Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (731) Data wydania: 18.11.14
Czytaj e-gazetę

Na kogo Pan/Pani głosował/a?

Sonda wyborcza

Beata Augustyniak-Stonoga, Pszów
Poprzez te wybory samorządowe decydujemy o ludziach, którzy będą nas reprezentować, będą robić coś dla nas. Dobrze, że w Pszowie mamy aż pięciu kandydatów na burmistrza, bo to oznacza większy wybór i można naprawdę znaleźć osobę, która będzie reprezentować nas godnie.

Damian Wawrzyńczyk, Rydułtowy
Każdy powinien iść i głosować! Ja nie znam tych, którzy startują, osobiście, wiem tylko, co deklarują. Mnie zależy, żeby rządzili nami ludzie doświadczeni życiem. Młody, nawet wykształcony człowiek, tego doświadczenia życiowego nie ma, a ono jest dla mnie najważniejsze. Dlatego głosuję na sprawdzone osoby.

Mirosława Kowol, Rydułtowy
Te wybory są niezwykle ważne. Rydułtowy to taka moja mała ojczyzna. Dobry wybór burmistrza i radnych, którzy zarządzają naszym miastem, to lepsza przyszłość dla tego miasta. Mój wybór jest przemyślany. To wybór lepszego miasta, lepszego Śląska. Jestem zadowolona z obecnych rządów, więc głosowałam na Kornelię Newy. Głosowałam też na osoby, który chcą robić coś dla ludzi, nie dla siebie. Na takich kandydatów postawiłam. 

Zdzisława Keler, Pszów
Mieszkam tu, w Pszowie, tu żyję, więc te wybory są dla mnie bardziej istotne niż do parlamentu czy Europarlamentu. Nie zdradzę, na kogo głosowałam, ale dzwoniłam, zachęcałam znajomych, żeby oddali głos na tego samego kandydata, co ja.

Jadwiga Maroszek, Marklowice
Jestem schorowana, ale musiałam tu przyjść i zagłosować. Inaczej sobie nie wyobrażam. Mamy jednego kandydata na wójta, ale takiego człowieka to nie ma i nie będzie. Jak długo będę żyć, tak długo będę na niego głosować. Choćby byli inni kandydaci, bo Tadeusz Chrószcz jest bardzo dobry, gospodarny, uczciwy i ludzi szanuje.

Weronika Grzywacz, Radlin
Na te wybory przyjechałam specjalnie z Krakowa, gdzie studiuję. Poczuwam się do tej wspólnoty samorządowej, więc chciałam zagłosować. Szczególnie, że w tych wyborach można wypowiedzieć się o lokalnych sprawach, o wszystkim, co nas dotyczy. Dobrze, gdyby nowe władze skupiły się na tym, by powstawały tańsze mieszkania dla młodych i aby wspierały rozwój miejsc pracy, ponieważ mnóstwo osób wyjeżdża z Radlina i nie wraca, bo nie mają tu pracy.

Małgorzata Bielec, Adam Bielec, Pszów
Chodzimy na każde wybory, bez wyjątku. Każdy powinien spełniać swój obywatelski obowiązek i głosować, bo najbardziej denerwuje nas to, kiedy ktoś mówi, że rządzą nami tacy czy owacy, a okazuje się, że w ogóle nie brał udziału w wyborach.

Tomasz Wawrzyniak, Radlin
Właśnie wybieramy osoby, które będą za nas podejmowały decyzje dotyczące miasta, powiatu czy województwa. Od kolejnych władz oczekiwałbym większego kontaktu ze społeczeństwem i większego słuchania ludzi. Myślę, że taki jest kandydat, na którego zagłosuję, czyli pan Piotr Cybułka.

Joanna Zniszczoł, Radlin
Uczestniczę we wszystkich wyborach, a od nowych władz oczekiwałabym świeżego, całościowego spojrzenia na Radlin. Ale zachowam dla siebie, na kogo głosowałam.

