Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (733) Data wydania: 02.12.14
Czytaj e-gazetę

Spiesz się powoli

Pisząc o prędkości należy właśnie zacząć od tego powiedzenia. Nie oznacza to wcale, że powinniśmy jeździć tylko powoli. Poza powszechnym zjawiskiem wymuszania pierwszeństwa przejazdu, powszechnym zjawiskiem na naszych drogach jest przekraczanie dozwolonej prędkości. Na dowód tego przytoczę sytuację, która potwierdzi moje spostrzeżenia. Wykorzystałem moją jazdę do wykonania czegoś, co potocznie nazywamy „testem”.

Wyprzedzali wszyscy

Oto relacja z tego przejazdu na poszczególnych odcinkach dróg którymi się przemieszczam. Ruszam samochodem z Kokoszyc do Rybnika przez Centrum. Postanowiłem kontynuować jazdę z obowiązującą dopuszczalną prędkością, to znaczy 50 km/godz, gdyż taka prędkość obowiązuje na całej trasie. Byłem jedynym uczestnikiem ruchu na tej trasie jadącym z taką prędkością. Byłem wyprzedzany przez wszystko co się „ruszało na drodze”.Miałem takie wrażenie, że wszyscy z politowaniem patrzą na mnie, sądząc że mam zapewne problemy z silnikiem, że jestem nowicjuszem lub mam zamiar się zatrzymać i tylko szukam odpowiedniego miejsca. Wynika z tego, że wszyscy, którzy mnie wyprzedzili, nie przestrzegali obowiązującej prędkości. Nic dodać, nic ująć. Ktoś pewnie powie - no tak ale wtedy do Rybnika dojadę za 3 godziny. Zgoda, ale jak się to ma do obowiązującego przepisu o dopuszczalnej prędkości?

Prędkości się sumują

Niestety, musimy zdać sobie sprawę, że w przypadku spowodowania wypadku drogowego rozliczani będziemy z obowiązującej na tym terenie prędkości. Czy myślimy o tym, że przy zderzeniu z innym pojazdem jadącym z taką samą prędkością te prędkości się sumują. A to ma przecież istotne znaczenie. Ostatnio w telewizyjnych migawkach pokazano nam skutki wypadku w zderzeniu z przechodniem przy przekroczeniu tylko o 10 km obowiązującej prędkości. Pieszy nie miał żadnych szans. Tam gdzie kierowca zachował obowiązującą prędkość, życie tej osoby zostało uratowane. Czy dochodzi to do naszej świadomości?

Warunki, nawierzchnia, rzeźba

Pisząc o prędkości, mam na myśli prędkość bezpieczną, czyli dostosowaną do istniejących warunków i sytuacji na drodze. Dobierając więc prędkość należy brać pod uwagę warunki atmosferyczne jak deszcz, śnieżycę, gołoledź, mgłę, silny wiatr, rodzaj nawierzchni (asfalt lany, chropowaty, kostka brukowa, klinkierowa, nawierzchnia betonowa, gdzie ważną rolę odgrywa wskaźnik tarcia). Ważna jest również rzeźba terenu, wzniesienia, strome zjazdy, łuki, zakręty, natężenie ruchu oraz własne kwalifikacje, praktyka w kierowaniu, czas spędzony za kierownicą, własne samopoczucie. Przy zróżnicowanych obciążeniach układ hamulcowy zachowuje się inaczej. Im bardziej obciążony pojazd, tym mniejsza skuteczność hamowania.

Komórka, wóda, papieros

Do tego wszystkiego trzeba dodać jeszcze tych, którzy przy nadmiernej prędkości w prawej ręce trzymają komórkę, w lewej usiłują przytrzymać kierownicę i zapalać papierosa. No i tych najgorszych, którzy zasiadają za kierownicą pijani, bo to im się wydaje, że droga należy tylko do nich. Są jeszcze ci, którzy kupili zdezelowane z giełdy pojazdy, pozakładali do nich rury kanalizacyjne zamiast normalnych rur wydechowych. Okopcili szyby, aby byli nierozpoznawalni w czasie pijackiej jazdy. I jeszcze jedno bardzo ważne - to zachowanie odpowiedniego bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Nie rozumiem tych kierowców, którzy kurczowo trzymają się „kufra” poprzedzającego pojazdu, nie przewidując tego, że jadący przed nami pojazd ma prawo do nagłego, gwałtownego hamowania w uzasadnionych przypadkach. Najechanie na tył tego pojazdu to prawie w stu procentach nasza wina i o tym trzeba pamiętać.

Władysław Szymura
Były wieloletni wykładowca,
instruktor szkolenia kierowców