Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (820) Data wydania: 02.08.16
Czytaj e-gazetę

Najlepsza jednostka OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.

KONKURS

Patronat honorowy: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. st. kpt. mgr inż. Marek Misiura, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka.

OSP Krzyżkowice

Ochotnicza Straż Pożarna w Krzyżkowicach powstała w 1929 roku. Pierwszym prezesem został Aleksander Szmelich, a naczelnikiem Józef Pytlik. Siedzibą był budynek gospodarczy przy starej szkole podstawowej. Tam też przechowywany był posiadany przez jednostkę sprzęt pożarniczy m.in. otrzymana w 1931 r. sikawka ręczna. W roku 1936 strażacy ufundowali figurę św. Floriana dla kościoła w Krzyżkowicach. W roku 1939 po wkroczeniu do Krzyżkowic wojsk niemieckich rozwiązano polski zarząd straży pożarnej a komendantem straży mianowany został Eryk Mencel. Odrodzenie straży nastąpiło po wyzwoleniu, w roku 1945. Do 1948 roku do pożarów wyjeżdżano zaprzęgiem konnym udostępnianym przez krzyżkowickich gospodarzy. W 1948 r. OSP otrzymała motopompę DKW-Metz, którą przewożono chevroletem kupionym specjalnie z tego powodu.

Na ratunek bazylice

W listopadzie 1956 r. OSP sprzedała chevroleta po to, by w sylwestra odebrać samochód dodge z demobilu. We wrześniu 1959 r. wykonano zabudowę samochodu. Już niedługo po tym strażacy mieli okazję wypróbować auto, kiedy to 14 października tego roku brali udział w gaszeniu pożaru bazyliki św. Antoniego w Rybniku.

16 lipca 1967 r. krzyżkowickim strażakom został przekazany samochód studebacker. Z biegiem lat jednostce zaczęło przybywać sprzętu pożarniczego i 3 kwietnia 1975 r. rozpoczęto budowę nowej remizy strażackiej na miejscu starej cegielni. 2 lutego 1978 r. jednostka otrzymała z Komendy Powiatowej w Rybniku stara A-25, który pełnił służbę w jednostce do czerwca 2001 r.

Nowa remiza - wzrost popularności

Nowa remiza była gotowa 27 maja 1979 r. Przeniesienie siedziby do nowego budynku przyczyniło się do zwiększonego zainteresowania działalnością straży wśród mieszkańców Krzyżkowic. Przybyło członków, głównie wśród młodzieży. Pomimo prac związanych z wyposażeniem obiektu, przystosowaniem obejścia, remiza stała się centrum kulturalnym, wokół którego do dnia dzisiejszego toczy się życie kulturalne w Krzyżkowicach.

Pożary, powodzie

W roku 1992 swoje miejsce w historii straży znalazły pożary lasów w Libiążu i olbrzymi pożar lasów w Kuźni Raciborskiej w gaszeniu których brali udział krzyżkowiccy strażacy. Rok 1995 to duży pożar stodoły na Pszowskich Dołach. W 1997 r. strażacy zaangażowali byli głównie w walkę z powodzią. Pod koniec roku podjęli decyzją o odrestaurowaniu za własne fundusze figury św. Floriana.

Zbiórka na sprzęt

Rok 1999 to jubileusz 70-lecia powstania krzyżkowickiej straży. Ochotnicy przeprowadzili zbiórkę na zakup sprzętu i umundurowania. Za zebraną sumę 12 tys. zł kupiono m.in. dwuprzęsłową drabinę ratowniczą wykonaną ze stopów aluminium, pilarkę spalinową Husqvarna i pierwszy komplet 6 ubrań typu Nomex. Od tego czasu zaczęło się systematyczne dozbrajanie jednostki i podnoszenie poziomu wyposażenia. W roku 2001 przyjęto umową użyczenia budynek remizy od Urzędu Miasta w Pszowie. W czasie Dniami Pszowa przekazano jednostce stara 200 GBM 2,5/8 z likwidowanej Kopalni 1 Maja w Wodzisławiu Śl. Strażacy błyskawicznie przystąpili do remontu samochodu a malowanie bezpłatnie zostało wykonane w warsztacie lakierniczym Henryka i Marka Matuszek z Krzyżkowic. W tym też roku nawiązano pierwsze kontakty z czeską jednostką Sboru Dobrovolni Hasiću w Hornim Beneśovie. W roku 2002 OSP z własnych środków kupiła nysę M 522. Strażacy wyremontowali ją i przekształcili w samochód kwatermistrzowski.

