Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Ekonowiny: U sąsiadów mówią nie kopciuchom

09.10.2018 00:00 sub

Na ostatniej sesji Rady Miasta Racibórz radni zaakceptowali zmiany w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji. Na czym polegają poprawki? Od 2019 roku miasto nie będzie dotować kotłów na paliwa stałe.

Ja zapewniają urzędnicy, Racibórz jest liderem w działaniach zmierzających do ograniczenia niskiej emisji już od lat 90. To właśnie Racibórz jako jedno z pierwszych miast w Polsce postawił sobie za strategiczny cel zwalczanie emisji pyłów zawieszonych. Przez ostatnie lata w Subregionie Zachodnim miasto oferowało mieszkańcom najwyższe dotacje na wymianę źródeł ciepła na nowe, ekologiczne. Programy Niskiej Emisji przez szereg lat stanowiły wzór do naśladowania przez inne gminy. Od samego początku również miasto pozyskiwało w sposób ciągły środki zewnętrzne na wymianę źródeł ciepła, termomodernizacje oraz działania edukacyjne związane z tym, by przekonać ludzi do tego, że palenie odpadów jest po prostu szkodliwe. Akcje edukacyjną zaczynano od najmłodszych, ale przekaz skierowany był do wszystkich mieszkańców. Wykorzystywano w tym celu wszystkie dostępne kanały komunikacji masowej - ekologiczne treści pojawiały się na billboardach, w spotach telewizyjnych i radiowych, na szpaltach gazet, w internecie, a nawet na deskach teatrów. Przeprowadzano termodernizacje i wymianę źródeł ciepła wszystkich obiektów użyteczności publicznej, które należą do miasta. Rokrocznie przeprowadzano kompleksowe działania zmierzające do wyeliminowania niskiej emisji z kamienic należących do zasobu miasta Racibórz. Tylko w tym roku w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji wsparcie na wymianę źródeł ciepła otrzymało prawie 300 mieszkańców. Od 1998 roku wymieniono w ramach Gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz Programu Ograniczania Niskiej Emisji finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dotowano wymianę 2050 „kopciuchów”.

Miasto podejmując decyzję o całkowitej eliminacji dotowania kotłów na paliwo stałe stawia po raz kolejny na konsekwencję i po raz kolejny jest pionierem w regionie. W ramach gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji Racibórz NIGDY nie dotował wymiany źródła ciepła na piece na paliwo stałe. W konsekwencji doprowadzono tylko w tym programie do wymiany 961 pieców na nowe niskoemisyjne (gaz, prąd elektryczny, pompy ciepła, PEC). Miasto stawia na całkowitą eliminację dotowania kotłów na paliwa stałe także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom opinii publicznej, która w zdecydowany sposób domaga się walki z niską emisją.(eco)

  • Numer: 41 (934)
  • Data wydania: 09.10.18
Czytaj e-gazetę