Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (793) Data wydania: 26.01.16
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Przez kilka miesięcy miałem problemy finansowe w mojej firmie. Bardziej zależało mi na tym, by pracownicy otrzymali pensje, niż regulowanie składek do ZUS. Niestety dług w ZUS pozostał. Chciałem go spłacić w ratach, ale dostałem, jeszcze w poprzednim roku, odmowę z uwagi na nieuregulowanie składek finansowanych przez moich pracowników. Czy to prawda, że coś się zmieniło i mogę ponownie wystąpić z wnioskiem do ZUS?

Stały Czytelnik

Tak. Pana firma może ponownie wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zaległości na raty. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 grudnia 2015 r., możliwe jest odroczenie terminu płatności oraz rozłożenie na raty całej zaległości z tytułu składek, w tym również należności finansowanych przez ubezpieczonych (pracowników). Przed tą datą ZUS mógł odroczyć termin płatności składek lub rozłożyć dług na raty, jednak ulgi te dotyczyły jedynie należności finansowanych przez płatnika składek (pracodawcę). Natomiast składki finansowane przez ubezpieczonych, a potrącane przez przedsiębiorcę z ich wynagrodzenia, musiały zostać uregulowane przed zawarciem umowy z ZUS o udzieleniu ulgi. Warunek ten stanowił często barierę, która uniemożliwiała spłatę zadłużenia. Od 1 grudnia ub.r. przepisy te zmieniły się i pracodawca może wystąpić o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty także części finansowanej przez pracowników. Spłata należności w układzie ratalnym stanowi dogodną ulgę, bo od należności objętych umową ratalną nie nalicza się dalszych odsetek za zwłokę, a wszelkie działania egzekucyjne prowadzone przez ZUS zostają zawieszone na czas obowiązywania umowy.


Od trzech lat jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. W czerwcu osiągnę wiek emerytalny. Kiedy mam złożyć wniosek o emeryturę?

Marta

Zgodnie z ustawą emerytalną, emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do tej emerytury oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. ZUS przyznaje z urzędu emeryturę od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. Nie musi Pani składać żadnych wniosków. Przyznana z urzędu emerytura nie może być niższa niż dotychczas pobierana renta z tytułu niezdolności do pracy.


Mam 73 lata. Od szesnastu lat jestem na wcześniejszej emeryturze. Wcześniej byłem na rencie. Przez te lata nie pracowałem. Czy coś zyskam w związku z nowymi zasadami?

Czy mogę sobie przeliczyć emeryturę?

- Niestety, nie. Zmiany dotyczą głównie osób, które otrzymują emeryturę według zreformowanych zasad ustalanej z kapitału początkowego oraz składek nagromadzonych na koncie. Taka emerytura przysługuje także osobie, która urodziła się przed 1949 rokiem, ale po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego kontynuowała zatrudnienie i wniosek o emeryturę z powszechnego wieku złożyła po 2008 r. Musiała też po osiągnięciu wieku emerytalnego kontynuować zatrudnienie. Pan tych warunków nie spełnia.