Justyna Doleżych, Rydułtowy
Wybory samorządowe są mi bliskie i ważne, bo zwycięzcy będą decydować o naszym mieście, moim otoczeniu. Od przyszłych władz oczekuję m.in. tego, by walczyły o remonty głównych dróg, przede wszystkim wojewódzkich, na które miasto nie ma wpływu. Ważne też, by sprzyjały rozwojowi miejsc pracy. Jeśli chodzi o wybór burmistrza, to głosowałam na Kornelię Newy, bo podoba mi się jej dotychczasowa praca.

Jan Czerny, Marklowice
Taki deszcz, a przyszedłem na wybory, żeby zagłosować. Więc są dla mnie bardzo ważne. Niech w nowej kadencji robią to, co zostało zaczęte, bo nie da się ukryć, że robią. Chodzi o kontynuację. 

Andrzej Kowalski, Mszana
- Po wyborach oczekuję kontynuacji tego, co się dzieje. Chodzi o to, że w inwestycjach się dużo dzieje i żeby tak było dalej. Żeby gmina nie stanęła w miejscu.

Weronika Mika, Marklowice
W naszej społeczności musimy mieć kogoś odpowiedniego na odpowiednim miejscu. Ja mam już swoich stałych, sprawdzonych ludzi, których warto popierać. Mamy też tylko jednego kandydata na wójta, ale nie widzę na tym miejscu nikogo innego.

Tomasz Kwiecień, Wodzisław Śl.
Spodziewam się zmian po wyborach. Powinny pójść w lepszym kierunku. Z punktu widzenia młodego rodzica mam na myśli politykę prorodzinną. Mało żłobków, mało miejsc w przedszkolach. Stoczyliśmy z małżonką bardzo dużą batalię w tym roku, żeby nasze dziecko się dostało, mimo, że oboje pracujemy. Od początku wiedzieliśmy na kogo głosować. Uczestniczyliśmy w referendum za odwołaniem, więc w przypadku prezydentury w grę wchodziła nowa osoba - pan Kania.

Emilia Szczypka, Skrzyszów
W kolejnej kadencji oczekiwałbym większej aktywności władz w sferze kultury, żeby więcej się działo, było więcej imprez kulturalnych. Myślę też, że jak każdy mieszkaniec Skrzyszowa chciałabym, żeby wreszcie wyremontowana została ulica 1 Maja. W głosowaniu na wójta oddałam głos na tak.

Wojciech Cilski, Turza Śl.
Czego się spodziewam? Myślę, że w końcu zostaną wybrani ludzie, którzy będą rządzić zgodnie z własnym sumieniem i nie będą patrzeć na pieniądze, tylko żeby zauważali potrzeby ludzi. Ja właściwie mieszkam w Wodzisławiu Śl., tu jestem zameldowany, więc śledziłem w internecie wypowiedzi kandydatów, wywiady. Ale kto mnie przekonał? Zostawię do dla siebie. 

Erwin i Otylia Bem, Mszana
Po wyborach spodziewamy się jak najlepszych rzeczy, żeby został ten wójt, który jest. Niech robi dalej to, co robi i będzie dobrze. Ten kontrkandydat startował już cztery razy i jakoś nie potrafi się przebić. Nam on nie odpowiada.

Janusz Leon, Gorzyce
Ulica Ogrodowa wygląda kiepsko, droga na Czyżowice też nie jest najlepsza. Chodniki, którymi chodzę do przychodni są nierówne, mam 80 lat i muszę bardzo uważać, żeby się nie potknąć. W Gorzycach nie ma kanalizacji, a przydałaby się, bo musimy wzywać beczki do pompowania ścieków. W innym przypadku grożą nam kary. Dużo jest do zrobienia, ale w gminie jest wiele sołectw. Nie wiem skąd ten wójt ma wziąć na to wszystko pieniądze.

Stefan Widenka, Łaziska
Czego tu oczekiwać? W poprzednich latach sporo zostało zrobione, co roku czymś ta nasza władza posuwa gminę do przodu. Mi podoba się, że drogi boczne zostały wyremontowane. Oby tak dalej a nie będzie źle. Z drugiej strony gmina jest uzależniona od zewnętrznych dotacji. Jak gmina je będzie pozyskiwać to coś się będzie działo, jak dotacji nie będzie to wtedy też wiele dziać się nie będzie.

