Niedziela, 25 sierpnia 2019

imieniny: Ludwika, Luizy, Patrycji

RSS

Nagły zwrot akcji w sprawie remontu DW 933

05.09.2017 00:00 sub

WODZISŁAW ŚL., MSZANA  Mirosław Szymanek, wójt Mszany poinformował naszą redakcję o tym, że znalazły się pieniądze na przebudowę DW 933 z Wodzisławia do Pszczyny, a więc i fatalnego odcinka ul. Jastrzębskiej i Wodzisławskiej. Potwierdził to również prezydent Wodzisławia.

Zarząd Województwa Śląskiego dokonał aktualizacji listy projektów wybranych do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego i wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie jest także przebudowa DW 933. Koszt inwestycji to około 142,6 mln złotych, w tym dofinansowanie - 121,2 mln złotych. Po odwołaniach okazało się, że wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego remontu DW 933 z przedostatniego miejsca trafił na takie, które gwarantuje mu dofinansowanie - nie kryje radości Mirosław Szymanek. Wnioskodawcą był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, ale wniosek mocno popierały m.in. Wodzisław Śl. i Mszana właśnie. Dlatego wielkie było rozczarowanie, kiedy okazało się, że na liście rankingowej DW 933 wylądowała na przedostatnim miejscu.

Jeszcze w środę 30 sierpnia przy DW 933 odbyła się akcja wsparcia dla remontu tej drogi. Zebrano w sumie nieco ponad 1800 odcisków kciuka. Nie zbierano podpisów, bo jak tłumaczył wójt, byłoby to zbyt czasochłonne, a gminie zależało na tym, by wywrzeć na włodarzach województwa możliwe najszybszy nacisk. Odciski miały być też zbierane na dożynkach. - Teraz już nie ma takiej potrzeby. Pojedziemy jedynie do urzędu marszałkowskiego, żeby podziękować marszałkowi za to, że droga będzie jednak remontowana. Jestem ogromnie szczęśliwy i chcę gorąco podziękować wszystkim, którzy od lat, podobnie jak ja, zabiegali o remont tej drogi. Dziękuję marszałkowi Wojciechowi Sałudze i w-ce marszałkowi Stanisławowi Dąbrowie, prezydentowi Wodzisławia Mieczysławowi Kiecy, radnym wojewódzkim Januszowi Wicie i Bronisławowi Karaskowi, posłowi Krzysztofowi Gadowskiemu, który wiele razy jeździł ze mną do marszałka i do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Dziękuję dyrektorowi ZDW Zbigniewowi Taborowi za konsekwencję w działaniu. Dziękuję mediom, które wspierały nasze działania o remont drogi, a ostatnio mocno nagłaśniały akcję „Jesteś na TAK? Postaw swój znak”. Dziękuję wszystkim kierowcom i mieszkańcom, którzy postawili swój odcisk kciuka na znak poparcia naszej akcji - mówi wójt Mirosław Szymanek.

Zadowolenia nie kryje prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca. - To wiadomość, na którą czekałem. Jestem nią niezwykle ucieszony. Nasze wieloletnie starania przyniosą efekt, którego tak bardzo oczekują mieszkańcy miasta i okolic, którzy korzystają z ul. Jastrzębskiej. To jedna z najważniejszych dróg w naszym mieście, prowadząca do autostrady A1, dlatego też jej stan powinien być zdecydowanie poprawiony. W kwestii DW 933 jest wiele do zrobienia. Wiosną 2015 roku zwracałem się do marszałka Wojciecha Saługi o jak najszybsze, wręcz natychmiastowe, podjęcie kontynuacji prac związanych z przygotowaniem przebudowy ulic Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śląskim, jak również Wodzisławskiej w Mszanie. Wskazałem jako niezbędny do remontu dojazd do węzła autostrady A1 w Mszanie. Cieszyliśmy się, gdy zlecona została dokumentacja remontowa. To był pierwszy sukces. Zaniepokoiliśmy się mocno, gdy w czerwcu br. pojawiły się informacje, iż projekt przebudowy DW 933 trafił na listę rezerwową i remont drogi stanął pod znakiem zapytania. Byliśmy bardzo zmartwieni tą informacją. Nie wyobrażałem sobie, żeby ul. Jastrzębska miała pozostać w obecnym stanie. Podjąłem wszelkie możliwe działania, by lobbować za tą ważną inwestycją. Cieszyłem się, że przynajmniej remont ulicy Młodzieżowej był już pewny. Wierzyłem, że na Jastrzębską również przyjdzie czas. Świetna współpraca z Marszałkiem Województwa Śląskiego, otwartość na nasze problemy i jego chęć pomocy nie były tu bez znaczenia. Przyjął moje uwagi dotyczące rozstrzygnięcia konkursu. Złożył też stosowny protest w ramach procedury odwoławczej. Dziś dowiadujemy się, że był on skuteczny - komentuje prezydent. (art), (mak)

  • Numer: 36 (877)
  • Data wydania: 05.09.17
Czytaj e-gazetę