Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (824) Data wydania: 30.08.16
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.

Uległem wypadkowi w pracy, którą wykonywałem „na dole”, w kopalni. W związku z tym przebywałem na zasiłku chorobowym wypadkowym i na świadczeniach rehabilitacyjnych. Dwa razy do roku chodzę na rehabilitację. Czy ten okres będę musiał odpracować? Chcę się dowiedzieć, czy po ukończeniu wieku 50 lat będę musiał odrabiać skutki wypadku i świadczenia rehabilitacyjne?

Przepisy ustawy emerytalnej stanowią, że prawo do górniczej emerytury bez względu na wiek, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią przez okres, wynoszący co najmniej 25 lat.  Do okresów pracy górniczej, o której mowa, zalicza się także okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które zostało wypłacone wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenia rehabilitacyjne (okresy te muszą przypadać w czasie trwania stosunku pracy). Powyższy warunek nie dotyczy górniczych emerytur „z wieku” tj. po ukończeniu 50 i więcej lat życia. Z treści pytania wynika, że będzie Pan korzystał z emerytury górniczej po ukończeniu 50 lat życia, zatem nie bez względu na wiek.  W tej sytuacji konieczne jest „odpracowanie” zarówno okresów świadczenia chorobowego, jak i świadczeń rehabilitacyjnych, z których korzystał Pan w związku z wypadkiem w pracy, także innych okresów pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków chorobowych.


Miesiąc temu zmarł mój mąż, który był na emeryturze. Ja mam 48 lat i przyznaną III grupę inwalidzką (jako osoba częściowo niezdolna do pracy). Chciałam się dowiedzieć, czy zapis art. 70 ust 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jako osobę niezdolną do pracy uznaje też osobę częściowo niezdolną do pracy (tak, jak to jest w moim przypadku)?

W przypadku wdowy, która w chwili śmierci męża nie ukończyła wieku 50 lat ma zastosowanie art.70 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej – „ w chwili śmierci męża ukończyła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy”. Ustawodawca nie wskazuje jaka ma być niezdolność, a zatem wystarczy częściowa. Wymóg dotyczący orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy lub całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji dotyczy dzieci ( art. 68 ust. 1 pkt 3 ).