Dla rozwoju Pszowa

W roku 2004 jednostka realizowała transgraniczny projekt, dofinansowany w ramach dotacji udzielonej przez Euroregion Silesia ze środków unijnych Phare. Częścią tego projektu były obchody 75-lecia powstania OSP Krzyżkowice. 23 lipca 2004 r. Rada Miejska w Pszowie przyznała OSP w Krzyżkowicach honorową odznakę „Zasłużony dla Rozwoju Miasta Pszów”.

Od 2006 r. do 2009 r., z myślą o jubileuszu 80–lecia trwał remont remizy, w większości sfinansowany przez miasto Pszów. Wymieniono podłogę w świetlicy zaplecze kuchenne i sanitariaty, przebudowano wjazd do garażu, wyremontowano same garaże i przeprowadzono termomodernizację obiektu.

W roku 2008 dzięki wyjazdowi grupy strażaków do Chorwacji, a także osobistym kontaktom druha Piotra Kosmalskiego nawiązano pierwsze kontakty z chorwackimi strażakami z miejscowości Opuzen i Metković.

W systemie KSRG

20 czerwca 2009 roku w trakcie uroczystego apelu z okazji 80-lecia powstania OSP sztandar jednostki został udekorowany złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. W trakcie tej uroczystości decyzją komendanta wojewódzkiego przekazano jednostce jelcza 315 GCBA 6/32.  W 2010 r. ochotnicy walczyli ze skutkami powodzi, pracując m.in. przy uszczenianiu wałów Polderu Buków. W roku 2010 rozpoczęto współpracę z Kołem Honorowych Dawców Krwi przy KWK „Anna”. 3 maja 2010 r. poświęcona została figurka św. Floriana, znajdująca się w świetlicy OSP, otrzymana od strażaków z Republiki Czeskiej. W tym też roku strażacy z braku miejsca w garażu sprzedali nyskę. Od roku 2011 OSP Krzyżkowice działa w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczego. W tym też roku, w lustopadzie, ochotnicy walczyli z olbrzymim pożarem zabudowań byłego PGR w Krzyżkowicach.

Budowa garażu

W listopadzie 2012 r. doszło do wymiany auta. Strażacy dostali renault midlinera GBA 2/17. Od roku 2013 OSP Krzyżkowice są organizacją pożytku publicznego. 9 lipca tego roku honorową odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej Powiatu Wodzisławskiego” otrzymali wieloletni prezes OSP Krzyżkowice Piotr Kowol i naczelnik Bogusław Elsner. Tego samego dnia strażacy wzbogacili się o nowy samochód osobowy opel vivaro, kupiony ze środków OSP i dotacji miasta. W 2015 r. rozpoczęła się budowa garażu dla trzeciego samochodu. We wrześniu 2015 r. na nadzwyczajnym walnym zebraniu zmieniono część zarządu OSP. Prezesem został Tomasz Cyranka, a zastępcą naczelnika Rafał Nikiel. Średnio rocznie jednostka notuje 20 interwencji.

opr. tora


Płetwonurkowie

W roku 2002 przy OSP Krzyżkowice została powołana do życia sekcja płetwonurków. W jej skład wchodziło 7 osób. Grupa prowadziła wspólne ćwiczenia. Dzięki kontaktom z wodzisławskim oddziałem WOPR przejęła w użyczenia ośrodek wodny w Bukowie. Ośrodek ten użytkowano do roku 2006. Po tym okresie, również ze względu na brak zainteresowania ówczesnego dowództwa komendy powiatowej istnieniem i funkcjonowaniem takiej grupy została ona rozwiązana.


Zarząd

Prezes - Tomasz Cyranka

Wiceprezes, naczelnik - Michał Elsner

Wiceprezes, Kronikarz - Michał Przybysławski

Z-ca Naczelnika, Sekretarz - Zbigniew Cieślik

Skarbnik - Marcin Kowol

Gospodarz - Rafał Elsner

Członkowie - Tadeusz Sobeczko, Tomasz Dornia, Dawid Cuber, Bogdan Moskwa, Krzysztof Prus

Komisja rewizyjna

Przewodniczący - Grzegorz Kupka

Członkowie - Jan Nikel, Jan Pośpiech