Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (736/737) Data wydania: 23.12.14
Czytaj e-gazetę

Nasze szopki w konsulacie RP w Czechach

Szopki z naszego powiatu wprowadzają świąteczny nastrój w Konsulacie Generalnym RP w Ostrawie

GORZYCE, LUBOMIA Szopki, które trafiły do Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie powstały w ramach czesko–polskiego projektu „Szopki bez granic”, realizowanego przez Centrum Rodziny i Opieki Społecznej w Ostrawie oraz gminę Gorzyce. W projekcie po polskiej stronie brały też udział gminy Lubomia oraz Krzyżanowice. W sumie w ramach projektu powstało 450 szopek, a do ostrawskiego konsulatu trafiło 6 szopek z naszego powiatu. – Trzy szopki pani konsul wybrała osobiście, trzy kolejne wybrałem dla niej ja – mówi Józef Burszyk, znany w naszym regionie rzeźbiarz z Bełsznicy, który był polskim animatorem projektu. Na biurko w gabinecie konsul Anny Olszewskiej trafiła szopka Emilii Szczotok z Lubomi. Z kolei salon, w którym konsul przyjmuje swoich gości zdobią szopki z Bluszczowa, Rogowa, Turzy, Gorzyc i Czyżowic.

Czesi tak nie potrafią

Józef Burszyk wraz z Czechem Jiři Cvešperem z czeskiego Stowarzyszenia Miłośników Szopek prowadził warsztaty, na których dzieci i młodzież uczyły się tworzenia szopek. Cvešper to niestrudzony propagatorem szopkarstwa na przygranicznych terenach Republiki Czeskiej, Polski i Słowacji. – Zainteresowanie prowadzonymi przez niego warsztatami było ogromne. Bardzo zaangażowali się nie tylko uczniowie naszych szkół, ale również nauczyciele, instruktorzy domów kultury, również rodzice i dziadkowie, bo przecież taka szopka to nieraz dzieło będące efektem pracy nie tylko dziecka, ale również jego opiekunów – podkreśla Józef Burszyk. Dzięki temu efekt był niesamowity, a każda ze 150 polskich szopek wyjątkowa.

Inna liga

– Czesi i Słowacy, którzy w tym projekcie zrobili dwa razy więcej szopek od nas, sami przyznają, że nasze szopki to jednak zupełnie inna liga. Wyróżnia je wystrój, ogólny artyzm. Są wykonane z różnych materiałów, różnej wielkości. Im podoba się nasza pomysłowość, bogactwo artystyczne, które moim zdaniem jest efektem tego, że my na tworzenie tych szopek patrzymy jednak w wyjątkowy, taki uduchowiony sposób, przez pryzmat naszej wiary. Oni tak już nie potrafią. Ich szopki są wykonane jakby według jednego szablonu – podkreśla Burszyk, który sam przed kilkoma laty wyrzeźbił w drewnie ogromną szopkę z postaciami metrowej wysokości. 

Artur Marcisz