Barbara Koterzyna, Syrynia
Mieszkam tu z mężem od 7 lat i muszę powiedzieć, że w tym czasie bardzo wiele się tu zmieniło. Zmiany są ogromne, widać je gołym okiem – nowe drogi, wyremontowane obiekty. Wójt jest jeszcze dość młody, to niech rządzi dalej. Czego brakuje? Przydałoby się więcej imprez tanecznych, jakichś balang. No i więcej lekarzy w ośrodku zdrowia w Syryni. Na razie wybór jest mały, więc do przychodni jeżdżę do Radlina, gdzie kiedyś mieszkałam.

Jerzy Popek, Skrzyszów
Uważam, że gmina jest dobrze zarządzana i wiele zmieniać nie trzeba. Podoba mi się, że mamy coraz lepsze drogi lokalne, ale i w tej materii jest jeszcze trochę do zrobienia. Oczekiwałbym przede wszystkim naprawienia zniszczonego w czasie budowy autostrady odcinka ulicy 1 Maja. Jak to zostanie zrobione, to naprawdę będzie dobrze.

Józef Szkatuła, Gorzyczki
Mi wiele nie potrzeba, jedynie tego, żeby ktoś wreszcie usunął ze szkoły ten nadajnik, albo przynajmniej usadowił go wyżej, żeby nie oddziaływał tak na najbliższych mieszkańców. Obecny wójt obiecywał, że zajmie się sprawą, ale jak przyszło co do czego to przedłużył właścicielowi nadajnika umowę. Dlatego na tego wójta nie zagłosuję. 

Tadeusz Majzel, Gorzyczki
Chciałbym, żeby stan bocznych dróg się poprawił. Z drugiej strony wiem, że gmina ma problemy finansowe. Nie ma w naszej gminie poważnych zakładów, nie ma kopalni, no to skąd mają być pieniądze? Przydałby się jakiś duży inwestor. Nie jestem za zmianą władzy. Przyjdzie ktoś nowy, to   minie cała kadencja zanim się w te tryby władzy wdroży i wszystko opanuje. Dlatego jestem za kontynuacją.

Sebastian Miełek, Gorzyce
Głównie oczekiwałbym poprawy infrastruktury drogowej, bo drogi to mamy raczej nieciekawe. Chciałbym też, żeby władza bardziej inwestowała w kluby sportowe, działające w gminie. Głosowałem na kandydata, który z obecną władzą nie ma nic wspólnego.

Robert Rosmus, Syrynia
W naszej gminie naprawdę sporo się w ostatnich latach poprawiło. Mamy wiele nowych, lub odnowionych obiektów, wystarczy się rozejrzeć, spojrzeć choćby na WDK, w którym głosujemy, planowana jest budowa kanalizacji. Uważam, że gmina jest dobrze zarządzana, dlatego głosuję na tych, którzy rządzili nią do tej pory. Mam nadzieję, że będą kontynuowali rozwój gminy.

Damian Głowala, Lubomia
Wójt nasz obecny jest dobrym włodarzem. Raczej wszystko w gminie idzie w dobrą stronę. Jeśli chodzi o oczekiwania to przydałaby się kanalizacja, bo tego nam na pewno w gminie brakuje. Liczę, że w tej kadencji coś się w tym temacie wreszcie ruszy.

Ewa i Błażej Lach, Wodzisław
Głosowaliśmy, ale nie interesujemy się tym aż tak politycznie. Myślimy, że będzie lepiej. A głosowaliśmy na Mieczysława Kiecę.

Stefania Olesińska, Skrzyszów
Ja tam z władz naszej gminy jestem bardzo zadowolona. Mamy dobrego wójta, dobrych radnych. Dlatego jeśli  będą pracować tak jak do tej pory to myślę, że to wystarczy by gmina się rozwijała w dobrym kierunku.

Grzegorz Śliwka, Wodzisław Śl.
- Nie wiem, czego się spodziewać po wyborach. Przepraszam, ale nie mam pojęcia. Miałem przemyślane, na kogo zagłosować, ale to zachowam dla siebie.