Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (792) Data wydania: 19.01.16
Czytaj e-gazetę

W tej szkole matematyki można dotknąć

Kolorowe pudełka wypełnione klockami Lego. Sterta klocków. Klocki zawsze w zasięgu ręki... - to nie świąteczne marzenie kilkulatka, ale codzienność gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Rydułtowach.

RYDUŁTOWY Od września w Zespole Szkół w Rydułtowach prowadzona jest innowacja pedagogiczna. Na lekcjach matematyki i techniki gimnazjaliści korzystają z klocków Lego. Na taki pomysł wpadło troje nauczycieli: Hanna Kuzyszyn, Wojciech Koźlik i Michał Moric. - Zauważyliśmy, że uczniowie mają problem z dostrzeganiem trójwymiaru. Zastanawialiśmy się, jak to zmienić - mówią. W dyskusję włączyła się dyrektor szkoły Joanna Gapińska, która - jak przyznaje - sama jako uczennica nie zawsze radziła sobie z widzeniem trójprzestrzeni. - O ile geometria analityczna nie stanowiła dla mnie problemu, o tyle stereometria już tak - podkreśla pani dyrektor. Po wielu rozmowach padło więc pytanie: „a może klocki Lego?”.

Klocki w algebrze i procentach

Szkoła zakupiła zestawy większych i mniejszych klocków Lego. Teraz lekcje matematyki wyglądają zupełnie inaczej. Uczniowie reagują z zaciekawieniem, a nauka trudnego przedmiotu ma w sobie dużo więcej z przyjemności, niż z obowiązku. Stereometria, algebra, procenty, układy równań nie są wcale straszne. - Najpierw uczniowie wybierają zestawy, na których później pracują. Rozkładają klocki na ławkach. Można powiedzieć, że jest to dla nich chwila zabawy i moment wytchnienia. Ale dzięki temu później są bardziej kreatywni i mają inne nastawienie. Czasami sami nie zdają sobie sprawy, jak trudne zadania rozwiązują. Nawet przeciętni i słabsi uczniowie - chwali swoich podopiecznych Hanna Kuzyszyn, nauczycielka matematyki.

Prostopadłościan z każdej strony

Klocki Lego wykorzystywane są również na zajęciach technicznych. - Są przydatne do kształtowania wyobraźni przestrzennej. Ułatwiają wszelkie działania związane z rzutowaniem brył. Kiedy uczeń wybuduje z klocków na przykład prostopadłościan, to może zobaczyć go z każdej strony. Wtedy łatwiej jest mu przenieść obraz bryły na papier. Wcześniej kłopotem było też wykonywanie przekrojów brył. Teraz można oderwać część klocków od wybudowanego modelu i przekonać się, jak w środku wygląda bryła - wyjaśni Wojciech Koźlik, nauczyciel zajęć technicznych.

Wojciech Koźlik dodaje, że klocki mają też korzystny wpływ na planowanie i umiejętność gospodarowania zasobami. - Zadaniem uczniów było stworzenie różnych budowli. Mieli określoną pulę klocków i musieli tak zaplanować pracę, żeby wystarczyło im materiałów. Przyznam, że początkowo nie wszystkim się udało, ale przedyskutowaliśmy temat, zastanawialiśmy się co można ograniczyć, gdzie zaoszczędzić. Skutecznie - puentuje Wojciech Koźlik.

(mak)