Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (751) Data wydania: 31.03.15
Czytaj e-gazetę

Pokój wam!

Znowu nadchodzi czas świętowania uroczystości Świąt Wielkanocnych. Treść tych Świąt związana jest z prawdą wiary o zmartwychwstaniu Chrystusa. W okresie wielkanocnym często pojawia się słowo „pascha”. To słowo oznacza „przejście”.

Żydzi obchodzili święta paschalne na pamiątkę wyjścia narodu izraelskiego z niewoli egipskiej. Zanim Bóg wyprowadził naród izraelski pod przewodnictwem Mojżesza z Egiptu, wtedy ostatnią plagą jaka z woli Boga dotknęła Egipcjan miała być śmierć wszystkich pierworodnych w Egipcie. Znakiem rozpoznawczym dla rodzin hebrajskich miał być baranek paschalny, którego żydzi spożywali tej nocy, a jego krwią mieli naznaczyć oddrzwia swoich domów. Ten znak miał być dla rodzin hebrajskich znakiem ochronnym, by nie dotknęła ich egipska plaga.

Święta Wielkanocne w pewnym sensie są wezwaniem skierowanym do każdego z nas, byśmy na nowo odkryli dobro, które jest w nas i które każdy z nas czy to w życiu osobistym, czy rodzinnym, czy społecznym zdolny jest urzeczywistnić - i wydaje się, że to jest treść naszego przejścia, naszej paschy, mimo trudności, krzyży i przeciwności, które niejednego z nas mniej lub bardziej boleśnie dotykają. W tym miejscu każdy z nas może wpisać historię swojego życia, swych radości i smutków, swego cierpienia, a może i choroby, które mimo wszystko można prześwietlić nadającą sens całemu naszemu życiu tajemnicą Zmartwychwstania Pańskiego, tajemnicą ostatecznego zwycięstwa dobra, tajemnicą przekraczającą granice naszej doczesności.

Ta nadzieja i wiara w zwycięstwo dobra nad złem dotyka życia naszych rodzin tak bardzo zatroskanych o swój byt i narażonych na wiele prób, takich jak rozłąka z powodu troski o codzienny chleb, zagrożonych propagandą, która nieraz nie docenia wartości takich przymiotów małżeństwa jak jego jedność, nierozerwalność, których fundamentem jest autentyczna miłość. W tym miejscu można by było znowu wpisać historię niejednej szczęśliwej rodziny, która mimo wszystkich przeciwności zaufała Bogu, ale i tragedię niejednej nieszczęśliwej rodziny, której tego zaufania zabrakło, a pycha ludzka i szukanie tylko swego, przekreśliło tę miłość, która była na początku ich życiowej drogi.

Zwycięstwo dobra nad złem ma swoje odbicie w życiu społecznym. Wiele można by w tym miejscu mówić i pisać. Pozwólcie, że ograniczę się do krótkiej refleksji z naszego podwórka. W osiedlowym czasopiśmie „Pod wspólnym dachem” możemy przeczytać o wielu inicjatywach, które podejmuje się, by nasze życie było lepsze spokojniejsze, bardziej radosne. Dbałość o estetykę naszych domów i osiedli, o nowe miejsca sąsiedzkich spotkań i rekreacji, place zabaw dla dzieci, miejsca dla zdrowotnej rehabilitacji, których przybywa i wiele innych inicjatyw ze strony zarządu i samych mieszkańców, to raduje. Cieszy nas to, że na szerszym forum powiatu, województwa, a nawet kraju nas widzą i doceniają. Osobiście w swojej refleksji odkrywam nieraz tę prawdę, że właściwie idea spółdzielczości była gdzieś w zamyśle Boga. Zwracał na to uwagę już nasz papież św. Jan Paweł II, a kontynuuje tę myśl papież Franciszek. Bóg stwarzając świat dał go w posiadanie człowiekowi: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Człowiek wykorzystując swoje uzdolnienia może rzeczywiście odkryć w tym świecie wiele dobra, które mu służy i czyni nasze życie coraz lepszym. Jednak ten sam człowiek jest zdolny zniszczyć świat i środowisko w którym żyje. W tym miejscu odnajdujemy związek z ideą spółdzielczości - także mieszkaniowej. Społeczność potrzebuje ludzi, którzy z wielkim poświęceniem koordynują wszelkie wysiłki ku dobru wspólnemu i przyczyniają się do pomnożenia tego dobra. Jednak na to dobro składa się autonomiczna działalność każdego członka społeczności.

Podzielamy radość z dokonanego dobra, pracowitość wielu zaangażowanych ludzi, ale i troskę o to, by te wysiłki były należycie doceniane, o to, by nie było już w naszym środowisku aktów bezmyślnego wandalizmu i bezwartościowego niszczenia tych wartości, które są dziełem ludzkiej pracy i dziełem dobroci serc ludzi poświęcających się dla innych. W tym kontekście jakże wartościowe są słowa Szanownego Pana Prezesa, który mówi, że cieszymy się z naszych dokonań, a wyróżnienia traktujemy jako nowe wezwanie do dalszej rzetelnej pracy i służby dla dobra wspólnego. W tym miejscu odnajduję związek naszej społecznej i spółdzielczej problematyki z Bożymi zamysłami względem człowieka, a w konsekwencji z nadchodzącymi Świętami Paschalnymi, Świętami Wielkanocnymi.

ALLELUJA!”

Ks. Józef Moczygęba.