Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (830) Data wydania: 11.10.16
Czytaj e-gazetę

OSP Rogów

Konkurs na najlepszą jednostkę OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.

Ochotnicza Straż Pożarna w Rogowie powstała w lutym roku 1907. Na zebraniu organizacyjno – założycielskim wybrany został zarząd: prezes Antoni Rajda, naczelnik Augustyn Wencel, zastępca naczelnika Franciszek Rajda, sekretarz Karol Kempa, skarbnik Alojzy Frydrych, mechanik Antoni Bugla. Chrzest pożarniczy jednostka przeszła we wrześniu 1911 roku, jako pierwsza stając do gaszenia pożaru domu mieszkalnego w Zawadzie, za co otrzymała nagrodę w wysokości 20 ówczesnych marek. Pierwszy sztandar strażacki ufundowany został w roku 1929 ze składek społeczeństwa Rogowa i składek członkowskich strażaków. Uległ on zniszczeniu w okresie okupacji, a reszta sprzętu i remiza spłonęły na skutek działań wojennych wiosną 1945 roku.

Za udział i w uznaniu zasług w gaszeniu pożaru tzw. Budu przy folwarku w Bluszczowie OSP otrzymała od hrabiego Larysza nagrodę w wysokości 200 zł. W kolejnych latach rogowscy strażacy brali udział w licznych akcjach ratowniczych i zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych, między innymi przy gaszeniu lasu Bukowiny, gaszeniu pożaru budynków księcia Lichnowskiego w Krzyżanowicach, które w owym czasie znajdowały się na terenach niemieckich. W 1937 ze składek ludności i pomocy finansowej gminy zakupiona została motopompa, która krótko przed wybuchem II wojny światowej została przymusowo zabrana do Miejskiej Straży Pożarnej w Wodzisławiu.

Pierwsze pompy i wozy strażackie

W okresie okupacji działalność straży pożarnej była przymusowa, a naczelnikiem (brandmeistrem) ówczesnej „Feuerwehry” był Franciszek Bugla, jego zastępcą Paweł Kustos, mechanikiem Ludwik Gorzelnik. Działalność OSP wznowiono po zakończeniu działań wojennych, lecz ze względu na brak sprzętu pożary gaszono wiadrami. Pierwszym po wojnie naczelnikiem został Stanisław Klon, a jego zastępca Juliusz Kozieł. Jednym z pierwszych sprzętów pozyskanych po wojnie przez jednostkę był wóz konny wyposażony w pompę ręczną, który przekazany został przez firmę Lignoza z Knurowa. W roku 1950 z przydziału Komendy Powiatowej w Rybniku jednostka otrzymała motopompę. Ze względu na brak remizy posiadany sprzęt przechowywany był w zabudowaniach mieszkańców Rogowa. W latach 50–tych ubiegłego wieku jednostka wielokrotnie brała udział w gaszeniu pożarów, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i udział w pokazach. Skutkowało to tym, że Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Wodzisławiu zakwalifikowała OSP w Rogowie do kategorii jednostek typu „S”. W tym samym roku jednostka otrzymała motopompę wraz z wężami, a do przewożenia sprzętu odkupiono od OSP Lubomia wózek jednoosiowy. W roku 1958 ufundowano ze składem mieszkańców Rogowa nowy sztandar w miejsce zniszczonego.

Pierwszym samochodem strażackim był dodge, który został odkupiony od jednostki wojskowej, niestety ze względu na brak części zamiennych został on po kilku latach zezłomowany.

W roku 1968 odkupiono z kasacji od bazy transportowej w Gorzycach samochód marki lublin.

Wreszcie we własnej remizie

W roku 1972 rozpoczęły się przygotowania do budowy nowej remizy strażackiej. Powstał Społeczny Komitet Budowy Remizy w składzie: Wincenty Pora, Emil Błędowski, Alojzy Godowski, Alojzy Szweda, Augustyn Pawełek, Albert Pawełek, Alojzy Glenc, Tadeusz Błędowski, Stanisław Wiodenka, Karol Glenc, Józef Warło, Józef Kurzydem, Joachim Błędowski, Emil Glenc, Leon Jeleń, Augustyn Żydek, Juliusz Kozieł i Emil Mika. Formalności i dokumentacja zostały zakończone w 1974 roku po czym przystąpiono do budowy, do której bezinteresownie włączyło się społeczeństwo Rogowa. Budowę wspierała również gmina i PZU. Remizę oddano uroczyście do użytku 22 lipca 1979 r. Dwa lata wcześniej Komenda Rejonowa w Wodzisławiu przekazała jednostce wóz bojowy star oraz motopompę. Z kolei w roku 1982 jednostka wzbogaciła się o drugą motopompę polonia oraz węże i czapki polowe.

