Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (732) Data wydania: 25.11.14
Czytaj e-gazetę

Niezwykła wystawa o uciekinierach z PRL

W Gimnazjum im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy można oglądać wystawę poświęconą ucieczkom Polaków na Zachód w okresie komunizmu

GOŁKOWICE Wystawę pomógł zorganizować Instytut Pamięci Narodowej, a poprzedziło ją spotkanie pracownika naukowego IPN Moniki Bartlik z uczniami gimnazjum. - Nasz nauczyciel Marcin Nowak współpracuje z IPN. Dzięki temu udało nam się zaprosić pracownicę Instytutu do nas z tą wystawą. Zrobiliśmy spotkanie dla gimnazjalistów, które spotkało się z wyjątkowym zainteresowanie z ich strony – wyjaśnia Waldemar Paszylka, dyrektor Zespołu Szkół w Gołkowicach. Tłumaczy, że ta wyjątkowa lekcja historii była dla gimnazjalistów niczym opowieść z kosmosu. - Opowiadała o tym, że między państwami były fizyczne granice, które były patrolowane, przeorane, że był drut kolczasty, nierzadko pod napięciem. Dla młodzieży, która urodziła się w wolnej Polsce, gdzie teraz nie ma granic to coś zupełnie nieprawdopodobnego – podkreśla dyrektor szkoły.

Za próbę przejścia granicy płaciło się życiem

Wystawa ilustruje m.in. różne sposoby ucieczek ze zniewolonego kraju. Jedni próbowali przedostać się na wyspę Bornholm, zdarzały się przypadki uprowadzenia samolotów pasażerskich, które później lądowały w Berlinie Zachodnim. Sposobów było wiele, ale ucieczka nie była łatwa, a utrudniał ją fakt, że komunistyczna Polska znajdowała się wewnątrz bloku państw zniewolonych przez Związek Radziecki. By dostać się na Zachód trzeba było więc przekroczyć kilka granic. Nierzadko próby te kończyły się dla uciekających tragicznie. Na wystawie znajdują się nazwiska 29 osób, głównie 20-, 30-letnich, które zginęły próbując uciekać przez południową granicę z Czechosłowacją. - Wtedy granica była opleciona drutem kolczastym, znajdującym się pod napięciem kilku tysięcy woltów. Co ciekawe na drutach nie było napisów informujących o tym, że są one pod napięciem. Dlatego stawały się dla uciekinierów prawdziwą pułapką – opowiada dyrektor Paszylka.

Tu też granica była patrolowana

Wystawa znajduje się w hallu gimnazjum i jest dostępna nie tylko dla uczniów, ale również osób z zewnątrz. Do Gołkowic trafiła nieprzypadkowo. Miejscowość leży przy granicy z Czechami, znajduje się tutaj przejście graniczne. Dawniej w sąsiednim Godowie funkcjonowała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, których zadaniem było przeciwstawianie się nielegalnym próbom przekraczania granicy. Dziś w dawnej strażnicy znajduje się Gminna Bibliotek Publiczna i ośrodek zdrowia. Granicę można swobodnie przekraczać. Ale wciąż żyją ludzie, którzy doskonale pamiętają, przechadzające się po tej i tamtej stronie Olzy i Piotrówki patrole z psami.

Wystawę warto odwiedzić. Czasu pozostało niewiele, bo tylko do 25 listopada.

(art)