Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (747) Data wydania: 10.03.15
Czytaj e-gazetę

Pszczelarze apelują: - Trzeba uzupełnić straty w drzewostanie

Modernizacja linii kolejowej Wodzisław-Chałupki może okazać się katastrofą dla miejscowej populacji pszczół

GORZYCE  Hodowcy zrzeszeni w Kole Pszczelarzy w Gorzycach wskazują wprost: - Działania dla przeprowadzenia modernizacji linii kolejowej czynią ogromne spustoszenia w zasobach pożytków pszczelich naturalnie występujących w przyrodzie! O co konkretnie chodzi? Pszczelarze tłumaczą, że podczas remontu torowiska wzdłuż całej linii wykarczowany został pas o szerokości 20 metrów. W pasie tym, przy przejezdnych dotychczas torach rosły połacie malin i jeżyn oraz dzikich róż, obficie oblatywanych przez pszczoły. Owady te korzystały również z pyłków wierzb, rosnących przy torach. Ich brak niekorzystnie odbije się na pszczelich rodzinach. Jak zaznaczają pszczelarze z wyciętych drzew i krzewów korzystały również inne owady z rodziny pszczołowatych, coraz rzadziej występujące w przyrodzie, które stanowią dziedzictwo przyrodnicze gminy.

Park z pożytkiem dla pszczół

Hodowcy pszczół zaznaczają, że rozumieją konieczność modernizacji linii i związane z tym wymogi. Apelują jedynie o uzupełnienie strat, jakie przyniosła wycinka wzdłuż torowiska. I nie tylko tam. - Kiedyś nasadzenia drzew takich jak lipa odbywały się dość regularnie. Dziś tylko się je wycina – mówi Grażyna Klon, działaczka Koła Pszczelarzy w Gorzycach. - Ostatnio taka wycinka miała miejsce chociażby na cmentarzu w Gorzycach. Wycięto zdrowe lipy. Pszczoły nie będą miały skąd czerpać pyłków – dodaje Alfred Świtała, pszczelarz z ponad 30-letnim stażem. Dlatego chcą by gmina podjęła starania o zapewnienie pożytków pszczelich i poparła pomysł rady sołeckiej Czyżowic, by w sołectwie tym na terenach zielonych przy torach nieopodal ulicy Dworcowej powstał park tematyczny. Zostałyby tam zasadzone drzewa, krzewy, rośliny miododajne i pyłkodajne oraz powstałyby ścieżki edukacyjne. Zaletą parku byłoby to, że w promieniu trzech kilometrów znajduje się kilkadziesiąt pasiek. Doskonale więc mógłby służyć pszczołom, które znalazłyby tu niezbędne drzewa i krzewy. Ponadto park miałby powstać na terenie, którego właścicielem jest gmina. - Tam zgodnie z planami miał powstać park sołecki. Z tematu tego jednak zrezygnowaliśmy. Nie chcemy wyciągać od gminy pieniędzy na wyposażenie parku w infrastrukturę. Nie potrzebujemy by gmina robiła tam ławeczki czy lampy oświetleniowe. Nie chodzi nam o taki park jak np. w Bluszczowie, ale o spokojne miejsce odpoczynku, które sami będziemy powoli wyposażać – mówi radny Marian Jureczka, sołtys Czyżowic.

Wójt odpowiada: „W gminie nie brak drzew”

Swój apel przedstawiciele pszczelarzy odczytali podczas sesji rady gminy. Wójt Daniel Jakubczyk podszedł do niego dość sceptycznie. Zauważył, że na zebraniu sołeckim w Czyżowicach sprawa ta była poruszana i wyszło na to, że społeczność sołectwa jest w tej kwestii podzielona. Jedni parku chcą, inni nie widzą potrzeby jego tworzenia, bo w miejscowości i tak jest dużo terenów zielonych i zalesionych, przez co ciągle przybywa dzikiej zwierzyny. Wójt wyjaśnia, że sam również nie jest zwolennikiem tworzenia parku, tyle że z nieco innego powodu. - W kampanii wyborczej zaznaczałem, że jestem przeciwny tworzeniu nowych przestrzeni publicznych. Ich utrzymanie generuje koszty. Nie wierzę, że taki park nie będzie wymagał nakładów na budowę i utrzymanie. To będzie miejsce publiczne, nie może być byle jakie. Choćby kwestia odpowiedzialności cywilnej. Jak można wyobrazić sobie park bez oświetlenia. Co będzie jeśli komuś stanie się tam jakaś krzywda? - pytał Jakubczyk. Dalej argumentował, że w gminie nie brak drzew. - Aleja drzew powstała przy Nautice, jest aleja nasadzeń w Osinach. Mamy obszary leśne w parku w Gorzycach przy pałacyku myśliwskim, jest Szwajcaria Czyżowicka – argumentuje wójt.

Tereny dla przedsiębiorcy

Ale Jakubczyk przyznaje również, że do gminy wpłynął wniosek od prywatnego przedsiębiorcy o wydzierżawienie terenu, na którym miałby powstać park tematyczny. Przedsiębiorca chciałby tam prowadzić działalność gospodarczą. - Tu już nie chodzi tylko o korzyści z tytuły dzierżawy dla gminy, bo te mnie akurat najmniej interesują. Chcemy stawiać na przedsiębiorczość. Ważniejsze są ewentualne miejsca pracy czy wpływy z podatków – wyjaśnia wójt. Zapewnia jednak, że los pszczół czy w ogóle ekologii nie jest mu obojętny. Zapowiedział przeprowadzenie akcji edukacyjnej, zachęcającej mieszkańców do nasadzeń drzew liściastych oraz krzewów, w miejsce popularnych do tej pory iglaków. Ale pszczelarze takim rozwiązaniem nie do końca są zachwyceni. - Nie czarujmy się. Nikt z mieszkańców nie zasadzi np. lipy – uważa Grażyna Klon.

Artur Marcisz