Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (747) Data wydania: 10.03.15
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS


Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Proszę o informację czy przysługują mi prawa emerytalne (po 25 latach pracy w kopalni) jeżeli połowę miesiąca, czyli np. na 22 dni miałem 11 zjazdów pod ziemię. Resztę dni ze względu na dużo obowiązków jestem zmuszony spędzać w biurze na powierzchni. Bardzo proszę o odpowiedź chciałbym w odpowiednim czasie zareagować. Na pewno zależy mi na prawach do emerytury po 25 latach pracy w kopalni.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy emerytalnej pracownik, który udowodni 25 lat pracy górniczej, wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, może przejść na emeryturę górniczą bez względu na wiek.  Taki stan rzeczy dotyczy jednak przede wszystkim pracowników dołowych, zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz  pracowników dozoru średniego.

Inne warunki obowiązują pracownika, który nie wykonuje pracy górniczej w pełnym wymiarze czasu pod ziemią, a jak Pan podał w pytaniu – połowę zjazdów pod ziemię w miesiącu. Z treści Pana pytania nie wynika, jakie zajmuje Pan stanowisko, istotny jest również wiek (rok urodzenia), aby chociaż w przybliżeniu określić, jakie warunki obowiązują w Pana przypadku.

Może Pan wystąpić z wnioskiem o ustalenie uprawnień do emerytury górniczej, bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy, do właściwego terytorialnie oddziału ZUS, który wyda decyzję, zawierającą informację o zaliczonych do uprawnień okresach pracy górniczej.


Prace górniczą podjąłem w lipcu 1988 r. Nadal pracuję. W roku 1992 odbyłem zasadniczą służbę wojskowa w wymiarze 12 miesięcy. Służby kopalniane po złożeniu przeze mnie zapytania odnośnie liczby dni chorobowego poinformowały mnie, że posiadam 238 dni chorobowego do odpracowania i teraz mam pytanie, bo według moich wyliczeń liczba chorobowego jest to zdecydowanie wyższą, bo 276 (posiadam wszystkie paski zarobkowe z wszystkich lat gdzie jest zapisana liczba dni L-4), czy może L-4 przypadające w sobotę lub niedziele nie jest liczone do tzw. odróbki? Np. 16 dni L-4 w tym 4 dni świąteczne których nie odrabiamy (tylko tzw. czarne dni)? Jeśli to nie błąd naszych służb to skąd taka różnica?

Pana pytanie dotyczy danych (w tym przypadku liczby dni korzystania ze zwolnienia lekarskiego),  zawartych w dokumentacji sporządzanej i prowadzonej przez właściwą i odpowiedzialną w tym zakresie komórkę administracji kopalni. Nie jest zatem możliwe, aby ZUS zajął w tej sprawie stanowisko, kwestie te podlegają resortowym i wewnętrznym uregulowaniom, obowiązującym w zakładach pracy.

W celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości opisanych w pytaniu, winien się Pan zwrócić bezpośrednio do właściwej komórki administracyjnej w swojej kopalni.