Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (725) Data wydania: 07.10.14
Czytaj e-gazetę

Bony dla chcących pracować

Urzędy pracy mają nowe propozycje dla bezrobotnych i pracodawców. Wprowadziła je zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Krótko pisaliśmy o nich w poprzednich „Nowinach Wodzisławskich”. Teraz szerzej przedstawiamy najważniejsze nowości.

Bon stażowy polega na skierowaniu bezrobotnego na 6-miesięczny, opłacany przez PUP, staż u wskazanego przez niego pracodawcy. Wymagane jest, aby pracodawca zobowiązał się do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres co najmniej 6 miesięcy. Pracodawca, który spełni ten warunek otrzyma premię w wysokości 1500 zł.

Bon zatrudnieniowy stanowi gwarancję zrefundowania pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego na okres 18 miesięcy, części kosztów wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Przez 12 miesięcy pracodawca otrzyma część kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. 6 kolejnych miesięcy zatrudnienia nie podlega refundacji. Niespełnienie warunków wynikających z podpisanej umowy może skutkować koniecznością zwrotu otrzymanej dotacji.

Bon na zasiedlenie jest przyznawany bezrobotnemu na podstawie umowy ze starostą w związku z podjęciem przez niego pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Maksymalna kwota to 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ponad 7,5 tys. zł), jeżeli:

- w nowym miejscu będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym, odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z nowym zajęciem wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co  najmniej 3 godziny  dziennie,

- będzie pozostawał w zatrudnieniu, wykonywał inną pracę zarobkową lub będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres  co  najmniej  6  miesięcy.

Bon szkoleniowy gwarantuje skierowania bezrobotnego na wybrane przez niego szkolenie oraz opłacenia kosztów poniesionych w związku z nim. Wymagane jest uprawdopodobnienie przez bezrobotnego, że odbycie szkolenia umożliwi mu podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej po jego zakończeniu.

Kolejne nowości przeznaczone są dla bezrobotnych rodziców powracających do pracy lub sprawujących opiekę nad osobą zależną (czyli osobę wymagającą ze względu na stan zdrowia lub wiek stałej opieki, którą łączą z bezrobotnym więzy rodzinne lub powinowactwo lub pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym).

Grant na telepracę - pracodawca lub przedsiębiorca może otrzymać ze środków Funduszu Pracy grant na utworzenie stanowiska w formie telepracy dla skierowanego bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, który w ciągu 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z powodu konieczności wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną. Grant dotyczy osób, które mają co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat lub sprawują opiekę nad osobą zależną. Maksymalna wysokość grantu to 6-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Świadczenie aktywizacyjne jest wsparciem, które może otrzymać pracodawca za zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego bezrobotnego rodzica lub opiekuna osoby zależne (pozostałe warunki jak w grancie na telepracę). Przysługuje ono przez 12 miesięcy w wysokości połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę za każdego bezrobotnego lub przez 18 miesięcy w wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Pracodawca jest zobowiązany do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po upływie okresu przysługiwania świadczenia aktywizacyjnego, odpowiednio przez okres 6 lub 9 miesięcy.

Są też propozycje skierowane do osób po 50. roku życia. Pracodawca lub przedsiębiorca, który zatrudni bezrobotnego w wieku powyżej 50 lat może otrzymać dofinansowanie jego wynagrodzenia przez: 12 miesięcy (jeśli skierowana osoba nie ukończyła 60 lat) lub 24 miesiące (jeśli bezrobotny ma powyżej 60 lat). Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekraczać połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę za każdego zatrudnionego bezrobotnego. Warunkiem jest zatrudnianie tej osoby przez okres 6 miesięcy (bezrobotni w wieku od 50 do 60 lat) lub 12 miesięcy (bezrobotni, którzy ukończyli 60 lat) po zakończeniu pobierania dofinansowania.

AG


Zainteresowani bezrobotni dowiedzą się szczegółów u swojego doradcy klienta zaś pracodawcy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wodzisławiu Śl., w Referacie ds. Instrumentów i Programów Rynku Pracy w pok. 223 lub pod nr tel. 32 459 29 50.

Ponadto PUP ogłosił nabór wniosków pracodawców o przyznanie pieniędzy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników w wieku 45 lat i powyżej. - W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z  pracownikami działu szkoleń w  pok. 304 (II piętro), tel. 32/459 29 55 lub mailowo: szkolenia@pup-wodzislaw.pl – informują w PUP w Wodzisławiu Śl.