nie będzie budowana. Dlaczego to takie ważne? ZDW wyjaśniało, że inwestycja będzie objęta 7-letnią gwarancją. Nie można doprowadzić do sytuacji, że teraz przebudowa zostanie zakończona, a później miasto wystąpi o rozkopanie jezdni, bo zamierza budować kanalizację.

Wówczas w reakcji prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śl. Wiesław Blutko poinformował naszą redakcję, że nie będzie w tym zakresie prac w pasie drogowym ul. Młodzieżowej. W latach 2017-2018 zostały bowiem wybudowane dwie przepompownie ścieków oraz rurociąg tłoczny wzdłuż ul. Młodzieżowej, umożliwiające docelowo dalsze skanalizowanie dzielnicy Zawada w Wodzisławiu Śląskim. Władzom województwa zależy jednak na rozmowie w tym zakresie z prezydentem Mieczysławem Kiecą.

Światła się sprawdziły

Mieszkańcy Zawady chwalili ZDW za montaż świateł na głównym skrzyżowaniu przy szkole i OSP. Są to światła w systemie „all red”. Zielone światło zapala się tylko wtedy, gdy kierowca jedzie z przepisową prędkością. - Światła sprawdzają się, ruch TIR-ów się spowolnił - docenili.(mak)

  • Numer: 40 (984)
  • Data wydania: 01.10.19
Czytaj e-gazetę