Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (802) Data wydania: 29.03.16
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Od kilku lat nie mam pracy, nie jestem też zarejestrowany w urzędzie pracy, ale chciałbym założyć sobie profil ZUS na Platformie Usług Elektronicznych. Czy to, że jestem bez pracy powoduje, że nie?

Adam

Jak najbardziej zachęcamy do założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Nie jest to skomplikowana czynność. Rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przebiega dwuetapowo. Najpierw należy zarejestrować konto na pue.zus.pl. Po rejestracji na podany adres e-mailowy będzie przysłane potwierdzenie oraz unikalny numer identyfikacyjny (login). Następny etap to potwierdzenie tożsamości w najbliższej jednostce ZUS. Większe korzyści mamy, jeśli założymy sobie profil zaufany ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Ta usługa umożliwia kontakt przez internet i nie tylko, z ZUS i innymi organami. Mając konto na PUE mamy wgląd do własnego konta ubezpieczonego. Mimo że aktualnie pan nie pracuje, na pana koncie są zapisane m.in.:

– okresy i rodzaje ubezpieczeń, jakimi był pan objęty od 1999 roku,

– informacje o pobieranych świadczeniach (np. zasiłkach chorobowych),

– informacje o składkach przekazanych na subkonto (II filar ZUS),

– okresy zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Na koncie wskazani są również płatnicy składek oraz informacja o ustalonej wartości kapitału początkowego.


Pobieram emeryturę, a jednocześnie jestem zatrudniony na umowę o dzieło. Czy to ma wpływ na możliwe zawieszenie mojej emerytury?

Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury dla świadczeniobiorcy, który nie ukończył wieku emerytalnego, wpływ ma przychód uzyskany z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Umowa o dzieło ma wpływ na zawieszenie i zmniejszenie wysokości emerytury wtedy, gdy została zawarta z pracodawcą, z którym pracownik pozostaje w stosunku pracy.


Mam 63 lata, od 20 lat jestem na rencie w KRUS. Przez sześć lat w latach 70-tych byłam zatrudniona na etacie. Z mojej wypłaty był odprowadzany ZUS, potem przez kolejne 6 lat byłam na urlopie bezpłatnym, wychowawczym. KRUS tego okresu nie uwzględnia. Czy z ZUS coś dostanę?

Ma Pani już osiągnięty powszechny wiek emerytalny. Emerytura dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. nie jest uzależniona od określonego stażu pracy, a wyłącznie od osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Na Pani wniosek ZUS może przyznać Pani prawo do emerytury, której wysokość będzie wypłacana zgodnie z wyliczeniem. Dla kobiet, które nie udowodniły 22 lat okresów składkowych i nieskładkowych nie ma gwarancji wypłaty minimalnej emerytury. Jeżeli będzie Pani spełniała również warunki do emerytury rolniczej - może Pani mieć wypłacane świadczenie zarówno z ZUS, jak i z KRUS.