Gasili lasy, czyścili Odrę, ratowali dobytek

W latach 1984 – 1985 jednostka uczestniczyła w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych, powodzi oraz zbieraniu mazutu na rzece Odrze. W 1991 r. otrzymała wóz bojowy star 244 zakupiony ze środków gminy od KWK Marcel. Już w następnym roku strażacy z Rogowa brali udział w gaszeniu wielkich pożarów lasów w Olkuszu, w

Imielinie i w Kuźni Raciborskiej. 1 lipca 1995 r. OSP Rogów została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. W lipcu 1997 r. jednostka wzięła udział w zwalczaniu skutków powodzi tysiąclecia, która nawiedziła również gminę Gorzyce. W tym samym roku na okoliczność jubileuszu 90–lecia wyremontowano remizę. W ramach lipcowych obchodów jubileuszu sztandar jednostki udekorowany został Złotą Odznaką za Zasługi dla Pożarnictwa. W tym samym roku jednostka otrzymała motopompę honda, przekazaną przez gminę, a z funduszu KRSG zakupiono piłę spalinową do drewna.

Wkrótce 110. urodziny

W roku 2004 podpisane zostało porozumienie pomiędzy gminą Gorzyce a Starą Bystricą na Słowacji o wzajemnej współpracy i wymianie kulturalnej. Od tego też czasu datuje się dotychczas trwająca przyjaźń i współpraca strażaków z Rogowa z tamtejszą jednostką Dobrowolnych Hasicov. W maju 2006 r. jednostka otrzymała z Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl. samochód Łada, który przystosowano do ratownictwa drogowego. W związku z nadchodzącym jubileuszem 100–lecia jednostki, powołano Komitet Fundacji Nowego Sztandaru OSP w Rogowie, w jego skład weszli: Florian Matuszek, Ryszard Michałek, Norbert Ziedek, Alojzy Glenc, Florian Glenc, Konrad Matuszek, Tomasz Kamczyk, Mariusz Glenc, Lucjan Łuska i Jerzy Glenc. 30 czerwca 2007 r. rozpoczęły się obchody jubileuszu 100–lecia jednostki. Pożegnano stary sztandar jednostki, poświęcono zarazem nowy sztandar, ufundowany przez społeczeństwo Rogowa. Udekorowania nowego sztandaru Złotym Znakiem Związku dokonał wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP druh Jerzy Szkatuła. 18 maja 2010 rogowscy strażacy brali udział w usuwaniu przecieku na zaporze czołowej polderu Buków, której przerwanie poważnie zagrażało miejscowości Buków wraz z okolicznymi zakładami. W przyszłym roku OSP będzie obchodzić 110 urodziny.

(mak)


Sprzęt:

Na wyposażeniu jednostki znajduje się star 244 GBA – 2,5/16, łada z wyposażeniem do ratownictwa drogowego, samochód kwatermistrzowski star 200, zestaw hydrauliczny Kombi–Veber–V 400S, piły spalinowe Stihl, aparaty powietrzne Fenzy.

Członkowie

W lutym 2016 r. jednostka liczyła 26 członków czynnych, 4 honorowych i 250 wspierających.

Zarząd, wybrany w lutym 2016:

Prezes: Jerzy Glenc

Naczelnik: Piotr Kamczyk

Wiceprezes: Alojzy Glenc

Z–ca Naczelnika: Henryk Krupa

Sekretarz: Florian Matuszek

Skarbnik: Maria Matuszek

Gospodarz: Florian Glenc

Członkowie zarządu: Dariusz Krajewski, Tomasz Kamczyk

Komisja Rewizyjna:

Przewodniczący: Norbert Ziedek

Wiceprzewodniczący: Ryszard Michałek

Sekretarz: Łucjan Łuska